Закарпатський народний хор зачарував Братиславу і Пряшів

Після урочистого відзначення 100-ліття з дня народження найвизначнішого театрального діяча Закарпаття Юрія Августина Шерегія у Пряшеві (16 січня) та Ужгороді (28 січня) 25 березня ц. р. цей круглий ювілей відзначила й українська громада в Братиславі, де Ю. Шерегій жив в останній період життя і де спочиває вічним сном.

Закарпатський народний хор зачарував Братиславу і ПряшівСвяткування розпочалося покладенням квітів на його могилу на цвинтарі у Долині сoлов’їв (Slavičie údolie). Земляки покійного – Заслужений Закарпатський народний хор з Ужгороду – заспівали на його могилі вінок улюблених пісень небіжчика. Про його заслуги перед українською культурою нагадав заступник начальника управління культури Закарпатської обласної держадміністрації Василь Марюхнич.

Вечір пам’яті Юрія Шерегія в Будинку культури братиславського кварталу Ружінов відкрила дочка Ю. Шерегія Ольга Грицак, яка разом з Марією Шлосер (Калиняк) модерувала цілий вечір. Діяльність Ю. Шерегія на закарпатській Україні, в Празі, Львові, Дрогобичі та на Пряшівщині освітлив Микола Мушинка. Він, зокрема, підкреслив, що Ю. Шерегій протягом свого життя як режисер поставив 255 прем’єр, як актор створив на сцені 126 ролей, як автор написав 32 драматичні твори, як перекладач переклав 28 п’єс, як театральний педагог виховав цілу генерацію артистів, як історик театру написав доси не перевершений „Нарис історії українських театрів Закарпатської України до 1945 року”, як театральний критик опублікував десятки рецензій на вистави тощо. Про величезне значення Ю. Шерегія для розвитку театрального мистецтва серед русинів та українців Сербії, Хорватії та Босніє розповили: голова Союзу русинів та українців у Хорватії Славко Бурда та голова Культурного товариства русинів і українців Приморско-ґоранської жупанії Владимир Провчі. Про його діяльність в словацьких театрах Пряшева, Кошиць, Братислави та угорського театру в Комарні говорив науковий працівник Тетрального інституту в Братиславі доц. Ян Яборник. Він був і автором сценарія виставки „Тетральна діяльність Юрія Шерегія у Словаччині”, розташованій у фойє будинку культури.

Довгорічний соліст опери Словацького національного театру Василь Грицак (зять Ю. Шерегія) та інші співаки збагатили програму кількома піснями з оперет братів Шерегіїв та інших п’єс.

Найулюбленішою п’єсою Юрія Шерегія, яку він ставив багато разів і в якій сам залюбки виконував роль Карася, була опера С. Гулака-Артемовського „Запорожець за Дунаєм”. Третю дію з неї показали глядачам члени Музично-драматичного ансамблю ім. Т. Шевченка в Братиславі, заснованого Ю. Шерегієм ще в 70-х роках 20 ст. і який без перерви діє по сей день під керівництвом його дочки Ольги Грицак.
В другій частині програми дав концерт Заслужений Закарпатський народний хор з Ужгорода під керівництвом Наталії Петій-Потайчук, заслужененого працівника культури України. Був це прекрасний маратон пісень, танців та музики. Концерт розпочався піснями із оперети братів Шерегіїв „Танґо для тебе”. Кожну точку програми хору публіка нагороджувала бурхливими оплесками. Зокрема приязно були прийняті пісні „Реве та стогне Дніпр широкий”, „Верховина” (соліст Петро Матій) та віночки коломийок; з танців – „Гопак”, „Крученець” та „Березнянка”. Оскільки перша частина вечора значно затяглася, закарпатцям довелось суттєво скоротити заплановану програму. Та й так вони встигли показати те найкраще, що мають у своєму репертуарі.

