Книжка Гавроша про відомих закарпатців – серед "Книжок року 2011"

У Всеукраїнському рейтинзі «Книжка року’2011» книжка «Олександр Гаврош про Григора Пинтю, Олександра Духновича, Івана Силу, Адальберта Ерделі, Августина Волошина», що побачила світ у київському видавництві “Грані-Т” , зайняла 6-те місце у номінації «Дитяче свято» (Твори для середніх і старших школярів).

Книжка Гавроша про відомих закарпатців – серед "Книжок року 2011"

 

Книжка вийшла у серії  «Життя видатних дітей» (заснована “Грані-Т” у 2007 р.),  в якій у популярній формі розповідається про дитячі роки великих людей. Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав, що «всі ми родом з дитинства». І справді, саме у дитячі роки формується наш характер. Навіть наші дорослі досягнення, як правило,  ґрунтуються на дитячих мріях. Дитинство – ключ до розуміння кожного з нас.

Таким чином діти, читаючи книжки із цієї серії, бачать, що відомі мореплавці, письменники, полководці, винахідники, актори, художники, політичні діячі колись були звичайними дітлахами. Серія ніби налаштовує дитину на те, що нема нічого неможливого на світі. І кожен із нас може стати видатною постаттю, якщо сильно захоче.

За чотири роки існування «Життя видатних дітей» вийшло у світ вже близько чотирьох десятків книжок (у кожному томі – 5 оповідань). Видавництво обрало цікавий принцип: кожен письменник пише тільки одну книжку.  Закарпатець Олександр Гаврош, що потрапив до авторів серії, написав розповіді про п’ятьох наших видатних земляків.

Обрані письменником постаті - дуже різні, але загалом дають доволі цілісну уяву про наш край – один із найвідоміших карпатських розбійників Григір Пинтя, творець першого українського букваря народною мовою Олександр Духнович, відомий силовий атлет та циркач Іван Сила (Кротон-Фірцак), один із найдорожчих художників України ХХ століття Адальберт Ерделі та  Президент Карпатської України  Августин Волошин.

Як зазначає у передмові автор, усі вони були непересічними особистостями і заслужили на те, щоби про них згадували вдячні нащадки. І хоча їхня доля була непростою й вони мусили пройти через багато випробувань у житті, герої книжки таки стали великими й залишили свій слід в історії.

Але попри це, відомостей про їхнє життя, а особливо дитинство, не так вже і багато. Письменник зізнається, що використав весь свій журналістський хист, аби зібрати по крихтам необхідну інформацію. Читав історичні джерела, спогади (так, О.Духнович згадує про своє дитинство), спілкувався із односельчанами та родичами (їздив на малу батьківщину Івана Сили (Кротона) та Августина Волошина). Загалом, робота над п’ятьма оповіданнями тривала майже півроку.

Книжка Олександра Гавроша стала першою, що знайомить читача з  дитячими роками цих видатних закарпатців. І в цьому її важливе значення для Срібної Землі.

Письменник  розповідає,  як правило, драматичні епізоди з життя своїх героїв, які, доречно, доповнює біографічними даними. Відчувається, що автор із великою повагою ставиться до своїх земляків. Кожен образ - яскравий,  самобутній, чого, зрештою, не так і просто досягти, враховуючи специфіку серії – вже 200 оповідань про дитинство.

Окрім дитячих переживань своїх героїв, Олександр Гаврош колоритно показав і рідний край, що перебував у складі різних держав. Бачимо тут й історію, і побут, і звичаї. Для маленького читача ( і не тільки) складається цільна картина цього неповторного куточка України.
 
Цікаво, що автор весь час підкреслює важливу роль родини у формуванні характеру та світогляду героїв. Так, Іван Сила захоплюється міццю свого діда Івана Фірцака. Любов до свого народу малий Духнович перебрав  від діда Дмитра – священика і  патріота. Своєю хоробрістю Пинтя завдячує своєму батькові, колишньому військовому. Схильний до пригод непосидючий Еделі стає самостійним завдяки педагогіці  тата Михайла, учителя.  Як вийти із скрутної ситуації ще сильнішим, Августин Волошин зрозумів із вчинку батька – отця Івана.

Як би не склалася доля кожного із цих видатних постатей, об’єднує їх любов до рідної землі, наполегливість й невтомна праця над собою. Одного таланту замало.

Письменник зумів не тільки розповісти про реальних історичних персонажів, але й зробив оповідання цікавими для юних читачів. Книга захоплююча і легка у читанні.  Вона буде справжньою знахідкою не тільки для дітей, але й батьків. Адже прочитавши її всією родиною, можна знайти чимало тем для спільного обговорення.

 

 

 

Оксана Чужа, для Закарпаття онлайн

03 січня 2012р.

Теги: Сила, Ерделі, Гаврош, книжка

Коментарі

НОВИНИ: Культура

23:52
В Ужгороді відкрилася виставка українських художників угорського походження
15:35
В Ужгороді представлять художній "Ноктюрн на трьох мольбертах"
12:31
До 110-річчя Золтана Шолтеса в Ужгороді відкрили виставку творів митця "In memoriam"
10:08
На Закарпатті письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу "Різдвяна історія Ослика Хвостика"
16:21
"Гуцульска бриндзя" цьогоріч зустрічатиме шанувальників у Рахові 8 вересня
09:47
"Грані життя" у графічних плакатах Володимира Карвасарного можна побачити в Ужгороді
13:38
На Закарпатті презентують нову дитячу книжку Олександра Гавроша про віслючка Хвостика
11:12
Художник із Хмельницького Володимир Карвасарний презентує свої роботи в Ужгороді
10:18
Закарпатський обласний муздрамтеатр закриє театральний сезон показом "Жменяків"
14:34
У Мукачеві можна оглянути роботи випускників художньої школи ім. Мункачі
11:26
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
15:50
Хорватське Матулі "пленерно" приймало гостей із Закарпаття
15:33
"Карпатські візії Синього виру" представив у Львові закарпатський живописець Василь Шиндра
16:40
Болгарія стала 21-ю країною в концертних подорожах Мукачівського хору хлопчиків та юнаків
14:25
/ 5
Берегівський Народний театр імені Я. Бандурович отримав перше місце у всеукраїнському фестивалі-конкурсі
08:31
/ 2
В Ужгороді презентували виставку "Скарби Берегова"
15:30
У скансені в Ужгороді можна буде оглянути "Скарби Берегова"
11:19
До 5 липня в Ужгороді можна оглянути акварельні роботи Оксани Кузьміної-Скальської
12:04
У скансені в Ужгороді відзначили 140-річчя вишківської хижі
14:26
Виставкова зала ужгородського скансену зацвіла "Рожевим цвітом"
11:40
Мукачівський драматичний театр "грантово" покаже виставу про князя Корятовича у Литві
10:02
/ 1
Художню виставку до Дня Конституції України відкрили в Ужгороді
06:45
Закарпатські лялькарі закрили театральний сезон участю у львівському фестивалі
15:32
Наприкінці червня поціновувачі мистецтва зможуть знову поринути "виставково" у сакуровий "Рожевий цвіт"
11:28
/ 1
Закарпатський американець Петро Часто презентує в Ужгороді свої спомини
» Всі новини