Екологи планують збільшити площу природно-заповідного фонду Закарпаття

Затвердили «Програму реалізації природоохоронних заходів на 2010 рік» Нещодавно на 30 сесії V скликання Закарпатської обласної ради депутати затвердили «Програму реалізації природоохоронних заходів на 2010 рік».

Екологи планують збільшити площу природно-заповідного фонду Закарпаття

Як повідомили Закарпаття онлайн у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, у поточному році, зокрема, заплановано продовження наукових досліджень, метою яких є проведення обстежень природних комплексів, вивчення їх біологічного та ландшафтно-ценотичного різноманіття, а також розробка практичних рекомендацій в частині збереження рослинного і тваринного світу. Науковці краю вважають, що доцільність збереження територій  природно-заповідних фондів України обґрунтовується не тільки сприянням вирішенню екологічних проблем, а й економічною вигодою, яку можна отримати шляхом використання територій з рекреаційно-туристичною метою.

Депутати облради направили на адресу Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України звернення щодо необхідності внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України". У зверненні зазначено, що природно-заповідний фонд на сьогодні є основним чинником збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання екологічного балансу в області.

Питання розвитку природно-заповідної справи та екомережі — один із стратегічних пріоритетів державної політики на обласному рівні із врахуванням на перспективу досягнення європейських стандартів у даному напрямку.

Для реалізації цієї мети в області діє рішення обласної ради від 12 січня 2006 року № 695 "Про Програму перспективного розвитку природно-заповідної справи та екологічної мережі в Закарпатській області на 2006-2020 роки". Програмою передбачено створення ряду об'єктів загальнодержавного та місцевого значення. Зокрема держуправлінню охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області за попередні три роки вдалося зробити чимало для досягнення цього завдання.

За словами начальника держуправління Андрія Погорєлова, завдяки вжитим заходам площа територій та об'єктів природно-заповідного фонду зросла з 159,6 тис. га до 173,6 тис. га, відповідно збільшився відсоток заповідності площі області з 12,7 до 13,4 відсотків. Протягом п'яти наступних років заплановано довести цей показник до загальноєвропейського рівня і збільшити до 15 відсотків. У поточному році завершено заходи щодо розширення території Карпатського біосферного заповідника на площі 7508,8 га (Указ Президента України від 14.01.2010 № 25/2010 "Про розширення території Карпатського біосферного заповідника"). Національний природний парк "Синевир" згідно з Указом Президента розширено на 2034,0 га.

Держуправлінням розроблено "План заходів, спрямованих на розвиток регіональної мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Закарпатської області на період 2009-2013 років", на виконання якого отримано погодження щодо створення 4 ботанічних заказників місцевого значення (Ардов, Сілаш, Егреш та Косонська гора) загальною площею 146,9 га. Ці природоохоронні об'єкти, незважаючи на відносно невеликі площі, мають важливе наукове значення як залишки раніше широко представлених природних компонентів пониззя Тиси.

Погоджено проектні матеріали про надання 5 водно-болотним угіддям (загальною площею 554,5 га) статусу водно-болотних угідь міжнародного значення для включення їх в Рамсарський перелік. Зокрема, урочище "Атак-Боржавське", що входить до складу регіонально-ландшафтного парку "Притисянський" загальною площею 283,4 га, "Чорне Багно" на території НПП "Зачарований край", загальною площею 15,0 га, а також об'єкти Карпатського біосферного заповідника : "Долина нарцисів" площею 256,0 га та "Печера Дружба" на площі 0,13 га.

Заплановано розробку заходів щодо збереження об'єкту світової природної спадщини – української частини природного об'єкта "Букові праліси Карпат".

Актуальним є створення Міжнародного українсько-румунського біосферного резервату "Мараморошські гори": між Карпатським біосферним заповідником і національним парком "Гори Марамуреша" (Румунія) підписано Меморандум про взаєморозуміння. Створення таких об'єктів сприяє збереженню біорізноманіття, підтриманню екологічного балансу цілих екосистем та покращенню міжнародної екологічної співпраці у транскордонних регіонах для блага населення, що тут мешкає.

