Циганський лікар із Міжгір’я

Василь Цар з невеличкого містечка Міжгір’я, що на Закарпатті, — шанована і відома людина не лише у рідній околиці. Він заслужений лікар України, досвідчений хірург, що врятував не одне людське життя.

Циганський лікар із Міжгір’я

Нині Василь Цар працює головним лікарем Міжгірської центральної районної лікарні. Хто звертається по допомогу, нікому не відмовляє. Люди приїжджають з усього Закарпаття, тож можна лише дивуватися, коли чоловік знаходить час на відпочинок. Серед його пацієнтів — і роми, яких у Міжгір'ї 500 чоловік. Для багатьох місцевих жителів вони лише незручні сусіди, ставлення до яких якщо не відверто негативне, то насторожене. Тим часом Василь Цар переконує:

— Роми — теж наші співгромадяни. Якщо заплющимо очі на їхні проблеми, то це тільки поглибить бідність циганських родин і сприятиме злочинам, поширенню хвороб не лише у їхньому середовищі, але й серед усього населення краю.

У Міжгір'ї роми компактно мешкають на околиці міста. Складається думка, що у таборі наче й не знають, чим живе світ ХХІ століття. Біля пошарпаних халупок, так-сяк зліплених з дощок-обаполів і шматків шиферу, жваво граються напівголі замурзані дітлахи. Хоч вони й навчаються у школах, проте лише поодинокі здобувають бодай неповну середню освіту. Дорослі сидять неподалік, лузають насіння. На обличчях щасливі усмішки, попри те, що нема у них ні доброякісних харчів, ні побутових вигод. Живуть за інерцією. Три роки тому ромів масово брали на будівництва як дешеву робочу силу. Але криза все змінила. Час від часу вони заробляють на хліб, сортуючи сміття, здаючи брухт чи склотару. Змінити їхню психологію, а відтак і спосіб життя — справа нелегка, зізнається Василь Цар. Нині він намагається привчити ромів до елементарних речей — дбати про чистоту, проходити медичні обстеження тощо.

Свого часу завдяки закарпатському хірургові у Міжгір'ї почала діяти європейська програма допомоги ромському населенню. Під час однієї з поїздок на лікарську практику до Відня він відшукав організацію ЄС, яка допомагає тим, хто цього потребує у нашій країні, через посередництво державних інституцій. Відтак разом з австрійськими меценатами за сприяння Міжгірської лікарні реалізували проект допомоги мешканцям табору.

У медичному пункті для ромської громади людно щодня. Хтось стоїть у черзі на щеплення, інші — до терапевта чи педіатра, а декому хочеться просто побалакати з привітними працівницями установи. Кажуть, їхні добрі слова лікують краще від усіляких пігулок і мікстур. Господарюють тут медсестра Ганна Палетич та її помічниця ромка Ольга Габокан. Періодично вони обходять циганські двори, тож уже знають, у кого які болячки, коли та в якій родині з'явиться немовля. Окрім того, ФАП став осередком запровадження особистої гігієни — тут облаштовані добротні душові кабіни, налагоджено цілодобове гаряче водопостачання, є й рушники, мило. Сходяться сюди не за графіком у певні дні, а тоді, коли є потреба. Здавалося б, прості речі, проте для тих, хто живе у бараках без світла, води і газу, це справді наче перший крок до іншого життя.

У кожній циганській родині Василя Царя шанують та поважають. Щойно з'являється біля їхніх домівок, роми, наче малі діти, обступають свого улюбленого лікаря, діляться турботами і переповідають новини табору. Мимоволі згадується Франкове: "Раз добром нагріте серце вік не прохолоне!".

Уляна Гавришків, "Сільські вісті". Фото Ігоря Табінського

02 листопада 2011р.

