Із щоденника Сергія Федаки. Художники

Днями Закарпатська організація Національної спілки художників України відзначила 65 років. З нагоди ювілею влаштовано виставку та випущено подарунковий альбом “Художники Закарпаття”. Вернісаж відбувся у Художньому музеї. В одному його крилі (5 залів) розміщувалися роботи майже сотні нинішніх членів спілки (вона одна з найбільших в Україні, не рахуючи столичної), а в іншому діяла постійна експозиція з золотого фонду музею.

Із щоденника Сергія Федаки. Художники

Нещодавно у 8 залах завершено ремонтно-реставраційні роботи, на що витрачено 1,6 млн. грн. Також музей випустив альбом "Ужгород і ужгородці", в основі якого – роботи тих же спілчан.

А у найсвіжішому альбомі "Художники Закарпаття" представлено аж 148 митців. Нинішній голова організації Б.Кузьма каже, що там максимально подано усіх членів організації за весь період її існування. Дані про окремих з них довелося ретельно розшукувати, оскільки ті давно виїхали з нашого краю.

Для видавця О.Гаркуші це далеко не перший альбом. Але якщо раніше поліграфічне виконання їх доводилося здійснювати за кордоном, то цей вже віддруковано в Україні. Кожному автору відведено одну сторінку, на ній – кольорова репродукція найтиповішої для митця роботи, чорно-білий фотопортрет та коротка біодовідка.

Вступну статтю написав М.Сирохман, оформлення здійснили випускники-дизайнери Закарпатського художнього інститут під керівництвом О.Долгош. Взагалі-то, цифра 65 – умовна, спілка має велику передісторію. Професійні художники (іконописці) відомі в нашому краї щонайменше з XVII ст. (з раніших часів збереглися тільки одиничні анонімні твори).

Організатором митецького процесу у сакральній сфері була Мукачівська єпархія. Що ж до світського живопису, то Ш.Холоші, заснувавши ще наприкінці XIX ст. свою школу у Мюнхені, він привозив учнів і колег на пленери до Тячева, де і помер 1918 р., про це свідчить меморіальна дошка на його будинку, що зберігся досі.

Перший художницький клуб на Закарпатті було створено ще 1921 р. Д.Вірагом у Мукачеві за участю 10 найзначніших майстрів краю. 1931 р. створено Товариство діячів образотворчого мистецтва Підкарпатської Русі, куди входили в основному чеські митці, що працювали в нашому краї, але очолював його А.Ерделі.

Воно гуртувало талановиту молодь, організовувало виставки в Ужгороді, Мукачеві, Кошицях, Братиславі, Празі. Наприкінці своєї діяльності у 1938 р. воно налічувало вже 38 чоловік. Одразу же по возз'єднанні краю з Україною було організовано першу виставку художників і народних майстрів – в Ужгороді у липні 1945 р.

А незабаром наші майстри взяли участь у VIII Українській художній виставці в Києві. 1946 р. А.Ерделі, Й.Бокшай і А.Коцка побували на пленумі Спілки художників СРСР. 16 серпня 1946 р. створено Закарпатську організацію цієї спілки. Очолив її той же таки А.Ерделі, а усього їх було тоді, як на картині "Таємна вечеря" – 13 чоловік. 1954 р. київські кінематографісти зняли фільм "Художники Закарпаття".

1974 р. з'являється перша радянська монографія про наших художників – "Образотворче мистецтво Закарпаття" Г. Островського. За радянські добу закарпатська організація організувала понад тридцять виставок. Практично на кожній з них відкривалися все нові і нові таланти.

Особливо складні процеси переживала спілка у 1980-ті роки, що супроводжувалося бурхливою творчою дискусією на сторінках обласної преси. Усього закарпатську організацію очолювало в різний час 9 керівників, зокрема Ф.Манайло (1949-1951), В.Свида (1951-1961), А.Кашшай (1961-1976), П.Балла (1976-1985), В.Скакандій (1985-1992), В.Беца (1992-1996), В.Микита (1996-1999).

Особливо активізувалося життя організації у сучасний період. У спілчанській галереї "Ужгород" щороку відбувається півтора-два десятки персональних виставок. Також вони виставляються у Закарпатському художньому музеї, Мукачівській картинній галереї та ряді інших залів.

Традиційними стали щорічні звітні виставки спілки, за результатами яких і присуджується в основному обласна премія в галузі образотворчого мистецтва. Останні пару років традиційними стали благодійні аукціони, на яких спілчани продають свої картини для підтримки дитячих закладів області.

Щороку проводиться низка пленерів – в різних куточках Закарпаття і цілої України, у сусідніх Словаччині і Угорщині та інших країнах.

Сергій Федака, НЕДІЛЯ

27 серпня 2011р.

Теги: художники, виставка

НОВИНИ: Культура

10:18
/ 2
Провідного актора Закарпатського муздрамтеатру удостоєно звання "Заслужений артист України"
22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
/ 1
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
» Всі новини