Адальберт Ерделі стане нам ближчим — завдяки монографії Івана Небесника

Нарешті побачила світ книжка, яку так давно з нетерпінням чекали митці та всі ті, хто не байдужий до живопису. Вона створена зусиллями колективу, котрий об'єднала любов до мистецтва, до рідного краю. Про неї багато говорили ще задовго до того, як вона вийшла друком.

Монографія "Адальберт Ерделі" ректора Закарпатського художнього інституту Івана Небесника — це оповідь про Людину і Митця, з іменем якого нерозривно пов'язане народження школи живопису. Протягом десятиліть разом із однодумцями він формував і визначав шлях її розвитку. У сузір'ї талановитих і самобутніх митців карпатського краю Адальберт Ерделі був найяскравішою зіркою. Був і залишається...

Художник із глухої провінції Європи, "землі без імені" підняв мистецтво краю до європейського рівня, став рівним серед рівних відомих західноєвропейських митців. Творча спадщина Ерделі без перебільшення є надбанням не тільки європейської, а й світової культури. Його роботи зберігаються у державних галереях і приватних колекціях Чехії, Німеччини, Італії, Словаччини-, Франції, Швейцарії, Угорщини та інших країн. Йому випало на долю навчатись і творчо працювати в Угорщині, Німеччині та Франції. Ерделі був високоосвіченою, глибоко ерудованою людиною, вільно володів кількома європейськими мовами, добре знав історію світового мистецтва, філософію. Ерделі є особистість планетарного масштабу з європейським світоглядом, справжній громадянин Європи.

Книжка Небесника про Адальберта Ерделі — це трагічна історія геніального митця — нонкомформіста, котрий не вписався в свою епоху, народився не в тому місці і не в той час. Але така вже доля геніїв, визнання до яких приходить пізно, іноді навіть занадто, а часом і не приходить... Це оповідь про Митця і його епоху, про долю людини, котру зламала радянська репресивна система. Біографія художника, сторінки його щоденника проливають світло на те, як усе було, розкривають його непростий і багатий душевний світ. Образ митця стає більш реальним, живим, майже об'ємним. "Завдяки дослідженню Івана Небесника, ми вперше зможемо в усій повноті зрозуміти джерела творчості Адальберта Ерделі і його прямування до вершин мистецтва. Основне, тепер маємо сумлінний і глибоко осмислений життєпис великого художника, який можна доповнювати, доосмислювати, але не перебріхувати, як-то ведеться, коли немає фактів, лише здогадки або чутки", — пише Петро Скунць у статті, що вміщена в монографії.

Монографія складається з двох тематичних блоків. Перший із них "Життя і творчість Ада-льберта Ерделі" містить біографічну інформацію. Другий блок — "Щоденники Адальберта Ерделі французького періоду". Автор книжки "Адальберт Ерделі" здійснив аналіз архівних матеріалів художника, його літературної і художньої спадщини, публікації періодичної преси про його творчість. У науковий обіг введено багато невідомих дотепер фактів із життя і діяльності митця в Німеччині та Франції.

Викладена в дослідженні розгорнута картина процесів у художньому житті нашого краю засвідчує визначну роль Ерделі у формуванні однієїз найоригінальніших художніх шкіл України.
Заради об'єктивності потрібно зазначити, що своєю роботою Іван Небесник фактично продовжив справу дослідження життя і творчості Ерделі, започатковану в нашому краї письменником Володимиром Фединишинцем, йото невеликою книжечкою "Невідомий Ерделі", де на той час було створено найбільш правдивий і об'ємний портрет митця в контексті епохи.

До справи підготовки видання до друку долучилися також викладачі коледжу мистецтв ім. А. Ерделі 3XI Павло Балла та Михайло Сирохман. Журналіст Михайло Фединишинець для використання у виданні люб'язно надав фотографії зі свого сімейного архіву. Участь також узяли Ілона Віллашек (Ерделі), Олег Зайцев, Володимир Микита, Золтан Мичка, Олексій Попов та Віктор Балога. Видання книжки здійснене за підтримки Президента України Віктора Ющенка.
Володимир МИШАНИЧ, "Ужгород"
22 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
17:02
Безкоштовний показ вистави організували на сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв
10:12
Виставку натюрмортів презентувала Андрея Павук у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
16:52
/ 3
На Воловеччині відновлюють унікальну пам'ятку сакральної архітектури
11:27
/ 3
В Ужгороді відкрилася виставка графіки Шандора Балога
» Всі новини