Київські режисери ставлять вистави в Ужгороді (ФОТО)

3 березня ужгородським театралам запропонували одразу дві вистави київських режисерів. Закарпатський обласний український музично-драматичний театр порадував прем’єрою «Ласкаво просимо, пане майоре» за п’єсою «Сім’я Тоотів» класика угорської літератури ХХ ст. Іштвана Еркеня.

Київські режисери ставлять вистави в Ужгороді (ФОТО)

Трагіфарс на дві дії  поставив   відомий український режисер,  один із засновників київського Молодіжного театру, дев'ятирічний  керівник театру "КІН" Віталій Семенцов. Уродженець Львова, а нині мешканець столиці запам'ятався ужгородському глядачеві іскрометною постановкою комедії Марка Кропивницького "По ревізії" у 2008 р. Цього разу  викладач-тренер майстерності Акторської школи FILM-UA, автор художньо-публіцистичних пе¬редач, актор, викладач  та фахівець з психотренінгу  запропонував закарпатцям  твір основоположника угорського театру абсурду,  що пройшов через пекло Другої світової війни. "Воістину, війна була для мене найбільшою, доленосною подією в житті. Як не парадоксально звучить, але саме тоді я став людиною", - неодноразово повторював прозаїк і драматург із світовим іменем. Багато його творів, в тому числі і  "Сім'я Тоотів" (1964),  присвячено саме цій тематиці.

Події твору розгортаються у невеличкому селі  у   сім'ї доброчесних "середніх бюргерів" Тоотів, син яких Дюла  знаходиться на фронті. У тихе життя брандмейстера Лайоша Тоота, його дружини Марішки та доньки Агіки вривається начальник їхнього сина – майор, який приїхав відпочити від військових буднів та заспокоїти  свої нерви. Сім'я з радістю приймає гостя і виконує всі його забаганки, сподіваючись, що той переведе їхнього сина до тилового штабу. Та пан майор виявився підозрілим (йому всюди ввижаються партизани), прискіпливим, любителем покомандувати і в усьому наводити свої порядки. Отримавши повну владу над  Тоотами, солдафон-нікчекма  перетворює їх життя  на тортури. Доведений знущаннями глава сімейства не витримує і вбиває майора. Ідея спектаклю -  показати, що і  невинне створіння, дійшовши до межі, теж може покласти край самодурству.

Віталій  Семенцов вперше поставив цю виставу в 1979 р. в київському театральному інституті. Це  була  перша його робота після повернення з Білорусії, де він пропрацював 3 роки, отримав визнання  і став наймолодшим білоруським режисером. Вистава тоді отримала великий успіх у столиці і її показували  9 разів. В Ужгороді постановник переробив деякі сцени і вона заграла по-новому.  Цікаво, що режисер, у якого за спиною  близько 40 постановок як в Україні, так і за кордоном, умудрився  поставити спектакль  за 19 днів, побивши свій рекорд у  Македонії, коли 2-актна вистава за оповіданням А.Чехова "Життя прекрасне" була готова  за 26 днів.
 
Як зазначив Віталій Васильович, сам театр в Ужгороді  дуже хороший, прекрасна сцена.  Тут  потужні цехи: дивовижний бутафорський цех,  швейний, який працював до 23.00 години. Акторський склад майже був той самий, що і "По ревізії" три роки тому. Вони  працювали по 10 годин щодня.  "Я абсолютно задоволений результатом, потужною акторською роботою, вони виконали все, що я вимагав. З такими акторами та цехами я би поставив 5 спектаклів за рік, - ділиться режисер. - А от організація роботи була поганою, робилося все, щоб виставу не випустити. За  день до прогону роблять оренду залу і  не дають зробити прогін, потім ставлять виставу "Дорога до раю". Сьогодні по суті другий прогін, третій буде 13 березня. Тоді  і буде основна прем'єра".

Але попри всі труднощі вистава вийшла дійсно якісною. Актори майстерно зіграли свої ролі: Михайло Фіщенко – майора, Ярослав Мелець - Лайоша Тоота, Кароліна Білак – Марішку. Неперевершеною була Агіка у виконанні молодої акторки допоміжного складу  Лесі Бідзілі. Як відзначив  Віталій  Семенцов, завдяки цій виставі народилася нова акторка, вона грала як справжній професіонал.

"Ласкаво просимо, пане майоре" головною ідеєю перегукується з "Конягами", які цього ж дня ставив  Закарпатський  обласний  театр ляльок "Бавка". Вистава   дебютувала в Ужгороді минулого року під час  XII Міжнародного фестивалю театрів для дітей "Інтерлялька - 2010" та отримала у грудні обласну премію імені братів Шерегіїв. Постановку здійснив  відомий київський режисер, засновник єдиного в Україні театру маріонеток  Михайло Яремчук за п'єсою болгарської письменниці, драматурга та  сценариста Ради Москови "Куди ти, лоша?". Вистава  показує, що навіть коли ти, як заїжджена коняка, доходиш до межі, завжди є вибір:  змінити себе і світ навколо себе на краще чи стати байдужим до оточуючих і змиритися з несправедливістю, потураючи тим самим кривдникам. Подивитися на твір, що має глибокий філософський підтекст, який спонукає задуматися над своїм життям, прийшли  студенти й  викладачі Ужгородської богословської академії імені Теодора Ромжі на чолі з  єпископом-ординарієм Мукачівської греко-католицької єпархії владикою Міланом.

Тож театральний четвер був багатий на враження.

Оксана Чужа, для Закарпаття онлайн. Фото автора 
 

10 березня 2011р.

Теги: театр, вистава, режисер

НОВИНИ: Культура

14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
11:03
Конкурс імені Ірлявського на Закарпатті цьогоріч відбуватиметься дистанційно
09:52
Талановитих дітей запрошують виступити разом із Закарпатським народним хором
15:29
В Ужгородському замку відкриють виставку знахідок з розкопок церкви Св. Юрія
22:23
Історичний музей у мукачівському замку "Паланок" відкриється для відвідувачів з 12 травня
09:48
/ 1
"Ерделівські читання" на Закарпатті перенесли з травня на жовтень
22:51
Ужгородка в Італії виставила на аукціон свою картину, аби допомогти лікарям
» Всі новини