Адальберт Ерделі стане нам ближчим — завдяки монографії Івана Небесника

Нарешті побачила світ книжка, яку так давно з нетерпінням чекали митці та всі ті, хто не байдужий до живопису. Вона створена зусиллями колективу, котрий об'єднала любов до мистецтва, до рідного краю. Про неї багато говорили ще задовго до того, як вона вийшла друком.

Монографія "Адальберт Ерделі" ректора Закарпатського художнього інституту Івана Небесника — це оповідь про Людину і Митця, з іменем якого нерозривно пов'язане народження школи живопису. Протягом десятиліть разом із однодумцями він формував і визначав шлях її розвитку. У сузір'ї талановитих і самобутніх митців карпатського краю Адальберт Ерделі був найяскравішою зіркою. Був і залишається...

Художник із глухої провінції Європи, "землі без імені" підняв мистецтво краю до європейського рівня, став рівним серед рівних відомих західноєвропейських митців. Творча спадщина Ерделі без перебільшення є надбанням не тільки європейської, а й світової культури. Його роботи зберігаються у державних галереях і приватних колекціях Чехії, Німеччини, Італії, Словаччини-, Франції, Швейцарії, Угорщини та інших країн. Йому випало на долю навчатись і творчо працювати в Угорщині, Німеччині та Франції. Ерделі був високоосвіченою, глибоко ерудованою людиною, вільно володів кількома європейськими мовами, добре знав історію світового мистецтва, філософію. Ерделі є особистість планетарного масштабу з європейським світоглядом, справжній громадянин Європи.

Книжка Небесника про Адальберта Ерделі — це трагічна історія геніального митця — нонкомформіста, котрий не вписався в свою епоху, народився не в тому місці і не в той час. Але така вже доля геніїв, визнання до яких приходить пізно, іноді навіть занадто, а часом і не приходить... Це оповідь про Митця і його епоху, про долю людини, котру зламала радянська репресивна система. Біографія художника, сторінки його щоденника проливають світло на те, як усе було, розкривають його непростий і багатий душевний світ. Образ митця стає більш реальним, живим, майже об'ємним. "Завдяки дослідженню Івана Небесника, ми вперше зможемо в усій повноті зрозуміти джерела творчості Адальберта Ерделі і його прямування до вершин мистецтва. Основне, тепер маємо сумлінний і глибоко осмислений життєпис великого художника, який можна доповнювати, доосмислювати, але не перебріхувати, як-то ведеться, коли немає фактів, лише здогадки або чутки", — пише Петро Скунць у статті, що вміщена в монографії.

Монографія складається з двох тематичних блоків. Перший із них "Життя і творчість Ада-льберта Ерделі" містить біографічну інформацію. Другий блок — "Щоденники Адальберта Ерделі французького періоду". Автор книжки "Адальберт Ерделі" здійснив аналіз архівних матеріалів художника, його літературної і художньої спадщини, публікації періодичної преси про його творчість. У науковий обіг введено багато невідомих дотепер фактів із життя і діяльності митця в Німеччині та Франції.

Викладена в дослідженні розгорнута картина процесів у художньому житті нашого краю засвідчує визначну роль Ерделі у формуванні однієїз найоригінальніших художніх шкіл України.
Заради об'єктивності потрібно зазначити, що своєю роботою Іван Небесник фактично продовжив справу дослідження життя і творчості Ерделі, започатковану в нашому краї письменником Володимиром Фединишинцем, йото невеликою книжечкою "Невідомий Ерделі", де на той час було створено найбільш правдивий і об'ємний портрет митця в контексті епохи.

До справи підготовки видання до друку долучилися також викладачі коледжу мистецтв ім. А. Ерделі 3XI Павло Балла та Михайло Сирохман. Журналіст Михайло Фединишинець для використання у виданні люб'язно надав фотографії зі свого сімейного архіву. Участь також узяли Ілона Віллашек (Ерделі), Олег Зайцев, Володимир Микита, Золтан Мичка, Олексій Попов та Віктор Балога. Видання книжки здійснене за підтримки Президента України Віктора Ющенка.
Володимир МИШАНИЧ, "Ужгород"
22 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

15:35
В Ужгороді представлять художній "Ноктюрн на трьох мольбертах"
12:31
До 110-річчя Золтана Шолтеса в Ужгороді відкрили виставку творів митця "In memoriam"
10:08
На Закарпатті письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу "Різдвяна історія Ослика Хвостика"
16:21
"Гуцульска бриндзя" цьогоріч зустрічатиме шанувальників у Рахові 8 вересня
09:47
"Грані життя" у графічних плакатах Володимира Карвасарного можна побачити в Ужгороді
13:38
На Закарпатті презентують нову дитячу книжку Олександра Гавроша про віслючка Хвостика
11:12
Художник із Хмельницького Володимир Карвасарний презентує свої роботи в Ужгороді
10:18
Закарпатський обласний муздрамтеатр закриє театральний сезон показом "Жменяків"
14:34
У Мукачеві можна оглянути роботи випускників художньої школи ім. Мункачі
11:26
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
15:50
Хорватське Матулі "пленерно" приймало гостей із Закарпаття
15:33
"Карпатські візії Синього виру" представив у Львові закарпатський живописець Василь Шиндра
16:40
Болгарія стала 21-ю країною в концертних подорожах Мукачівського хору хлопчиків та юнаків
14:25
/ 5
Берегівський Народний театр імені Я. Бандурович отримав перше місце у всеукраїнському фестивалі-конкурсі
08:31
/ 2
В Ужгороді презентували виставку "Скарби Берегова"
15:30
У скансені в Ужгороді можна буде оглянути "Скарби Берегова"
11:19
До 5 липня в Ужгороді можна оглянути акварельні роботи Оксани Кузьміної-Скальської
12:04
У скансені в Ужгороді відзначили 140-річчя вишківської хижі
14:26
Виставкова зала ужгородського скансену зацвіла "Рожевим цвітом"
11:40
Мукачівський драматичний театр "грантово" покаже виставу про князя Корятовича у Литві
10:02
/ 1
Художню виставку до Дня Конституції України відкрили в Ужгороді
06:45
Закарпатські лялькарі закрили театральний сезон участю у львівському фестивалі
15:32
Наприкінці червня поціновувачі мистецтва зможуть знову поринути "виставково" у сакуровий "Рожевий цвіт"
11:28
/ 1
Закарпатський американець Петро Часто презентує в Ужгороді свої спомини
21:35
У Тячеві вперше провели великий етнофестиваль
» Всі новини