Вийшла друком документальна повість Василя Габорця про Клару Балог

Щойно побачила світ документальна повість Василя Габорця «Жива легенда нашої культури». Її присвячено нашій сучасниці — балетмейстеру-постановнику Заслуженого академічного закарпатського народного хору, народній артистці України Кларі Балог.

Вийшла друком документальна повість Василя Габорця про Клару Балог

Цю незвичайну жінку по праву вважають легендою вітчизняної культури. Бо це вона піднесла мистецтво сучасної української фольклорної хореографії до світових "зоряних" вершин. Описати словами її сценічні постановки неможливо. Це треба просто бачити. В основі багатьох поставлених нею народних танців, здавалось би, традиційні і звичні рухи. Та вони сповнені такої життєдайної енергії, благородства та задушевності, що картина сценічного дійства аж заворожує та сколихує душу, проникаючи в найпотаємніші її закутки.

Саме з ім'ям Клари Балог пов'язані постановки, які сьогодні вважаються класикою українського хореографічного фольклорного мистецтва та є "візитною карткою" України в світі. Зокрема, її вокально-хореографічним композиціям "Раковецький кручений", "Вівчарі на полонині", "Дробойка", "Червона калина", "Чотирянка" та "Яроцька карічка" захоплено аплодували найвибагливіші поціновувачі народного танцю в найпрестижніших концертних залах США, Канади, Голландії, Франції, Португалії, Словаччини, Німеччини, Катару. Свого часу визнання Кларі Балог як балетмейстеру принесла і "Березянка" — номер, виконаний Національним заслуженим академічним ансамблем танцю України імені Павла Вірського. Його вона поставила на запрошення ще самого геніального хореографа. "Березянка" й до сьогодні є однією з найкоштовніших "перлин" у репертуарі ансамблю. А в творчому доробку Клари Балог таких постановочних шедеврів назбиралося чотири десятки.

Вже цілих 66 літ творчого життя пов'язують Клару Балог із Заслуженим академічним закарпатським народним хором, до якого вона прийшла простою артисткою балету ще в 17-річному віці. Танцювала в ньому довго. Навіть на відзначенні власного 70-річчя виходила на сцену з сольним хореографічним номером, хоча вже понад два десятиліття є балетмейстером-постановником. За цей час у селах рідного Закарпаття нею вивчено та записано тисячі народних танців. Причому не лише українських, а й угорських, румунських, словацьких, чеських, німецьких — представників національних меншин, які здавна населяють цей край. Водночас у співпраці з місцевими композиторами Клара Балог поставила й низку сучасних вокально-хореографічних композицій із широким використанням народного танцю та музики. Серед таких — "Шовкова косиця", "Закарпатські орнаменти", "Свято на винограднику", "Вас вітає Верховина".

Документальна повість містить чимало цікавих біографічних подробиць "живої легенди нашої культури", котрій доля подарувала чимало зустрічей із людьми, що уособлюють, без перебільшення, цілу епоху в світовій історії та мистецтві. Зокрема, 1951 року в Москві їй стоячи аплодував Йосип Сталін, її портрет писав славетний художник Адальберт Ерделі, також у складі Закарпатського хору Кларі Балог доводилося виступати з Іваном Козловським, а з балериною Майєю Плісецькою її досі пов'язує задушевна дружба і співпраця...

І сьогодні Клара Балог, попри поважні літа, сповнена творчої наснаги. Її мистецтво продовжує чарувати і підносить співвітчизників до вершин національного духу, відроджуючи в їхніх серцях гордість за приналежність до великого народу, такого талановитого і багатого на коштовні мистецькі "перлини", якими й сьогодні, затамувавши подих, замиловується світ.

Олена Кощенко. Фото Ігоря Табінського. Сільські Вісті

03 серпня 2011р.

Теги: Балог, балетмейстер, хореограф, танці

НОВИНИ: Культура

16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
15:28
У Міжгір'ї на початку липня відбудеться фестиваль "Рекітське сузір'я"
12:13
Закарпатський муздрамтеатр готує виставу про Тараса Шевченка
09:47
Коцертну програму "Вівальді та Моцарт" презентував камерний оркестр обласної філармонії в Ужгороді
15:12
У Чопі просто неба представлять виставку робіт Беати Куркуль, присвячених прикордонникам
» Всі новини