На фестивалі духовної пісні русинів-українців в Словаччині Закарпаття представляла "Оріховчанка"

У неділю, 4 листопада, у словацькому містечку Снина проходив 22-­й фестиваль духовної пісні русинів-українців. Поїхав туди і ансамбль «Оріховчанка» з Ужгородщини, який і представив Закарпаття на цьому музичному форумі.

На фестивалі духовної пісні русинів-українців в Словаччині Закарпаття представляла "Оріховчанка"

Українсько-­словацький кордон на переході Ужгород—Вишнє Нємецке перетнули хоч і без проблем, але витратили більше години (потрапили на час «перезмінки»). «Єдєтє спєвать?» — цікавилися словацькі прикордонники. Ще чотири зупинки нашого «мікрика» поліцейськими на шляху до Снини (80 км) — і ми на місці.

До початку фесту закарпаток запросили заспівати після закінчення служби Божої у місцевій православній церкві. Священик оголосив про приїзд гостей. Опісля завітали  в Будинок культури, який разом із будинком міської управи розташований на центральній площі міста. Це — велика будівля, в якій тепло і затишно. У фойє роздавали двотижневик, який видає Союз русинів-українців Словацької Республіки, «Нове життя» та продавали книги україномовних письменників і громадських діячів (І.Невицької, С.Сабола (Зореслава)...

Павло Богдан, заступник голови центральної ради Союзу русинів-­українців Словаччини, який є організатором фестивалю, розповів «Новинам Закарпаття», що переслідували єдину мету – примирити православних і греко­-католиків (були майнові конфлікти і т.п.) через культуру. І це вдалося. Він же констатує, що цьогоріч приїхало всього 9 хорів та ансамблів із словацьких міст (Гуменного, Бардійова), Сербії та України, а в попередні роки бувало й 17. На наше запитання, в чому причина, пан Павло зіслався на те, що тепер багато подібних музичних свят та й, зазвичай, учасникам власним коштом доводиться забезпечувати свою поїздку. Зрештою, фінансування потреб української меншини бажає бути кращим не тільки, коли йдеться про цей фестиваль.  Редактор словацького радіо для нацменшин «Патріа» Віктор Шак, який родом з України, зазначив,  що не так давно їхній ефірний вечірній час змістили так, що він збігся з транслюванням новин на словацьких телеканалах. «Пісні й передачі, до прикладу, для русинів­-українців були чи не єдиним нагадуванням про матір­-Україну. Про причини треба питати не у мене», — констатує.

До речі, головним меценатом свята виступив самодіяльний художник, власник галереї Андрій Смоляк. Наша «Оріховчанка» виділилася одразу на тлі інших гарними костюмами та чистим співом. «Зараз послухаєте, як ці заспівають», — коментувала слухачка у залі своїй сусідці. Диригувала Тетяна Раховська, а розбавив жіночі голоси соліст Сергій Раховський. Відеооператори побігли до сцени. Виступ сприйняли на ура. 

Екс­дипломат, а нині вчитель Олександр Сушко зауважив: «Коли хтось приїжджає з України, то це для нас свято». Але такі поїздки вдається зорганізувати переважно завдяки давнім зв’язкам з іноземними колегами та спонсорам, нерідко організатори навіть самі забезпечують житлом закарпатців. Сама ж «Оріховчанка» задоволена своїм словацьким турне. Виступ на фестивалі не виснажив, бо всю зворотну дорогу додому їхав «співаючий автобус».

Оксана Штефаньо

 

06 листопада 2012р.

Теги: фестиваль, русини, Снина

Коментарі

Мешканець Тячівщини вже роками виготовляє соляні лампи та створює соляні кімнати
/ 1У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
На Закарпатті розкидуватимуть "вакцинаційні" брикети від сказу
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
/ 1Закарпатська спортсменка стала володаркою Кубка Європи із фристайлу-слоупстайлу
В Іршаві відкрили експозицію "Прикордонник Василь Попик – захисник Карпатської України"
"Шлях Пинті" врочисто відкриють наприкінці травня на Виноградівщині
Кращих легкоатлетів-2018 відзначили на Закарпатті
Василь Горват побачив "Зірки впритул"
Закарпатець Василь Сочка робить пластичну скульптуру... із космосу
Мозковий інсульт: Більше ризикують чоловіки й люди похилого віку
Кам'яні дрозди та інші птахи Олексія Лугового
Ужгород у 2022 році претендуватиме на проведення міжнародних дитячих ігор
Закарпатські письменники знову представлені у черговому номері "словацько-українського" журналу "Дукля"
Головні державні свята в Ужгороді відзначатимуть із квітковим велетенським тризубом і ходою зі 100-метровим прапором
Через терни – до волі. Про свою долю політв’язень оповів у книжці
/ 2На Закарпатті зареєстровано 5,2 тисячі безробітних у пошуку роботи
Суничний бум у Виноградові та його міжнародні наслідки
/ 4"Правильна" закарпатська свальба: старшому поколінню – традиційні страви, молодшому...
/ 2"Народ мене визнає". Присвячується пам'яті знаної балетмейстерки-постановниці Клари Балог
Підкована блоха та Мона Ліза на рисовому зерні: Майстер мікромініатюр Володимир Казарян творить шедеври між ударами серця
/ 1300 дерев'яних церков на дерев'яних тарелях планує створити ужгородский різьбяр
/ 2Примари минулого
Новий ангіограф у Хусті тестують медики
» Всі записи