Гостя зі Сходу цвіте й пахне на закарпатській Виноградівщині

Унікальний сад, де росте 17 сортів хурми, кущі смородини, ожина, теаберрі, персики, яфини, закарпатський чай, актинідія, ківі, гранати, зізіфус, десятки сортів інших, у тому числі й субтропічних рослин, розташований у невеличкому селі Холмовець.

Гостя зі Сходу цвіте й пахне на закарпатській ВиноградівщиніЙого господар, Михайло Юрійович Зелді, майже чверть століття плекає цей сад, досліджує адаптацію нетутешніх рослин і як науковець підготував ґрунтовні висновки щодо вирощування культур. Любов до саду в Михайла Юрійовича передалася від батька, який свого часу так само шукав нові сорти садових дерев, славився як один із кращих садоводів. До речі, родинна любов до саду передалася й дочці Михайла Юрійовича — студентці Одеського сільськогосподарського інституту.

Сьогодні він розповідає нам про один з численних екзотів його саду - хурму, яка могла б стати однією з поширених плодових рослин на Закарпатті. Тим більше, що спосіб її вирощування Михайло Зелді не тримає в таємниці.

Малознаною і поки що мало поширеною на Закарпатті є субтропічна культура — хурма. У нашому краї культивуються три її види — Кавказька, Віргінські і Східна. Саме остання вважається найбільш екзотичною. Вона славиться смачними плодами вагою від 100 до 500 грамів. Вона характерна різноманітністю форми плода, його кольору, консистенції м'якоті та смакових якостей. Хурма східна може витримувати до 18 градусів морозу.
Хурма східна походить з Китаю. Інтродукція культури спочатку в Японію й Корею, а згодом в Австралію, Європу і Америку почалася в XVI—XVII століттях.

Перші саджанці сортів східної хурми було завезено із Франції у Нікітський ботанічний сад (Ялта), де в 1937 році було розпочато наукові досліди по створенню міжвидових гібридів хурми східної та хурми віргінської.

Уже в 1959 році було отримано перший міжвидовий гібрид - "Росіянка", який через 5 років дав перші плоди плоскоовальної форми вагою 65 грамів, 25%-ї цукристості, червоно-оранжевого кольору. Росіянка витримувала 27 градусів морозу. Гібрид відзначився глибоким періодом спокою, стійкістю до хвороб і щорічно наростаючою урожайністю.

Сіянець сорту Росіянка - Нікітська бордова - має високу морозостійкість, утворює плоди без запилення, а при запиленні зав'язує набагато більше плодів і значно кращих смакових якостей.
У 1992 році садівник із Феодосії Юрій Богдановський отримав сіянці від вільного запилення Нікітської бордової, які з 1996 року почали плодоносити. Найкращі три сорти садівник назвав Говерла, Роман Кош, Роджерс - від назв гірських вершин.

Понад 50 років займається інтродукцією хурми в Криму Володимир Черняєв. Саме завдяки його сприянню чимало сортів хурми потрапило і прижилося у нас. Зокрема мова йде про Супутник, Росіянку, Нікітську бордову, Лідера, Малишку. Уже кулька років поспіль Росіянка плодоносить у Виноградові - завдяки старанням садівника В. Зайця, який завіз цей сорт років 20 тому.

Щодо місцевих, закарпатських сортів, то є перспектива створити гібрид хурми віргінської. Вже почали розпускатись вічки цієї культури, і залишається відшукати хурму Віргінські сорту Золотиста рання, яка відзначається раннім періодом достигання плодів (серпень) і може послужити однією з батьківських форм для створення сортів раннього періоду достигання, тим більше що жіночих форм для селекції предостатньо.

Родоначальником місцевих сортів міг би стати сорт Мукачівська. У селекції цей сорт може використовуватися і в батьківській, і в материнській формі, адже Мукачівська має як чоловічі, так і жіночі квітки.

Автор статті буде радий, якщо на Закарпатті вже плодоносить сорт, який має період достигання не пізніше вересня, і запрошує відгукнутися садоводів.
Михайло ЗЕЛДІ, "Новини Закарпаття"
11 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

Володимир 2015-02-13 / 08:54:13
А як з Вами зв'язатися?

НОВИНИ: Соціо

11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 8
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
11:12
В Ужгороді у середу проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Мілана Бабілу
» Всі новини