Однак у розвитку заповідної справи на перспективу виникає ряд проблемних питань, викликаних недосконалістю системи з регулювання земельних відносин стосовно територій землекористувачів і землевласників, що увійшли до складу природно-заповідних територій загальнодержавного значення — біосферного заповідника та національних природних парків без вилучення площі відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України". Зокрема у зверненні йдеться про те, що переважна більшість таких територій відноситься до господарської зони національних природних парків та до зони антропогенних ландшафтів біосферного заповідника. У таких зонах знаходяться землі населених пунктів і землі інших землевласників за їх межами, а також багатопрофільні об'єкти комунального призначення, де господарська діяльність повинна здійснюватись із додержанням загальних вимог законодавства, у тому числі щодо охорони навколишнього природного середовища. Неврегульованість діяльності на таких територіях призводить до порушення прав громадян на приватизацію власних земельних ділянок, ускладнює розвиток туристично-рекреаційної галузі та залучення інвестицій.

Враховуючи наведене, обласна рада запропонувала внести відповідні зміни до Закону України "Про природно-заповідний фонд України". 

29 липня 2010р.

Теги:

НОВИНИ: Соціо

01:04
На Ужгородщині на громадських слуханнях погодили розміщення сміттєпереробного заводу – ОДА
00:51
Через коронавірус бюджет Ужгорода недоотримав понад 19 млн грн
19:33
/ 9
Власкор "Урядового кур'єру" пропагує будівництво скандальних міні-ГЕС на Закарпатті – правозахисник
18:53
/ 2
Про роботу освітніх закладів на Закарпатті говорили на селекторній нараді
18:49
З 1 червня в Мукачеві відновлено роботу громадського транспорту
15:20
Бебі-бокси, придбані за новою процедурою, дійдуть до отримувачів в Ужгороді у кінці червня-на початку липня
15:17
/ 3
3 млн 745 тис грн сплачено за розмитнення товару на Закарпатті на КПП "Тиса" за три дні
12:58
На митниці на Закарпатті вилучили іграшкові автомобілі вартістю майже 101 тис грн
09:28
Сьогодні закарпатці зможуть телефонувати на"пряму лінію" в обладміністрацію
09:26
/ 1
На Закарпатті на митниці вилучили незадекларовані окуляри відомих брендів та харчові добавки
02:38
У вихідні та святкові дні проїзд транспорту до озера Синевир заборонено
02:23
У серпні-вересні відбудеться запуск робота для дослідження руїн Солотвинської соляної шахти
02:18
З понеділка на Закарпатті відновив роботу громадський транспорт
22:46
/ 2
За фактом суїциду мукачівця у прямому ефірі зареєстровано кримінальне провадження щодо ймовірного доведення до самогубства
21:28
/ 7
Мер Ужгорода доручив вивчити питання передачі "казкового" будиночка ""Щасливим дітям"
18:06
/ 3
На Закарпатті заради порятунку шпилькових від масового всихання мобілізували біологічних захисників природи
17:26
Флеш-арт до Міжнародного дня захисту дітей відбувся на Театральній в Ужгороді
17:18
71 автобус виїхав на маршрути Ужгорода
16:03
Дитсадки у Мукачеві запрацюють 9 червня
11:50
/ 1
У Мукачеві провели майже півтисячі операцій із заміни суглобів
11:29
/ 1
У Мукачеві відкриють школу батьківства, материнства та подружнього життя
11:12
На Закарпатті відновлено пропускні операції у пунктах пропуску "Малий Березний" і "Малі Селменці"
02:59
Закарпатець скинув 37 кг ваги і відкрив клуб здорового способу життя у Мукачеві
01:03
З понеділка Мукачево також запускає громадський транспорт
00:14
/ 4
Компромісом, що дозволив розблокувати КПП "Тиса", стало мито 55 центів за кілограм "італійської" посилки
» Всі новини