Роман ужгородця Сергія Федаки потрапив у п'ятірку кращих українських детективів

ТОП-5 кращих українських детективів-2010. Авторська версія

Роман ужгородця Сергія Федаки потрапив у п'ятірку кращих українських детективів
Уже другий рік "Буквоїд" підтримує скромний авторський проект "Кримінальне чтиво UA", до якого докладає своїх скромних зусиль його єдиний, на жаль, автор – Андрій Кокотюха.

Минулого сезону я спробував одноосібно визначити кращі твори, написані в окресленому мною жанрі українськими авторами не залежно від мови (українська чи російська) від 1991 по 2009 рік. Тепер, до другої річниці проекту, ваш автор вирішив скласти особистий рейтинг відповідних книжок, котрі вийшли друком в Україні упродовж 2010 року.

Полемізуючи з назвою, яку я сам же і придумав, обмовлюся: "детектив" - і далі досить умовне жанрове визначення того, що є предметом моєї професійної зацікавленості. Бо в Україні далі нема індустрії написання та видання, а також – практики споживання власних зразків жанрової літератури. Те, що називається "популярною книгою для внутрішнього ринку". Через те під єдине, найпростіше для розуміння визначення "детектив" підпадає все, що не є мелодрамою та фантастикою. А саме: поодинокі зразки пригодницького, детективного, кримінального жанрів та їхні різновиди й піджанри.

Складаючи п'ятірку книжок, я орієнтуюся винятково на власні вподобання. Хоча – увага! – не на власний смак. Поки що моїм читацьким смакам направду відповідає дуже мало творів, написаних колегами. Але це не означає, що книги погані. Навпаки, відсторонившись від власних смаків, я намагаюся дати своєрідний аванстим, хто докладає належних зусиль, подає великі, як на мене, надії і без кого (незалежно від того, лягає книга в мою систему координат чи ні) важко уявити сьогодні вітчизняну белетристику.
 
Нарешті, я подаю авторів та їхні твори за порядковими номерами та за абеткою. Тобто, перша позиція не означає перше місце. Прошу сприймати дану п'ятірку лише як мої рекомендації та констатацію факту: в Україні гостросюжетні романи писати вміють і читати хочуть. Лишається тільки поставити це на потік. Бо саме герої – а в гостросюжетних романах на них тримається вся історія! – здатні стати улюбленими для читачів від Закарпаття до Донбасу та, відповідно, одного разу об`єднати населення країни, перетворивши його на народ.
 
1. Юрій МАКАРОВ "Геній місця". – Київ, "Факт", 2010.
 
Детектив з елементами авантюрного роману. Без крові, насильства, навіть без жодного трупа. Зате багато шарад, ребусів та взагалі – гімнастики для розуму. Художник по життю та комп'ютерний дизайнер – за потребою заробляти, а ще – батько-одинак, Матвій Тараненко, часто навіть не скидаючи домашніх капців, однією півкулею мозку "робить" мисливців за скарбами, іншою – працівників спецслужб. Все це легко, невимушено, хоча місцями сюжет розганяється так, що хочеться припнути ремені безпеки.
 
 
 
 
 
 
 
2. Сергей ПОНОМАРЕНКО. "Ведьмин подарок". – Харків, "Клуб Сімейного Дозвілля", 2010.
 
 
Київська журналістка Іванна шукає маніяка, який викрадає дітей. Причому пошуки слід починати ще в минулому столітті, куди героїня переміщається – чи то в снах, чи то в викривленій реальності. У сюжеті - певний набір інформації про все на світі: від історії створення парку "Александрія" в Білій Церкві до зіткнення субкультур емо та готів.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Ірен РОЗДОБУДЬКО. "Перейти темряву" - Харків, "Фоліо", 2010.
 
Суміш детективного та соціально-критичного твору. Історія надто коротка, аби дати можливість розігнатися як автору, так і читачеві. Проте розповідь про хлопчика Міку, який відриває комахам лапки, може завести – і заводить! – досвідченого читача в контекст творів "про маніяка". Досить показово, що пропонована історією під фінал такою не виявляється. Значить, авторка хотіла обдурити читача. Це відповідає потребам того, хто читає белетристику. І робить честь автору, який не декларує і не практикує написання високочолих та занудних "шедеврів", а грає за правилами та законами жанрової прози.
 
 
 
 
4. Сергій ФЕДАКА. "Валет Валентина Другета". – Ужгород, "Поліграфцентр "Ліра", 2010.
 
Історико-пригодницька книга, де історія – лише міф, а з карколомними пригодами проблеми. Тим не менше, відірватися від книги дуже складно, і в цьому – талант письменника не лише як оповідача, а також – як міфотворця. Аби врятувати власне життя, мандрівний філософ Іван Ходина розслідує вбивство мажордома Петера – вірного слуги впливового в Унгварі (давня назва Ужгорода) графа Другета. Скриньку Пандори не відкриває, але розрулює ситуацію з вправністю не супергероя, проте – мандрівного філософа. Тобто – мудрої від алкоголю людини.
 
 
 
 
 
5.  Андрей ЦАПЛИЕНКО. "Экватор. Черный цвет&Белый цвет" - Харьков, "Фоліо", 2010 р. 
Гостросюжетний пригодницький роман відомого українського журналіста – зразок "чоловічого" чтива. Нелегке життя міжнародного торговця зброєю Андрія Шута, котрий одного разу зрозумів: граючись у війну, можна загратися. Істина не нова, але ж нічого нового в цьому світі немає. Краще закріпити стару перевірену істину, аніж мучити му-му, вигадуючи нову, ексклюзивну.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P.S.  Cуб'єктивність, але неупередженість та неангажованість цього вибору підтверджує той факт, що я купую книги за власні гроші (автори не дарують), хоча й зі знижками.

Андрій Кокотюха, Буквоїд

10 березня 2011р.

Теги: детектив, роман, література

Коментарі

Олександр 2011-03-11 / 01:04:00
Хороша книга. Всім рекомендую....

НОВИНИ: Культура

12:39
Вийшло друком "Дерево безсмертя" закарпатського письменника Дмитра Кешелі
11:47
На Закарпатті визначили переможців конкурсу ім. Ірлявського "Моя весна"
11:01
/ 1
У Мукачеві триває живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
» Всі новини