Надзвичайний і повноважений посол України Інна Огнівець в заключному слові подякувала всім учасникам святкування, головним чином, Закарпатському народному хорові за прекрасний вечір. Від імені президента України Віктора Ющенка вона передала Орден „За заслуги” керівникові хору „Карпати” в Кошицях Левку Довговичу. Той диригуванням пісні-гімну „Молитва за Україну” з Закарпатським народним хором – поставив крапку за прекрасним вечором, який був достойним вшануванням пам’яті Юрія Шерегія, але й черговим проявом українсько-словацької співпраці на ділянці культури.

Слід нагадати, що організаторами вечора було Посольство України в Словацькій республіці, Музично-драматичний ансамбль ім. Т. Шевченка, Словацько-українське товариство та Театральний інститут у Братиславі.

Наступного дня 26 січня Закарпатський народний хор з величезним успіхом виступив у найпрестижнішій концертовій салі міста Пряшева з ціловечірним концертом. Пряшівську публіку зачарували зокрема, закарпатські пісні і танці, дуже близькі до східнословацьких. Крім того, закарпатці подарували пряшівчанам спеціальні блоки словацьких пісень, танців і музики, а соліст Петро Матій навіть проспівав пісню про „містечко Пряшево” і його „шварних дівчат”.

Генеральний консул України Є. Перебійніс, дякуючи закарпатцям, за їх чудовий виступ, підкреслив: „Ви навіть не уявляєте собі, яку велику державницьку службу виконав Ваш ансамбль. Якби я мав одним словом окреслити Ваш концерт, я б сказав „могутність”. Це був справді могутній комплекс пісень, танців і музики, який надовго залишиться в серці кожного глядача”.
Микола МУШИНКА (Пряшів), "Репортер"
01 квітня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

01:19
/ 3
Зеленський хоче включити Закарпатську філармонію до "Великого будівництва"
17:22
Петро та Михайло Ходаничі видали монографію "Дерев’яна пластика Закарпаття"
14:28
На Великоберезнянщині відбувся воркшоп "Музей і туризм"
13:35
В останні вихідні вересня Закарпатський муздрамтеатр покаже три вистави
13:30
В Ужгороді в перший день жовтня стартує Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль
11:59
В Ужгороді презентували культурний маршрут "Шлях гуні"
09:25
У Мукачеві відкрили виставку живопису Dercen Art Gallery
17:50
Сакральна виставка "З вірою у серці" експонується в Ужгороді
17:48
"Музика для душі" звучала в Ужгороді
12:41
Закарпатський Cantus влаштовує концерт до Міжнародного дня музики
14:38
У Палаці культури та мистецтв у Мукачеві відкриють виставку картин Dercen Art Gallery
13:43
У Мукачеві пройде відкрита АРТ-зустріч
17:44
В Ужгороді лунала "Музика кіно"
16:02
П'єсу закарпатського драматурга поставили у Дрогобичі
02:39
Написанню книжок вчили на фестивалі "Книга-фест" в Ужгороді
15:24
В Ужгороді оголосили переможців конкурсу "Книга-фест"
14:59
Мукачівський драматичний театр відкриє 74 театральний сезон виставою "Поліанна"
11:07
Творчий вечір з нагоди ювілею Наталії Орєшнікової відбувся у "Бавці" в Ужгороді
03:10
Хіти світової кіноіндустрії прозвучали у Закарпатській обласній філармонії
09:37
Народний фольклорно-етнографічний ансамбль "Ужгород" привітали із 35-ою річницею
15:39
В Ужгороді відкрилася художня виставка Шандора Балога
13:05
Закарпатський муздрамтеатр зіграє виставу у скансені в Ужгороді
18:04
/ 1
В Ужгороді три дні поспіль триватиме "Книга-фест 2020"
11:33
Вечір поетичних читань "Пам'ять і протиріччя" відбудеться в Ужгороді
11:14
/ 3
Митці Ужгорода зібралися на триденний пленер на Великоберезнянщині
» Всі новини