Заощадимо на талантах. У рік підтримки творчої молоді Мінфін вирішив знищити мистецькі школи

Міністерство фінансів України знайшло «оригінальний» вихід зі скрутної економічної ситуації – скоротити число шкіл, а заклади для талановитих дітей припинити фінансувати з держбюджету.

Заощадимо на талантах. У рік підтримки творчої молоді Мінфін вирішив знищити мистецькі школи

У листі, який Мінфін направив Міністерству культури 28 березня, рекомендується «надати повноваження місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування здійснювати реорганізацію та ліквідацію загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості». Влада розраховує закрити 143 школи з понад 3175 учнями вже цього року, звільнити майже півтори тисячі вчителів і зекономити 44 мільйони гривень.

Інша рекомендація шокує ще більше: «встановлення економічно обґрунтованої, на рівні, не нижчому за собівартість, плати за навчання в школах естетичного виховання дітей». Фактично це означає, що держава має намір припинити фінансування занять дітей музикою, танцями, іншими видами мистецтв і перекласти грошовий тягар винятково на батьків. І це, зауважимо, в рік, який президент Янукович оголосив часом підтримки творчості дітей та молоді.

Як підрахували журналісти ТСН, після такого нововведення оплата за навчання в школах естетичного виховання зросте в 30–50 разів і становитиме 3500–4000 грн. Неважко здогадатися, що школи просто спорожніють.

«Цей лист Мінфіну, безперечно, – ще не наказ, не розпорядчий документ. Але сама його поява не може не турбувати, – сказав у коментарі «Замку» начальник управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба. – Деякі пункти листа викликають тривогу. Зокрема, й самофінансування шкіл естетичного виховання. Якщо він буде втілений у життя, це повністю зруйнує нинішню систему мистецької позашкільної освіти.

На Закарпатті діють 64 такі школи й понад 30 із них – у сільській місцевості. Не варто нагадувати, який рівень статків у більшості мешканців сіл.

Утім я вважаю, що до такого радикального кроку влада не вдасться. Насправді, в листі Мінфіну є пункти, які заслуговують на увагу і втілення в життя. На мою думку, подібні пропозиції мають надходити від самих працівників культури. Тоді б реформи відбувалися не настільки страшно. Якщо ж зміни пройдуть лише по лінії Міністерства фінансів, нічого доброго не вийде».

Нині в закарпатських школах естетичного виховання навчається понад 14 тисяч дітей. Викладають у них майже 1700 вчителів.

«Якщо цю рекомендацію втілять у життя, наш заклад просто закриється, – не сумнівається директор Ужгородської музичної школи ім. Чайковського Олена Охрим. – Собівартість двох уроків – 560 гривень без урахування комунальних послуг, матеріальної бази й інших додаткових витрат. Суму знаю точно, оскільки в школі займається невеличка група на самоокупності. Нині в нас 550 дітей, з них сто пільговиків навчається безплатно. Гадаю, для більшості ужгородських батьків платити понад 2000 гривень за музичну школу – надважке завдання».

Нині в школі ім. Чайковського працює 121 людина, зокрема 98 викладачів. Всі вони ризикують залишитися без роботи в разі втілення ініціативи державних фінансистів.

Втім Олена Юріївна впевнена, що до цього все ж таки не дійде. По-перше, каже, надто непопулярним кроком це стане. По-друге, щоб пропозицію реалізувати, треба змінити низку законів. Зважаючи на те, як нині діє парламент, завдання – дуже складне. З іншого боку, продов­жує директорка, не слід недооцінювати й прагнення окремих чиновників догодити начальству: «Застав дурня Богу молитися – він і чоло розіб’є», – згадує відоме прислів’я пані Охрим. 

Зрештою, вже й сама влада дала задній хід. Зокрема, Леонід Новохатько, міністр культури, заявив ТСН, що пункт про «собівартість» укрався в офіційний документ... випадково! Та й узагалі, цей пункт, мовляв, суперечить соціальним ініціативам президента, який, навпаки, пропонував збільшити фінансування творчої освіти.

А Микола Азаров, як виявилося, взагалі не в курсі, чим займається підзвітне йому Міністерство. «Зі здивуванням дізнався, що нібито уряд планує підняти плату за навчання в дитячих музичних школах... Я б не радив цього робити», – написав він у соцмережі «Фейсбук».

Справді у владі безлад чи держчиновники таким чином перевіряли реакцію громадян, приємного тут у будь-якому разі мало. До того ж вони давно привчили людей, що вірити запевненням не варто. Бо потім тишком-нишком свою «реформу» все ж протягають.

Юрій Лівак

25 квітня 2013р.

Теги: освіта, школа, естетичний

Коментарі

небайдужий 2013-04-27 / 00:45:42
Я коли читаю новини, то просто в ауті від усього того, що бачу. В нас середня зарплата 200 грн, якщо музшкола стільки буде коштувати, жодна людина цього собі не захоче дозволяти. Владі то все одно, а вона закопує в пісок стільки талантів!
І найгірше, що я та люди мого віку ще пам*ятають, коли мистецькі і спортивні школи були не дешевими, ні - були абсолютно безкоштовними! Так, правильно, за того совка, який всі клянуть...

чужинець 2013-04-25 / 22:50:32
Вы любите розы?
А я на них с***л -
Стране нужны поровозы.
нужен стране металл.

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 1З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 13На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 13Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 1В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи