Історія народу як частина життя одної людини або Про 75-річчя найвідомішого закарпатського етнографа

Популяризатор історії Закарпаття, наукового феномену Федора Потушняка, доктор історичних наук Михайло Тиводар, без сумніву, значна постать у закарпатській науці. Його «Етнологію» називають проривом у радянські часи. Бо тоді треба було писати дуже обережно, а він не побоявся розказати про витоки духовної та матеріальної культури.

Історія народу як частина життя одної людини або Про 75-річчя найвідомішого закарпатського етнографа

Цього року йому виповнилося 75 років. Людина, яка постійно знаходиться у творчому пошуку, навіть у такий поважний вік не полишає наукові дослідження: продовжує викладати в УжНУ, готує до друку історичний нарис про рідне село.

На цей час з-під пера закарпатського ученого вийшло п’ять монографій та чимало статей у наукових збірниках. Серед найвідоміших праць «Традиційне скотарство українських Карпат другої половини ХІХ — першої половини ХХ ст.», «Закарпаття: народознавчі роздуми», «Етнологія», «Життя і наукові пошуки Федора Потушняка», «Етнографія Закарпаття».

«Найсвіжіша» з опублікованих — «Етнографія Закарпаття», до якої увійшли польові дослідження, збирані автором протягом багатьох років. За розділами тут вміщені історіографія, етнічна історія, в тому числі й районування, традиційні заняття та світоглядні уявлення.

Уже три видання, останні два з яких зроблені у Львові та Києві, отримала і його «Етнологія», підручник для студентів не тільки закарпатських, але й всеукраїнських закладів вищої освіти.

Ще одна, не менш важлива праця   «Життя і наукові пошуки Федора Потушняка» присвячена вчителю Михайла Тиводара. Багато пошуків для неї було здійснено в університетських, сімейних архівах. Тут вперше постала і найповніша автобіографія вченого, листування з колегами, а також цінний рукопис неопублікованої до цього праці. Іван Ребрик, директор закарпатського видавництва «Гражда», каже, що книжки Михайла Тиводара можна перевидавати до безкінечності. Особливо захоплюється книжкою про Федора Потушняка: «Якби не Михайло Петрович, то не було би такої праці про відомого закарпатця. Бо ми живемо циклічно: від однієї конференції про Потушняка до іншої. А у цій праці є цілий світ вченого».

Сьогодні Михайло Тиводар з приємністю згадує, що під час навчання   на історико-філологічному факультеті УжНУ йому не раз віддавали ключі від університетського книгосховища, де студент проводив багато свого часу. Тому вже з другого курсу був задіяний у ґрунтовні історичні дослідження. Перша праця «Народне весілля українців Закарпаття» була і першою дипломною з етнографії в УжНУ. Після закінчення університету працював учителем у сільській школі. Під час заочного навчання у аспірантурі та не залишаючи учителювання написав кандидатську дисертацію.

Чимало зусиль доклав до створення Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Збирав матеріали до багатьох будинків — експонатів музею.

Дмитро Данилюк, старший колега каже, що наввть перегляд палітурок тих книг, де зазначено ім’я вченого свідчить про його вагомий внесок у розвиток закарпатської науки. «Це найкращий спеціаліст з етнології та етнографії на Закарпатті. Я з упевненістю можу стверджувати це, бо виступав рецензентом його багатьох праць. Про громадську позицію цієї людини також можна говорити чимало. У складні часи, коли багато хто з нас, можливо, боявся приховував свої думки, Михайло Петрович виступав за злам старих систем і побудову нової історії», — каже пан Данилюк.

Колись активний громадсько-політичний діяч, сьогодні Михайло Тиводар нерідко згадує про буремні події 1990-х років, і зазначає, що політика забрала багато сил. У він був головою депутатської групи «Демократична платформа», яка була опозиційною до комуністичної більшості. Завдяки діям цих активістів вдалося зупинити авантюрний сценарій, нав’язаний Москвою після розвалу СРСР. Коли у квітні 1990 року написав заяву про вихід із КПУ і поставив синьо-жовтий прапор на робочий стіл в університеті, багато колег не зрозуміли такого вчинку. Тому коли його питають про те, чому так рано залишив політику, відповідає з упевненістю, що вчинив правильно, адже кожен повинен працювати за покликанням, тоді й результат буде.

Наталія Каралкіна, РІО

02 грудня 2011р.

Теги: Тиводар, Етнографія Закарпаття

Коментарі

Петро 2011-12-04 / 16:19:51
Михайло Петрович - цілеспрямована, цілісна, творча, продуктивна особистість. Це один з найкращих спеціалістів в галузі етнологіїв Україні, іза це йому шана.

НОВИНИ: Культура

10:18
/ 2
Провідного актора Закарпатського муздрамтеатру удостоєно звання "Заслужений артист України"
22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
/ 1
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
» Всі новини