В Ужгороді освятили єпископську каплицю з відреставрованими розписами Бокшая (ФОТО) (ДОПОВНЕНО)

20 лютого глава греко-католиків Закарпаття владика Мілан освятив єпископську каплицю, розташовану на другому поверсі резиденції в Ужгороді. Ця подія була довгоочікуваною: починаючи з 2004 року, коли приміщення було повернуто єпархії, велися роботи з її відновлення та реставрація розписів.

В Ужгороді освятили єпископську каплицю з відреставрованими розписами Бокшая (ФОТО) (ДОПОВНЕНО)

Преосвященний владика освятив новий престол, майстерно виготовлений  різьбярем Йосипом Волосянським, а потім відбулася святкова Архієрейська Свята Літургія. Знаковим було те, що Слово Боже під час Служби проголошувалось зі Святого Євангелія, подарованого імператрицею Марією Терезією владиці Андрею Бачинському. У Літургії використовувались трикерій і дикерій (три- і двосвічник — символи Пресвятої Тройці та Божественності й людськості нашого Спасителя), які тримав у своїх руках ще владика Андрей. І всіх присутніх вірників владика Мілан благословляв хрестом єпископа Андрея...

Після Святої Літургії владика Мілан нагородив Архієрейськими подячними грамотами людей,  які в різний спосіб брали активну участь у відновленні каплиці: Анатолія Головнича, Володимира Чубірка, Андрія Андріїва, Федора Соханича, Володимира Химинця, Ларису Різницьку та Михайла Приймича, а подячними листами – митців Йосипа Волосянського та Павла Ковача.

Також владика вручив ордени Андрея Бачинського ІІ ступеня Марії Бадиді, Василю Ковачу та орден ІІІ ступеня Володимиру Гісему, – меценатам, котрі своїми пожертвами долучилися до відновлення каплиці. За фінансову допомогу в реконструкції резиденції орден владики Бачинського ІІІ ступеня отримав і жертводавець Андрій Удовиченко.

Архієрей подякував усім, хто займався реставрацією, працював над оновленням інтер'єру, всім, котрі прийшли на цю Службу Божу, зокрема кафедральному хору імені Блаженного Теодора, який супроводжував Літургію своїм співом.

Віднині каплиця носитиме ім'я святого апостола Петра і стане духовним осердям резиденції. До речі, весь осідок Мукачівських єпископів перебуває нині у стані активної віднови, бо приміщення, повернуті єпархії, потребують серйозного ремонту.

 

Історична довідка

У 1780 р. єпископ Андрей Бачинський переніс осідок єпископів Мукачівської греко-католицької єпархії з Мукачева до Ужгороду в новозбудовану резиденцію та кафедральний собор. Для відправ щоденної молитви та Служби Божої він створив при єпископській палаті каплицю, в якій члени Капітули єпархії на чолі з єпископом вже у 1777 р. вперше відправили Літургію на свято Успення Пресвятої Богородиці. На Її честь каплиця і була освячена.

У 1846 р. була побудована нова єпископська каплиця Успення Пресвятої Богородиці за правління єпископа Василія Поповича. Тут було встановлено новий престол, жертовники і нові образи, які намалював художник Георгій Рейвес. Прикрасою престола став напрестольний образ Успення Пресвятої Богородиці, знизу — образ Тайної Вечері. На жертовниках встановлені образи Розп'яття та Воскресіння Христового. У каплиця були також образи св. Миколая, св. Йоана Предтечі, св. первомученика диякона Стефана, св. великомучениці Варвари та ікона Благовіщення. Тут же були і два образи часів єпископа Андрея Бачинського — Спас і Богородиця.

Знову оновив єпископську каплицю єпископ Юлій Фірцак. На престолі встановили новий ковчег для зберігання мощей святих.

У 1927 році з нагоди 150-літнього ювілею заснування Ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального храму єпископ Петро Гебей оновив єпископську каплицю. Нові розписи каплиці виконав художник єпархії Йосиф Бокшай.

