На Закарпатті – жодної виборчої дільниці, доступної для різних груп людей, – моніторинг "Опори"

Із 14 дільничних виборчих комісій, які перевірили представники громадянської мережі "Опора" на Закарпатті, 9 є малодоступними, 5 — повністю недоступними для людей з інвалідністю, батьків з дітьми на візочках, людей похилого віку. Жодна виборча дільниця не отримала статус "доступна".

На Закарпатті – жодної виборчої дільниці, доступної для різних груп людей, – моніторинг "Опори"

Про це повідомив громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі "Опора" Ярослав Гулан.

Під час моніторингу перевіряли наявність та стан вбиралень, ширину вхідних дверей, якість дороги, наявність тактильної плитки для слабкозорих людей, ширину хвіртки, а також можливість парковки.

"У цьому контексті до категорії найбільш недоступних можна віднести дільниці у селі Костева Пастіль (Велико-Березнянщина) та у присілку селища Середнє Ужгородського району, – розповів Ярослав Гулан. – Тут біля дільниць немає пішохідної доріжки, приміщення знаходяться на підвищенні, вхід – сходи без поручнів і без пандусів. Таким чином, доступ до цих приміщень фактично закрито людям, які користуються інвалідним візком".

Зали для голосування чотирьох дільниць — у селах Кобилецька Поляна, Великі Ком’яти, Ганичі, Бобовище — розміщені на другому поверсі, що робить їх недоступними для людей з інвалідністю та людей похилого віку – як у ролі виборців, так і членів ДВК.

"Втім навіть розташування приміщення на першому поверсі не означає, що дільниця доступна, – каже Ярослав Гулан. — Наприклад, у селі Тарнівці (Холмківська ОТГ) будівля колишньої сільради має сходи без пандуса, як на вході до приміщення, так і до зали для голосування. У селі Дусино (Свалявщина) бар’єром є сходи та нерівне дорожнє покриття на вузькій доріжці до самої будівлі. На багатьох дільницях першого поверху фіксуються такі бар’єри, як сходинки серед коридору або ж занадто високі пороги внизу".

Дільниці, де пандуси встановлені, не відповідають стандарту повністю, зокрема – щодо куту нахилу та розташуванню поручнів із обох боків на двох рівнях. Наприклад, у селі Боронява частина пандуса має нахил 9,5° при нормі 8°, поручень лише з однієї сторони при стандарті – з обох сторін. У Міжгір’ї на дільниці (місцева школа на вул. Шевченка, 73) нахил відповідає стандарту, втім поручень лише з однієї сторони. На вході є поріг висотою близько 10 см (зі слів керівника закладу, в разі необхідності встановлюють тимчасовий пандус на порозі). У селі Зняцево поручні із обох сторін, втім кут нахилу – 15°.

Загалом не відповідають стандарту наявні пандуси на дільницях у Виноградові (Виноградівська ДЮСШ та інклюзивний центр), у Мукачеві (школа №4) та в Ужгороді (школа №12) — саме в частині кута нахилу та розташуванню поручнів.

Тактильної плитки для слабозорих не виявлили на території жодної із виборчих дільниць, лише на двох із 14 сходи всередині будівлі були промарковані.

За шкалою оцінювання найбільше балів набрала дільниця у Виноградові, що розташована у будівлі місцевої ДЮСШ та інклюзивного центру. Втім і вона не потрапила до категорії "доступна". "Там робочу кімнату для членів ДВК облаштовано на другому поверсі, – повідомив Ярослав Гулан. – Це означає, що людині з інвалідністю обмежено можливість працювати членом ДВК або, наприклад, ще до голосування завітати на дільницю, наприклад – перевірити себе у списку виборців. Водночас фізична можливість розташувати робочу кімнату для членів ДВК на першому поверсі у приміщенні є, тому з цього приводу буде звернення до місцевої влади. У будівлі також на першому поверсі облаштовано вбиральню, в тому числі і окрему для людей з інвалідністю. Покриття пішохідної зони на подвір’ї залишає бажати кращого. Біля території будівлі є фізична можливість облаштувати парковку, включаючи і окремо відведене місце для транспорту людини з інвалідністю".

За словами Ярослав Гулана, проблемою є і відсутність вбиралень, які пристосовані для людей з інвалідністю. У приміщеннях шести дільниць санітарно-гігієнічні приміщення відсутні взагалі. Лише на трьох дільницях із 14 – у селі Боронява, на згаданій дільниці Виноградова та у селі Зняцево – є окремі вбиральні для людей з інвалідністю. Найбільш проблемні виборчі дільниці моніторингу знаходяться у сільській місцевості, переважно – у будинках культури чи у приміщеннях сільрад.

Нагадаємо, згідно з вимогами нового Виборчого кодексу України, відповідальність за доступність приміщень дільниць покладається на органи місцевого самоврядування, термін щодо приведення приміщень у відповідність до стандартів доступності надано до 2025 року.

Суспільне Закарпаття, Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття
14 серпня 2020р.

Теги: моніторинг, дільниці

Коментарі

Микола 2020-08-14 / 14:10:39
Добре що шарлатанам з "опори" доступні, людям нащо то

В Ужгороді заклади харчування позапланово перевірили на наявність неофіційно влаштованих працівників
Три молоді лебеді оселилися цього року в Ужгороді
У чотирьох школах Закарпаття учні пішли на дистанційне навчання через коронавірус
Виставку картин "Мелодія душі" відкрили в Ужгороді
Близько 2 тисяч закарпатців звернулися за електронними трудовими книжками
/ 3Закарпаття останнє в рейтингу областей за результатами ЗНО
/ 1Майже 200 фур: до КПП "Тиса" на Закарпатті — 9-кілометрова черга
/ 2400 призовників очікують на проходження осінньої строкової служби на Закарпатті
/ 310 кандидатів на посаду міського голови Ужгорода зареєструвала ТВК
Акція "Всі ми трішки діти" відбулася в Ужгороді
/ 4ОПОРА з'ясує правомірність використання партійних символіки та кольорів під час виступу Зеленського в Берегові
/ 4Понад 37 тисяч закарпатців отримали більшу пенсію з 1 вересня – в середньому на 41 грн
Ужгород — у помаранчевій, Чоп опинився у жовтій карантинній зоні: новий поділ регіонів
/ 7В Ужгороді на посаду міського голови зареєстрували двох Богданів Андріївих
"ЕкоЧубака" допомагає ужгородцям доставляти сміття на Станцію заготівлі вторсировини
/ 1Хасидам, які незаконно перетнули кордон з Угорщиною, аби потрапити в Умань, на 5 років заборонили в’їзд в Україну
В Ужгороді оселився представник найбільшого в світі материкового виду сухопутних черепах
60 учнів замість 150 харчуються в шкільній їдальні в Ужгороді під час карантину
Збір яблук триває у відкритому саду в селі Концово на Ужгородщині
Новим маршрутом з Мукачева до Дерцена проїхалися велосипедисти
Соляні кімнати облаштували в дитячих садках Мукачева
Написанню книжок вчили на фестивалі "Книга-фест" в Ужгороді
П’ятий день збирають розмарин семінаристи Ужгородської греко-католицької академії
/ 14 000 літрів вина у рік виробляє закарпатець Владислав Чопак
70% дітей на Закарпатті не робили щеплення через пандемію
» Всі записи