Чеські пісні на Закарпатті [1]

Взаємини закарпатських русинів з чехами існували від середньовіччя. В 1919-1939 роках Закарпатська Україна (Підкарпатська Русь) входила до складу Чехословаччини. В той час тисячі чехів переселилися на Закарпаття, а ще більша кількість закарпатців працювала в Чехії або служила в чехословацькому війську. Це сприяло популярності чеської пісні в цьому регіоні.

Чеські  пісні на Закарпатті [1]

Свідчить про це і шикарно оформлена збірка чеських пісень на сучасному Закарпатті Karpatské jsme děti місцевого фольклориста Юрія Туряниці.

Книжка містить 77 чеських пісень, записаних від 1983 по 2009 рік від чотирнадцятьох чоловіків і двох жінок. Про кожного з них упорядник подав коротку біографічну довідку. Йдеться переважно про людей похилого віку, нині пенсіонерів, які в молодості спілкувалися з чехами на Закарпатті або жили в Чехії.

Найбільше пісень (по дев’ять) записано від 80-річного директора Міського харчторгу Павла Гончарика, 77-річного лісоруба Василя Рощинця із с. Негровець (який служив у чехословацькій армії) та 75-річного тренера волейбольної команди в Ужгороді Івана Скрябіна (мати ­– чешка, батько – росіянин). По вісім пісень записано від 84-річного ужгородського лікаря Юрія Думнича (уродженця с. Нягово), 84-річної лікарки Анни Заяц-Вайзер із с. Дубове, 81-річного добровольця Чехословацького корпусу Л. Свободи Василя Ленделя (пізніше викладача Ужгородського університету) та 77-річного Миколи Попенка (довгорічного художнього керівника Закарпатського народного хору в Ужгороді). Про нього упорядник опублікував у книжці обширну статтю Слово про Миколу Попенка – маестро красного пісенного мистецтва (с. 72-79). Шкода, що подібної статті немає й про упорядника Юрія Туряницю (1929 року народження) – довгорічного викладача Ужгородського національного університету, автора кількох книжок закарпатоукраїнського фольклору: Закарпатські пісні та коломийки (1965), Співанки-хроніки (1972), Казки одного села (1979), Від життя нема пуття (1987), Колядки Закарпаття (1992).

В збірці Karpatské jsme děti пісні розподілено на шість жанрово-тематичних груп (здебільшого за назвами провідних пісень):

1. Патріотичні; 2. Дитячі колядки, колискові пісні, лічилки; 3-4 Ліричні пісні про кохання; 5. Військові і 6. Побутові.

Йдеться про загально поширені чеські народні пісні: Dej nám Pan Bůh zdraví, Hej, Slované, Ježíš – malé děťatko, Spí, synačku, spí. Pod tým našim mostem, Žežuličko, kde jsi byla, Roste jetel u vody, Měla jsem miláčka, Dolina, dolina, Když jsem já šel od své milé, Holka modrooká, Jen ty jsi, jen ty jsi, Šli panenky silnici, Kolíne, Kolíne, U našich kasáren stojí v noci stáž, Nemelem, nemelem, U starého mlyna, Kačena divoká letěla zvysoka та інші.

Є між ними і словацькі пісні: Ale si ty milá veliká ciganka, Prečo si neprišiel, A         tam kolo Ľevoči, Trenčanské hodiny smutne bijú (в збірці Dnes moje hodiny smutne bijú).

Деякі чеські словосполучення мабуть незрозумілі нинішнім співакам, перекручені. Наприклад, початок популярної чеської пісні Jaké je to hezké, dva kovaři v městě в інтерпретації Шандора Шандоровича Вітєйза звучить так: Jaké je to hezké užhorodské město (с. 51).

Деякі пісні подані лише в скорочених варіантах, що викликано їх не дуже частим вживанням в сучасному побуті.

В цілому пісенна збірка Юрія Туряниці справляє добре враження. Вона свідчить про те, що чехи в часі 20-літнього перебування на Закарпатті залишили слід не лише в економіці, політиці, архітектурі, літературі, але й у пісенному фольклорі.

Микола Мушинка, для Закарпаття онлайн1  Юрій Туряниця: Карпатські йсьме діти. Чеські пісні Закарпаття. Упорядкування, передмова, примітки, запис та підготовка текстів: Юрій Туряниця. Нотний розпис та підготовка пісень: Микола Попенко. Малюнки: Кароліна Туряниця. – Видавництво „Краєвиди Карпат”. – Ужгород, 2011. – 96 стор.

 

29 грудня 2011р.

Теги: чеський, Чехія, пісні

Коментарі

НОВИНИ: Культура

10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
17:02
Безкоштовний показ вистави організували на сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв
10:12
Виставку натюрмортів презентувала Андрея Павук у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
16:52
/ 3
На Воловеччині відновлюють унікальну пам'ятку сакральної архітектури
11:27
/ 3
В Ужгороді відкрилася виставка графіки Шандора Балога
09:13
Фестиваль американського кіно "Незалежність" відбудеться в Ужгороді
17:14
До днів угорської культури в Ужгороді представили виставку робіт митців товариства Міхая Мункачі
12:50
В Ужгороді відбудеться концерт пам'яті Етелли Чуприк
16:47
/ 1
В Ужгороді відкрилася "родинна" виставка робіт батька й сина Михайла та Віталія Кінчів
16:33
В Ужгороді відбувся вечір пам’яті Юрія Мейгеша
» Всі новини