В ужгородському видаництві «Ґражда» побачила світ грунтовна праця про Олену Пчілку

В ужгородському видаництві «Ґражда» побачила світ грунтовна праця про Олену Пчілку – монографія Ольги Мікули "Творчість Олени Пчілки і фольклор".

В ужгородському видаництві «Ґражда» побачила світ грунтовна праця про Олену Пчілку

Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач; 1849-1930) багато значить для України другої половини ХІХ – перших десятиліть ХХ століття. Вона була не лише талановитою письменницею (прозаїком, поетесою, драматургом), літературним критиком, фольклористом, журналісткою, мистецтвознавцем, а й визначним суспільно-політичним та культурним діячем, врешті першою українською жінкою-академіком. Дослідники вивчали творчу спадщину письменниці, аналізували риси її характеру, зокрема вказували на безкомпромісність, гордість, принциповість та навіть якусь войовничість натури (Д. Донцов), відзначали самостійницьку спрямованість її політичних поглядів (Ю. Тищенко (Сірий), писали про неї як сильну жінку, берегиню домашнього вогнища, "ректора" своєрідного університету чи літературного інституту у своєму домі, в якому виховалася геніальна Леся Українка (І. Денисюк і Т. Скрипка) тощо.

Помітний внесок у справу вивчення творчості Олени Пчілки вносить своєю монографією й Ольга Мікула. Дослідниця прагне ще раз привернути увагу наукової громадськості до постаті цієї загалом все ще малодосліджуваної в українській філологічній науці визначної письменниці, культурної та громадсько-політичної діячки, наголосити на актуальних проблемах видання та вивчення її творчої спадщини, особливостях місця й ролі в національно-культурних процесах зламу ХІХ–ХХ ст., а відтак всебічно осмислити функцію фольклору в її наукових працях та його творче використання в письменницькій діяльності.

Ґрунтовно проаналізувавши спадщину Олени Пчілки та вивчивши наукову й науково-популярну літературу про її творчість, авторка монографії дійшла висновку, що українська наука потребує всебічного дослідження передусім фольклористичного набутку Олени Пчілки (його найвиразніші зразки подаються в додатках до цієї праці), зокрема сучасної оцінки її фольклористичних концепцій, а вивчення особливостей та значення народнопоетичної традиції в літературній творчості письменниці дасть можливість повніше висвітлити параметри її художнього світу. Відтак монографія Ольги Мікули охоплює два основні напрями творчої діяльності Олени Пчілки – розгляд її спадщини як фольклориста та письменниці в аспекті використання фольклорної поетики. Поділ монографії на три розділи зумовлений тим, що дослідниця у своєму розгляді уснословеснознавчих концепцій Олени Пчілки, крім її праць про український народний вертеп кінця ХІХ-ХХ ст., інонаціональні етнотипи, народні думи та їх виконавців, народну гумористику, фольклорні новотвори, зокрема народні легенди про "чуда", прагнула актуалізувати й наукові ідеї її найголовнішого фольклористичного дослідження "Украинские колядки. Текст волынский", розгляд якого винесено в окремий розділ.

На мою думку, Ольга Мікула тут представила серйозну дослідницьку студію про весь відомий на цей час фольклористичний та письменницький доробок Олени Пчілки. Вдумливий і справді науковий підхід до розгляду творчої спадщини мисткині, аналітизм, прагнення врахувати думки своїх попередників та добра стилістика дають підстави твердити, що сучасна українська філологічна наука збагатилася так необхідною для її розвитку працею. У ній фахівці віднайдуть свіжі думки про тенденції розвитку української фольклористики кінця ХІХ – перших десятиліть ХХ ст., вдалі спостереження над питаннями осмислення в літературних жанрах фольклорних сюжетів, образів, мотивів, засобів поетики тощо. Врешті, монографія Ольги Мікули представляє цілісний образ Олени Пчілки – людини, науковця й письменниці, а тому буде цікава й учителям-словесникам, студентам, усім, хто цікавиться творчою постаттю цієї визначної української діячки.

Василь Івашків, доктор філологічних наук, завідувач кафедри української фольклористики Львівського національного університету імені Івана Франка

11 червня 2011р.

Теги: Олена Пчілка, фольклор, монографія, Леся Українка

НОВИНИ: Культура

12:39
Вийшло друком "Дерево безсмертя" закарпатського письменника Дмитра Кешелі
11:47
На Закарпатті визначили переможців конкурсу ім. Ірлявського "Моя весна"
11:01
/ 1
У Мукачеві триває живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
» Всі новини