Останнє оновлення каплиці до ліквідації Мукачівської греко-католицької єпархії відбулося, коли єпископом був Олександр Стойка. У 40-х роках 20 ст. різьбяр Іван Павлишинець виготовив новий престол та атрибутику за ескізами Йосифа Бокшая. Кивот зображував дванадцять апостолів, над якими — скляний ковчег. Дарохранительниця мала вигляд срібного голуба, увінчаного золотою коронкою, в якій знаходилася Найсвятіша Євхаристія. „Вічне світло" знаходилося в золотій бароковій люстрі. Стіни і стеля каплиці були заново прикрашені розписами Йосифа Бокшая.

У 1947 р. резиденцію єпископів Мукачівської єпархії разом із каплицею тоталітарна радянська система передала у власність Ужгородського державного університету. Каплиця була перетворена на книгосховище і з часом зазнала значного пошкодження.

24 вересня 2004 р. влада повернула Мукачівській греко-католицькій єпархії єпископську каплицю, яку відреставрували науковці та спеціалісти Львівської національної академії мистецтв. 20 лютого 2011 р. відновив і освятив її Преосвященний владика Мілан.

Фото Мукачівської греко-католицької єпархії

23 лютого 2011р.

Теги: єпископська, каплиця, Бокшай, владика Мілан, греко-католицький

Коментарі

Василь 2011-02-24 / 08:40:00
Ще одна віха в історії культури нашого краю , ще один крок до цивілізованого устрою нашого життя. Приєднуючись до привітаннь , і знаючи з якого занепаду каплиця відроджувалась , прошу доповнити втретє цю урочисту публікацію і показати фотодокументи з передреставраційного стану каплиці. Хай це буде ще одним вдячним наголосом до всіх теплих слів на адресу БЛАГОДІЙНИКІВ , стараннями яких відбувається ВІДРОДЖЕННЯ.

НОВИНИ: Соціо

11:54
На Тячівщині п'яний водій Audi, не впоравшись із керуванням, врізався в електроопору
11:33
/ 1
В Ужгороді із підприємцями обговорили застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі
11:15
/ 1
Мер Ужгорода Андріїв публічно звітуватиметься перед містянами
10:33
В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій
09:45
/ 1
В Ужгороді рекомендували зняти з обслуговування понад 50 морально та технічно застарілих автобусів
09:21
На Закарпатті водій мікроавтобуса спробував перетнути кордон, запхавши у перегородки вікон 320 пачок сигарет
09:17
Усі держлісгоспи Закарпаття за результатами діяльності 2019 року є прибутковими
02:17
ВІДЕОФАКТ. "Закарпатські" леви і тигри чудово почуваються у снігах Міжгірщини
01:28
Тячівська ОТГ посідає третє місце у рейтингу громад
18:18
/ 3
Маршрут поїзда Миколаїв-Івано-Франківськ буде продовжено до Рахова
18:05
Чопський прикордонний загін відсвяткує День частини
17:10
В Ужгороді відкриють креативний медіацентр для учнів міста
17:03
У "Паланку" в Мукачеві навесні на туристів чекає нова історична вистава
16:03
/ 1
У пункті пропуску "Ужгород" водій "Шкоди" з пасажиром залишили 57 пляшок алкоголю, 3 телевізори та ігрову приставку
13:33
У Мукачеві публічно представили інформацію про виконання бюджетних програм місцевого бюджету-2019
13:12
В Ужгороді презентують другий воркшоп "Втілити спонтанне, уявне" в рамках проєкту "Бібліотека єднає людей"
11:35
На Закарпатті станом на 1 лютого нараховувалося 5,3 тис безробітних
11:31
Мешканці сіл Закарпаття можуть вирішувати земельні питання у сільрадах
11:26
Сіль Солотвина, яку ще можна повернути
11:07
/ 3
Закарпатець залишив на митниці 90 кг кукурудзи, джинси та 135 банок ікри, що віз з Угорщини
10:50
УжНУ – серед учасників міжнародного проєкту з реалізації заходів енергоефективності
09:38
/ 3
Поліцію Закарпаття очолить нинішній заступник начальника поліції Київській області Шляховський – журналіст
09:27
/ 1
До остаточного перспективного плану Закарпаття увійшли 64 ОТГ
09:18
При перетині кордону на Закарпатті у ходових колесах та запасці автіки іноземця знайшли безакцизний та акцизний Compliment
17:48
/ 4
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
» Всі новини