Музей Федора Манайла в Ужгороді відзначив своє 30-річчя

16 червня ц.р. у Меморіальному будинку-музеї народного художника України Федора Манайла (м. Ужгород, вул. Другетів, 74) відбулися урочистості з нагоди 30-річчя відкриття цього закладу та відзначення переможців обласного огляду-конкурсу «Кращий народний музей Закарпаття». Про це Закарпаття онлайн повідомили в прес-службі Закарпатської облради.

Музей Федора Манайла в Ужгороді відзначив своє 30-річчя

В урочистостях взяли участь заступник голови облради Андрій Сербайло, голова обкому профспілки працівників культури Наталія Товтин і начальник управління культури ОДА Юрій Глеба.

Музею був створений в Ужгороді у лютому 1980-го року наказом Міністерства культури України і став гордістю й візиткою краю, де збережені справжні скарби Закарпатської етнокультури та живопису.

Музей облаштовано в будинку, жив і працював понад 30 років Федір Федорович. Цьому сприяла активна позиція членів родини митця, котрі передали приміщення оселі під музей. Діти художника Іван та Катерина, сестра Олена Мартон, Іван Михайлович Чендей, актив Закарпатського відділення Спілки художників України, наукові працівники музею – всі вони щиро прагнули, відтворивши атмосферу меморіальних кімнат – вітальні та майстерні, розкрити щедрість мистецької палітри Манайла, його духовні глибини.

У меморіальних та експозиційних приміщеннях зібрані особисті речі, документальні матеріали, велика кількість художніх творів, які знайомлять глядача з творчістю відомого майстра пензля

Дві кімнати – вітальня та майстерня – залишені в такому стані, як було за життя художника. Інші приміщення квартири переобладнані в експозиційні зали.

Та чи не найбільший інтерес викликає кімната-майстерня, оскільки пам'ятні речі, що представлені тут, пов'язані не тільки з іменем Федора Федоровича , а й з історією розвитку образотворчого мистецтва в краї, з іменами діячів мистецтва та культури України, з якими художника єднала довголітня дружба. Тут усе залишилося так, як було за життя художника.

Серед цікавинок – почесні грамоти, вручені художнику в різні часи, урядові та пам'ятні нагороди, а також посвідчення заслуженого (1972) та народного (1977) художника України.

Експозиційні зали розширюються й за рахунок цілого ряду пересувних виставок, а великі ретроспективні виставки з творів Ф. Манайла побували в Києві, Львові, Коломиї, а також за кордоном – в Угорщині, Словаччині та ін.

Про все це й розповідали у своїх теплих спогадах учасники урочистих заходів, а це – академік, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Микита, ректор Закарпатського художнього інституту Іван Небесник, голова обласної організації Національної спілки художників Борис Кузьма, колишні начальники управління культури ОДА Василь Габорець і Василь Кручениця, колишній директор обласного краєзнавчого музею Василь Сможаник, голова Асоціації творчих жінок Закарпаття "Нова форма" Одарка Сопко та ін.

Завершились урочистості концертною програмою, підготовленою фольклорно-етнографічним ансамблем троїстих музик під керівництвом Віктора Шостака. Це – перший творчий колектив, створений при музеї славетного митця Федора Манайла. Родзинкою концерту стала участь у ньому талановитої онучки Федора Федоровича – Вікторії.

17 червня 2011р.

Теги: музей, Манайло, художник

НОВИНИ: Культура

14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
11:03
Конкурс імені Ірлявського на Закарпатті цьогоріч відбуватиметься дистанційно
09:52
Талановитих дітей запрошують виступити разом із Закарпатським народним хором
15:29
В Ужгородському замку відкриють виставку знахідок з розкопок церкви Св. Юрія
22:23
Історичний музей у мукачівському замку "Паланок" відкриється для відвідувачів з 12 травня
09:48
/ 1
"Ерделівські читання" на Закарпатті перенесли з травня на жовтень
22:51
Ужгородка в Італії виставила на аукціон свою картину, аби допомогти лікарям
» Всі новини