Теги: роми, цигани, хірург

Коментарі

Оленоманці 2012-03-18 / 15:28:10
У тебе Олено алергія на правоохоронні органи,суд та прокуратуру.А ще ненависть до влади,до Щура.А я знаю чому! Бо ти і твоя компанія тупі,бездарні особи,які нічого не добилися у своєму житті,як кажуть не кола,не дрова,ні роботи,ні поваги.Так,пусті люди,які возобнили себе народною справедливістю,а насправді займаються бріхнями,брудною аналітикою.Зависть їх бере,що люди можуть краще жити,мати нормальні сім"ї,роботу,повагу від люде.А мішати з гряззю то лікарів,то прокуровів-це все недостойно навіть читати.Але ви на такому розумовому рівні,що то лиш вам і спілкуватися.

Галя 2012-03-16 / 19:30:28
А хто така Самойлюк Марічка? Опишіть ми Олено бо не знаю її.

Саші 2012-03-12 / 18:23:25
Що ви тепер Бандуру згадали,він вже 5 років у Міжгірі не працює.І не робив він того,бо за то все треба відповідати.І якщо ти хоть трохи розумна то маєш знати,що такий діагноз просто так поставити не можна.НЕ маєш за кого писати,а мелеш дурню.От і пвдтвердились мої слова-не маєш за кого сказати,ьо лікарі у нас нормальні.Так що забрехались!

Саша 2012-03-10 / 08:56:00
я хочу вернутися до еліти Ви писали який врач бере хабарі а Бандура що робив з людьми ставив діагноз сіфіліс лічив приписував ліки брав хабарі а потом казав що аналізами ошибся а аналізи не показував бо казав що це медична тайна

Фауна 2012-03-03 / 14:48:09
то видно гукани до інтернету дорвалися шо та бпгато коментів понаписували. свою думку можна висловити кількома рядками.

Юрка 2012-03-01 / 22:49:32
ОЛЕНа - піст не лаяйся не проклинай бо хто йде по монастирям той Бога просить о помочі а ти просиш людям покарання!Ти хто суддя чи маєш право когось суди?Та проси щоб всім було добре то і тобі буде добре,лишаться тебе неприятелі твої наладиться всьо в тебе в житті!

Олена 2012-03-01 / 13:07:42
У всьому винуватий прокурор району Пилип, його старший помічник Савка, колишній помічник Варга який нині працює в Ужгороді та є закадичним другом щуря, вічна подружка та потруга по стакану старої Щурьки Марічка Самойлюк які забули про всої функції, а набралися людської землі на себе та своїх родичів по всьому району. Вони вже деградували, про свої обовязки давно забули. У прокуратурі страшна корупція, йде купи савці буумагу, потім поповпення рахунку бо вних нічого нема. Всі злочини Щуря від селищного голови до голови РДА ними через колишнього прокурора повність покриваються, звісно під контролем Петруні. Що стоїть подія щ михайликом щурем, людина на підписці неодноразово виїзжала до Росії!, ходить куда хоче і робить що хоче. Щурі до того обнагліли під кришуванням Пилипа що вже побили київського бізнесмена, покалічили людину. Як таке могло статися як держобвинувачувач у справі Чупа не затягав разом з хустським суддею справу. Кримінал по Шуберту та Сопку з їх же слів Пилип та Кривка за "бариші" від щуря дотягли у суді через надумані експертизи, терміни на виконання яких давно спливли довели справу до того, що фактично сплив 5 річний термін на притягнення Шуберта та Сопка до відповідальності. То є банда злочинців, таких треба за ребра вішати, нелюди остатні, Богдай бисте виздихали з чадом своїм, бо закону на вас нема. Єдине що остається ходити нам по монастирях та наймати за вами служби оби вас паскудото Бог покарав.

миша 2012-02-28 / 22:26:36
Скоро на Бохманці буде приватна хірурго-гінекологічна клініка.Там будуть відкриті кабінети хірурга і гінеколога.

