Водопровідною водою користуються лише 32% закарпатців

Про актуальні питання водозабезпечення говорили сьогодні в Ужгородіна прес-конференції, присвяченій Всесвітньому тижню води.

Водопровідною водою користуються лише 32% закарпатців

Якість води – ключове питання безпеки населення, адже 80% інфекційних збудників потрапляють в організм людини через воду.

Як розповів заступник головного лікаря Закарпатської обласної СЕС Володимир Іваненко, актуальною проблемою залишається забезпечення населення достатньою кількістю питної води.
Найкраще забезпечені водопровідною водою міста Ужгород –  на 98,4% та Мукачево – 86,4.  Показники в містах обласного підпорядкування та райцентрах становлять 58,3%, а селах і селищах міського типу – 14,5%.

Санепідслужбою Закарпатської області здійснюється державний санітарно-епідеміологічний нагляд за 113 водопроводами, у т. ч. 27 комунальними, 51 відомчим, 35 сільськими та за 4545 громадськими джерелами децентралізованого постачання.

Із загальної кількості водопроводів 18,6% не відповідають санітарним нормам і правилам, а саме через відсутність зон санітарної охорони – 5,2%, через відсутність необхідного комплексу очисних споруд – 7,1%, через відсутність знезаражуючих установок – 9,7%. Не відповідають вимогам санітарних норм 7 комунальних та 9 відомчих водопроводів.

Санепідслужбою області здійснюється постійний нагляд за водою, що подається населенню водопроводами. Серед децентралізованих об'єктів водопостачання перевіряються об'єкти громадського користування і ті, що належать підприємствам (харчової промисловості, громадського харчування), а також колодязі, з яких споживається вода дітьми до трьох років. Щорічно проводиться близько 3000 проб питної води на відповідність нормативам за санітарно-хімічними показниками та 4 500-5000 за мікробіологічними.

За результатами санітарно-хімічних досліджень води з комунальних водопроводів відсоток нестандартних проб за останні роки коливається на рівні 4%-5%. Найвищі показники в Берегівському, Міжгірському, Ужгородському районах. За мікробіологічними показниками показники нестандартних проб становлять 5,5%-5,8%, що перевищує загальноукраїнських показник.

Найгірша ситуація показників безпеки води з відомчими і сільськими водопроводами. Контроль та очистка відомчих водопроводів практично не здійснюється.

Що стосується децентралізованих джерел водопостачання, кількість нестандартних проб за санітарно-хімічними показниками складає 12-13%, за мікробіологічними показниками 15-20%. Проблемний стан сільських джерел водопостачання пов'язаний із недостатнім фінансуванням. Хоча в деяких населених пунктах вже починають впроваджувати новітні системи очистки води ультрафіолетом.

Що стосується міста Ужгород, кількість нестандартних проб тут становить близько 3%. Найбільш неякісним є водопостачання, що здійснюється з каналу, оскільки не ведуться відповідні санітарні і очисні заходи. Забруднення води в Ужгороді пов'язано також із застарілими водопровідними комунікаціями, що працюють несправно, із частими проривами.

Цілодобове водопостачання по всьому місту поки що, через брак коштів, забезпечити не можливо. Ресурси води є, але застарілі мережі не витримають підвищення тиску води. Також потребують добудови каналізаційні очисні споруди.

Контроль якості води Ужгорода на даний момент здійснюється в обласній СЕС, так як міська бактеріологічна лабораторія поки що працює там. Це створює значну напругу у роботі служби, але заплановані дослідження вдається проводити в повних об'ємах.

Основними проблемними питаннями водопостачання області є:

Зношеність існуючих мереж та обладнання системи водопроводів;
Недостатнє фінансування потреб водопровідно-каналізаційного господарства;
Періодичні відключення електроенергії від водозаборів, що спричиняє додаткові прориви аварійних трубопроводів, внаслідок перепадів тиску в мережі;
Недостатня потужність частини існуючих централізованих водопроводів та подача води в багатьох населених пунктах по графіку.

З метою покращення ситуації з водопостачанням у області розроблено обласну програму "Питна вода Закарпаття" на 2006-2020 роки", яку затверджено розпорядженням голови Закарпатської ОДА. Але, через брак коштів, фінансування більшості заходів перенесено на 2011-2020 роки.

Говорили на конференції і про те, як зробити воду кращою у домашніх умовах. Існує багато методів – фільтрування, відстоювання, заморожування води. Звісно, вони не можуть абсолютно очистити воду, тому перед споживанням варто пересвідчитися в якості води. Водопровідна вода відповідає Державним стандартам, тому фактично є безпечною для вживання.

Крістіна Шершун, "Вся Закарпатська Правда"

09 вересня 2010р.

Теги: Володимир Іваненко, водопостачання, вода, СЕС

НОВИНИ: Соціо

17:48
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
17:22
/ 2
На конкурс на посаду директора міської поліклініки Ужгорода документи подала лише 1 претендентка – Мирослава Брецко
17:13
/ 1
У Мукачеві школярі флешмобом відзначили День Державного Герба та Героїв Небесної Сотні
16:41
/ 1
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні перевезено на 37,1% менше вантажів, ніж цього ж місяця торік
15:59
/ 1
На Закарпатті відбудеться Регіональна платформа з обговорення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування
14:12
В Ужгороді презентували мобільний додаток, що полегшує людям із порушенням слуху спілкування в держустановах
14:08
На Закарпатті в січні, порівняно з груднем-2019, ціни на продукти харчування зросли на 1,4%
12:54
Вартість платних медичних послуг в Ужгородському пологовому будинку зросте на 10%
11:53
/ 1
Мешканці Закарпаття накопичили боргів за спожитий газ на 1,1 млрд грн
10:35
За незаконно зірвані підсніжники та шафрани закарпатці платитимуть по 62 грн за один
09:13
Проєкт державного стандарту базової середньої освіти презентували в Яношах на Берегівщині
09:06
/ 2
За 1 куб газу, спожитий у лютому, закарпатці платитимуть 5 грн
22:08
/ 1
Ужгородці можуть подарувати своїм коханим на 8 Березня найромантичнішу музику з кінофільмів у виконанні симфонічного LUMOS Orchestra
18:54
/ 1
В Ужгороді прозвучать театральні "Монологи вагіни"
18:04
На Ужгородщині поновлено права двох дітей-сиріт на отримання пільг у сфері забезпечення житлом з боку держави
17:33
У Мукачеві патрульні спільно з громадянами врятували потенційного самогубця від стрибка з мосту
17:26
/ 1
У міській лікарні Ужгорода запрацює нова операційна
16:29
/ 3
Найбільше вільних вакансій на Закарпатті – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та ремонті автотранспорту
16:12
/ 2
У Мукачеві визначалися, як запобігатимуть поширенню коронавірусу
15:18
Закарпатців попереджають про значне погіршення погодних умов
15:12
/ 1
Біля філії "Суспільного" в Ужгороді відбулася акція протесту проти змін у роботі регіональних мовників
14:21
Через 500 пачок сигарет угорець залишився на митниці на Закарпатті без автівки
12:14
/ 1
У госпіталізованого до інфекційної лікарні закарпатця виявили гострий бронхіт
10:59
/ 4
Окрім як у закарпатському ПП "Тиса", температуру в пасажирів з Італії перевірятимуть також в аеропортах "Бориспіль" і Київ"
10:32
27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
» Всі новини