"Моду на Контратовича" зробила оригінальність художньої манери

Вчора виповнилося 95 років старійшині українських живописців, патріарху образотворчого мистецтва Закарпаття, народному художнику України Ернесту КОНТРАТОВИЧУ. Творчий шлях ювіляра уособлює цілу епоху становлення закарпатської школи живопису.

Ернест КОНТРАТОВИЧ.
Ернест КОНТРАТОВИЧ.
Завітавши напередодні ювілею до Ернеста Рудольфовича, колеги-художники застали метра за читанням «Теорії малярства» на французькій мові — дарунку із Парижа його вчителя Адальберта Ерделі.
Приємні спогади змінились обуренням, як тільки розмова торкнулася зруйнованого будинку А.Ерделі з настінними панно і пам'ятним двориком, де збиралися художники. Відомо, що одижз розписів («Процесія з хоругвами. Свято Йордана») належав пензлю молодого Контратовича.

Коли ж ювіляр нагадав повчальну сентенцію А.Ерделі «Художество єсть чувствованіє», стало зрозумілим, що в усвідомленні саме цієї істини — жити і творити відчуттями — полягає секрет творчого довголіття Ернеста Контратовича, людини духовно багатої, самобутнього і чесного митця.

Ернест Рудольфович Контратович народився 17травня 1912року в с.Кальна Розтока (нині Східна Словаччина) на Берез-нянщині в родині вчителя народноїшколи. Навчався в горожанській школі у Великому Березному та Ужгородській учительській семінарії (1928-1932 рр.), після закінчення якої працював учителем у найвіддаленіших верховинських селах — Ужку, Лузі, Сухому.

Щоб представити тогочасну культурно-мистецьку атмосферу у верхів'ї Ужанської долини, достатньо згадати, що священиком ужоцької парохії був Золтан Шолтес, в Ужку вчителювали батьки Мирослава Чайковського, подружжя Іван та Катерина Шелепці, а в сусідніх селах — Андрій Коцка та Шандор Петкі. До своєрідноїмистецькоі Мекки часто навідувався з мольбертом Йосип Бокшай.

Захоплення малюванням привело Е.Контратовича до Публічної школи-студії, заснованої А.Ерделі та Й.Бокшаєм в Ужгороді. Мотиви людських страждань і знедоленості поневоленого краю, які художник сприймав з болем, проявилися уже в його ранніх роботах, зокрема, в картинах «Бідна Верховина», «Жебрак-каліка», «Привид війни», «Голод», «Похорон бідняка», «Сумні мелодії», «Бездомна сирота», що виставлялися у Товаристві діячів образотворчих мистецтв на Підкарпатській Русі. Але митець не впадає у розпач. Він створює роботи, сповнені оптимізму, любові, віри в людину, в її високе призначення.

Пейзажі художника випромінюють казкову чарівність карпатської природи. В радісній кольоровій гамі та з виразною декоративністю Е. Контратович відображає народний побут і традиції обря-дових свят («Процесія», «Колядники», «Поливанка на Великдень», «Свячення води на Верховині» тощо). Із щирою безпосередністю він оспівує одвічні хліборобські турботи у творах «Косарі», «Збирання яблук», «Жниці», «В'язання снопів», «Праця в полі», «Збирання картоплі» та інших.

Гімном молодості та любові сприймаються жанрові роботи митця на весільні мотиви: «Зустріч молодих», «Весільна пара», «Молода з дружками», «Весілля», «Вбирання молодої», «Весільна процесія». Святістю і неповторною красою художник наділяє образ матерів-верховинок у серії картин «Закарпатська мадонна».

У повоєнний період, переїхавши в Ужгород, Е.Контратович поринає у мистецьке життя і сповна віддається професійному малярству. Він долучається до створення першої в історії краю Закарпатської картинної галереї та організації Ужгородського художньо-промислового училища.

Художник не припиняє плідної творчої діяльності, залишаючись вірним сільській тематиці. Цікаві з цього приводу нещодавні висловлювання Е.Контратовича: «...В ті часи від художників вимагали малювати тематичні картини, особливо на теми, пов'язані з історією парти... Я такі картини не малював. А коли брався за створення тематичних картин, то писав їх з життя сільського люду...».
На персональних виставках у Києві та Ужгороді в 2002 році художник представив роботи останнього періоду - монументальні краєвиди предковічних Карпат і ліричні полотна з квітучими польовими травами. Виконані з нев'янучою майстерністю, ці твори сповнені життєстверджуючоїсили і переконують, що справжнє мистецтво не знає віку. Твори художника прикрашають експозиції десятків музеїв, а народність та оригінальність живописної манери зробили «моду на Контратовича» неперехідною.

Серед багатьох титулів, звань і нагород найдорожчим для Ернеста Контратовича є диплом учителя народних шкіл, посвідчений о.Августином Волошином. Художник продовжує благородну місію НАРОДНОГО ВЧИТЕЛЯ, виховуючи почуття добра і любові до отчого краю.
Володимир ШЕЛЕПЕЦЬ, Ужгород
18 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
11:03
Конкурс імені Ірлявського на Закарпатті цьогоріч відбуватиметься дистанційно
09:52
Талановитих дітей запрошують виступити разом із Закарпатським народним хором
15:29
В Ужгородському замку відкриють виставку знахідок з розкопок церкви Св. Юрія
22:23
Історичний музей у мукачівському замку "Паланок" відкриється для відвідувачів з 12 травня
09:48
/ 1
"Ерделівські читання" на Закарпатті перенесли з травня на жовтень
22:51
Ужгородка в Італії виставила на аукціон свою картину, аби допомогти лікарям
» Всі новини