еліта 2012-02-03 / 13:59:30
Ользі.
Та ти вже неборако так не бреши! За аналізи взагалі ніхто гроші не бере.А якщо купиш собі одноразову голку для аналізу-то це для твого ж блага!У тебе в житті нема більше проблем.як обгаджувати лікарів? То звідки ти даєш такі великі гроші лікарям.якщо не працюєш?Розумно зробиш,якщо підеш народжувати у Воловець тай аналізи там зроби.а якщо не боїшся.то напиши конкретно,хто бере в тебе гроші! А я впевнений.що не напишеш,бо забрехалась!

Лісоруб 2012-01-28 / 09:11:28
Цар такий самий як і всі начальники в Міжгірї - лиш дивлят оби нагарбатися. Честь і совість - поняття для них смішні, як і для Щуря так само.

Ольга 2012-01-23 / 21:46:58
Правду цей Михайло пише всі люди їдуть у Воловець там дуже хароша е людина кардіолог а в Міжгірї даже общий аналіз крові без 50 гривень не зроблять і для вагітних все платне УЗД 100ГРН аналізи 50 роди 2 тисячі скажіть стоїть родити дитину якщо даже ті гроші всі треба віддати що на дитину получиш і як жити бідним людям як батько і мати не пють не прогулюють ніде не працюють і відправляють по дві дитини у школу якби не гриби літом і не ягоди якби вижив у Прислопі Завійці люди хіба це життя це іздівательство над народом нищита Бійтеся Бога не беріть хоть з таких людей хабарі подумайте про їхніх дітей.

Марія 2011-12-15 / 19:28:09
А хто мішає тобі найти спонсорів і зробити теж саме?

Соня 2011-12-14 / 19:52:20
а Цар то не такий простий-виявляється медпункт побудований за гроші спонсорів із Німеччини.на його землі.І він медпункт здає в аренду лікарні.Правда медиків вдоді найняв сам

Авіцена 2011-12-11 / 16:34:39
Я працюю з Царем багато років.Має він недостатки як любий смертний,або овинувачувати його бог знає у чому і за що недостойно.Вам правильно зауваживали МАрія-зробіть щось і ви а далі говоріть.Чому всі мовчали до звільнення Царя?А тепер як миші з корабля-тікають і гадять.нормальний мужик,достойний.

русин 2011-12-08 / 14:50:25
Ты хлопе ци много заплатив Царю? Вповиш суму. Ти майже Михайле циган по натури брешеш ги пес короставый,ци поклав ти Щурь хоть могорич з молдаваном.

Марія 2011-12-03 / 18:15:01
А ви пане Михайле або Ваша сім"я зробили щось для ромів або як ви кажете - циган? А хіба циган не така людина як ви?Думаю що ні.Бо цигани добрі люди і за добро хоча би дякуютьа ви ображаєте людину,яка зробила для 500 чоловік більше ніж весь район.Раджу Вам піти і подивитися на медичний пункт для циган і думаю що там набагато краще,багатше,чистіше ніж у вас дома.бо якщо у людини такі грязні думки то і в душі.і на серці в неї.і вдома-грязь.бардак.і як ви можете ображати так людину,обвинувачувати у загубленні людських душ?Це лікар від Бога,на якому тримається вся лікарня і який спас не одну людину від смерті.А брехати за крахобора теж підло,бо хто-хто-а Цар не просить і не вимагає нічого і ні від кого.я думаю що мужчині ганьба писати таку бреню.як бабі базарній.

михайло 2011-11-03 / 19:17:00
цьому лікарю Царю В І , треба працювати тільки циганським лікарем! нехай він розповість скільки він загубив людських душ ! Скільки він бере ( взятки) за операції і за те , щоб до нього потрапити на прийом, це людина в білому халаті КРАХОБОР , ака забула клятву Гіпократа !!!, в Міжгірську ЦРЛ люди вже не йдуть на прийом до лікарів із за малограмотності лікарів, і за великі взятки, а масово їздять в сусідній Воловейький район !!! Це стаття написана неправдива! ви подивіться скільки Міжгірчан буває на прийомі у лікарів Волівця, і все стане на свої місця !!

НОВИНИ: Соціо

11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 8
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина