Розслідування трагедії в Сваляві: Особлива думка з приводу… трьох смертей

…Груповий нещасний випадок, що стався 13 липня 2011 року, під час демонтажу майже стотонного вантажопідіймального крану на території колишнього Свалявського лісокомбінату, став резонансним не тільки для Закарпаття. Співчували, цікавилися подробицями, обурювалися недбальством організаторів робіт обивателі й фахівці з різних куточків України.

Розслідування трагедії в Сваляві: Особлива думка з приводу… трьох смертей

Ще б пак!  Фізично зношений й морально застарілий монстр, замість покірно піти на переплавку,  позбавив найціннішого – життя! – трьох закарпатців: 55-річного електрогазозварювальника з смт. Чинадієво Володимира Барановського, 48-річного різноробочого з с. Череївці Олександра Качура та 61-річного водія з м. Мукачево Миколу Рущака. Єдине, що можна закинути працелюбним закарпатцям - непереборне прагнення заробити. Єдине, чим можна виправдати їх безоглядність у досягненні поставленої мети – треба ж на щось жити, якось годувати родини... Звісно, загиблих до життя не повернути. Але аналіз детальних обставин та причин свалявської трагедії – корисний  живим. Ті, що завтра вишикуються у чергу за  смертельно небезпечною роботою вартістю у п'ятсот гривень на брата, повинні усвідомити: жодне відомство, жоден роботодавець не стануть на захист їхніх інтересів. Тож найперший обов'язок працівника  особисто дбати про власну виробничу долю, навчитись захищати її у найнеочікуваніших перипетіях "працевлаштування по-сучасному".

Загиблі, забувши, що нехай та мабуть до добра не доведуть, полювали за "ласим" ( день-другий роботи – й півтисячі в кишені!)  шматком роботи. ТзОВ "Іселі" ( директор Михайло Цанько) за 20 тис. грн. з задоволенням позбувається крана - "птеродактиля", відчужуючи його на користь ТзОВ "Сольва-еко" (директор Ігор Голонич). Останній вирішує "підзаробити", здавши "непридатний до експлуатації козловий кран ЛТ-62 через деформацію рами, що не підлягає відновленню, та ймовірність руйнування і падіння". Черговим ланцюжком прибуткової оборудки стає ТзОВ "Максфер" (директор Валерій Павлюк), що береться приймати від "Сольво- Еко" сплави,  брухт та відходи кольорових і чорних металів і своєчасно здійснювати оплату за них. Справа стає за малим: відшукати та залучити фірму, що надасть послуги з демонтажу крана, тобто порізки його на частини на території колишнього Свалявського лісокомбінату. Тут і з'являється на авансцені вистави подій ПП "Карпат-Буд" ( в.о. директора Василь Голод) та самодіяльна бригада з трьох відтак загиблих, що шукає можливості підзаробити. Між ТзОВ "Максфер" та ПП "Карпат-Буд" 6 липня укладається угода, згідно з якою останнє зобов'язується надати послуги з виконання зазначених робіт. Як пише в поясненні Василь Голод, "між  ПП "Карпат-Буд" та самодіяльною бригадою цивільно - правові угоди недооформлені у зв'язку з  його власними сімейними обставинами  та проханням  Володимира Барановського з огляду на завантаженість роботою відтермінувати підписання угод. Роботи з демонтажу повинні були розпочатись після передачі крана згідно з актом від ТзОВ "Максфер" ПП "Карпат-Буд" та узгодження між сторонами календарного плану виконання. Ні першого, ні другого зроблено не було, як ні ПП "Карпат-Буд, ні фізичною особою Володимиром Барановським не було отримано дозвіл відповідно до вимог чинного законодавства від Держгірпромнагнляду на роботи з демонтажу. Не складено й акту огляду металевих конструкцій, обладнання крана, кріпильних виробів з метою оцінки їх стану. Не розроблено проект виконання робіт з демонтажу, що повинен розроблятися з врахуванням документації на встановлення вантажопідіймальних споруд.  8 липня бригада під керівництвом Володимира Барановського та  двоє працівників ПП "Карпат-Буд" ( підсобники Василь Коневич та Василь Ганькович) під контролем виконроба підприємства Миколи Лавкая   розпочали роботи з демонтажу крана. А 13 липня сталася трагедія. Роботи проводилися вже без присутності виконроба і , звісно, на розсуд безпосередніх виконавців. Розслідування встановило кожен їх крок і ще раз переконало: численні порушення, що переслідували сумнівну оборудку від самого її початку,  не могли не призвести до сумного фіналу - падіння крану, який масою своєю втиснув у землю трьох працівників...
Але найцікавіше розпочалося вже по тому, як біда сталася. Загинуло троє людей, проте  кожен з учасників цієї сумної оборудки, аби уникнути відповідальності, зайняв позицію "моя хата скраю - нічого не знаю". Довелося продовжувати термін спеціального розслідування групового смертельного нещасного випадку, аби  достеменно з'ясувати усі перипетії та "внесок" кожного в  свалявську трагедію. Врешті-решт, як повідомив голова комісії з розслідування, заступник начальника  Управлінням Держгірпромнагляду по Закарпатській області Богдан Дорош, комісія, керуючись зібраними матеріалами, пов'язала нещасний випадок з виробництвом.  Допоміг й висновок Територіальної державної інспекції праці у Закарпатській області, в якому, зокрема, наголошено: "згідно зі ст.24 Кодексу законів про працю України трудовий договір вважається укладеним і без юридичного оформлення, якщо працівників було допущено до роботи, тобто вони фактично перебували у трудових відносинах з ПП "Карпат-Буд". Спричинилися до нещасного випадку  відсутність проекту виконання робіт з демонтажу козлового крана ЛТ-62 та дозволу Держгірпромнагляду на монтаж вантажопідіймальних кранів й залучення до роботи працівників не за спеціальністю. Комісія визначила також осіб, котрі допустили порушення вимог нормативних актів з охорони праці, що призвело до групового нещасного випадку. Виконуючий обов'язки директора ПП "Карпат-Буд" Василь Голод не розробив проект з демонтажу козлового кран, не одержав дозвіл Держгірпромнагляду та допустив до роботи працівників, що не пройшли навчання, інструктаж та перевірку знань з охорони праці.  Виконроб ПП "Карпат-Буд" Микола Лавкай не вжив заходів проти випадкового падіння елементів конструкцій крана та спеціальних заходів, які б забезпечували безпеку працюючих. Директор ТОВ "Максфер" Валерій Павлюк, котрий уклав угоду на демонтаж козлового крана ЛТ-62 та порізку його на частини з підприємством, яке не мало права на виконання зазначених робіт...
Проте на перешкоді до справедливої розв'язки цієї прикрої історії - адже за кожним  загиблим стоїть родина, що вправі розраховувати на гарантований соціальний захист! - стала, як це не дивно, особлива думка. Висловив її член комісії, страховий експерт з охорони праці відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Мукачево Микола Гребінь.  Він наполягає, що укладений загиблими та ПП "Карпат-Буд" договір є цивільно-правовою угодою і має всі її ознаки: встановлений порядок розрахунків між сторонами і те, що вони проводяться на підставі виконаних робіт; сторони договору поіменовані "замовником" і "виконавцем", а не "роботодавцем" і "робітником"; виконавець робіт зобов'язався виконувати роботи на власний ризик та нести відповідальність за порушення правил безпеки й охорони праці. Тож  наявний договір підряду, який регулюється виключно нормами цивільного законодавства і не має жодного стосунку до трудового. Отже свалявська трагедія, на думку Миколи Гребіня, "взагалі не підлягає розслідуванню згідно з "Порядком...", а тим більше за результатами розслідування не може бути складений акт про нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом".

Управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області

31 серпня 2011р.

Теги: трагедія. кран, смерть, Свалява

НОВИНИ: Кримінал

14:59
Фальшивомонетникам, затриманим на Закарпатті, оголошено про підозру
13:38
/ 7
На Закарпатті спіймали керівника логістичного підрозділу Держприкордонслужби, що продав харчі з військової частини
12:41
На Закарпатті на кордоні спинили чоловіка, що намагався ввезти з Угорщини пневматичний пістолет
09:48
У Мукачеві літній водій Daewoo збив на пішохідному переході 10-річну дівчинку
01:49
Вбивцю мукачівця Михайла Глеби засудили до 15 років тюрми
00:42
/ 2
Затримані фальшивомонетники на території Закарпаття збули близько $30 000 – поліція
20:16
На Закарпатті затримали двох фальшивомонетників – жителів Мукачева та Рахова
15:55
У Хусті 17-річний юнак на мотоциклі під’їхав до жінки, вирвав з її рук сумку та втік
13:28
На Перечинщині затримали чоловіка, підозрюваного у скоєнні 6 крадіжок та розбійному нападі на пенсіонерку
11:22
Погоджено підозру 14-річному юнаку з Рахівщини, підозрюваному у вбивстві діда
10:53
У Волосянці, на Великоберезнянщині нетверезий водій мопеду зіткнувся з опорою моста
10:37
Затриманий на хабарі на Закарпатті керівник міжрайонного управління Держагентства водних ресурсів постане перед судом
22:57
/ 1
На Закарпатті в подвійній стелі мікроавтобуса, що прямував в Італію, виявили1040 пачок сигарет
18:06
Суд в Ужгороді відмовив прокуратурі в апеляції і залишив останього із 9-х наркоторговців під домашнім арештом
13:10
На Перечинщині затверджено обвинувачення сину, який систематично знущався над матір’ю
12:24
Водій, що збив у Виноградові 14-річного юнака, перебував за кермом п'яним, порушено кримінальне провадження
12:18
Під час обшуку будинку мешканця Чинадієва, на Мукачівщині вилучили листя та ростучі стебла конопель
12:10
На Рахівщині знайшли зарізаним 63-річного чоловіка, у вбивстві підозрюють його 14-річного онука
22:56
На Виноградівщині внаслідок зіткнення з "Фольксваґеном" велосипедист опинився в комі
21:48
Вирок у справі вбивства мукачівця Михайла Глеби суд оголосить 18 жовтня
16:05
/ 24
На Закарпатті начальник відділення поліції разом із заступником вимагали хабарі з підприємця, погрожуючи "криміналом"
13:43
Обвинувальний акт стосовно торговця метамфетаміном, затриманого у Виноградові, скеровано до суду
13:07
На Виноградівщині на городі мешканця Олешника знайшли посіви конопель
10:40
На Мукачівщині вночі нетверезий мопедист зніс шлагбаум
16:11
/ 4
Службовий собака знайшов на кордоні на Закарпатті в автівці українця 470 пачок сигарет
» Всі новини