Нові рахунки за газ збурили досі спокійну закарпатську Ізу

Перший тиждень Великоднього посту приніс мешканцям села Іза шокуючий сюрприз — за один місяць користування голубим паливом більшості тутешніх газд прийшли рахунки по 1200 і навіть по 2000 гривень! А навздогін їм не забарилося й жорстке попередження — у випадку несвоєчасної сплати боржників відразу буде відключено від газопостачання.

Нові рахунки за газ збурили досі спокійну закарпатську ІзуДля сільського жителя, та й для будь-котрого пересічного українця платити таку суму щомісяця за газ — річ нереальна.. Зрозуміло, що після предявлення цих рахунків ізяни збунтувалися. Близько 70 чоловік виїхали в Хуст, щоб зустрітися з районною владою і керівництвом філії "Закарпатгазу". Проте неспокійні переговори виявилися безрезультатними, а представника громади, сільського голову Івана Пристаю навіть, каже, викликали в СБУ.

Наступним кроком ізян стало звернення до прем'єр-міністра, Верховної Ради і НАК "Нафтогаз України". "Більшість мешканців нашого села, говориться в листі, підпала під категорію споживачів, які змушені платити за спожитий природний газ ціну в розмірі 98 копійок за 1 кубічний метр. Ізяни не мають таких доходів, щоб оплачувати газ за такою високою ціною. А тому просимо Вас втрутитися в ситуацію."

Тим часом у селі — передстрайковий стан. На столі у голови вже назбиралося понад 20 заповнених підписних листів від мешканців, на кожному з яких близько півсотні прізвищ.
Але ні з боку місцевої влади, ні з боку газовиків співчуття до ізян не відчувається.
"За споживання газу треба заплатити, — сказав голова Хустської РДА Володимир Качур. — Мені самому прийшов рахунок на суму понад 600 гривень за місяць. І що робити? Мушу чимскоріше поміняти старий КЧМ на сучасний економний котел. А людям ми пояснювали кілька разів ситуацію, дали детальне роз'яснення в газеті і їм доведеться зрозуміти, що іншого виходу нема".

Тепер — про "історію хвороби". Іза, як відомо, дещо виняткове село. Основним способом заробітку тут віддавна було виготовлення всіляких виробів з лози. Робота виснажлива, цілорічна, але вона давала в сімейний бюджет непогані гроші, особливо в кінці 80-х на початку 90-х років. Порівняно з іншими селами Іза стала виглядати
значно заможніше (тому й нинішня проблема тут особливо масштабна. — Авт.). Люди ставили кількаповерхові будинки, заводили газ (із тодішніми марнотратними котлами. — Авт.), і поки він був дешевий, могли обігрівати сотні своїх квадратних метрів. Однак настало свято св.Миколая 2006 року. Саме 19 грудня Національна комісія регулювання електроенергетики України зробила українцям подарунок у вигляді постанови "Про роздрібні ціни на газ, що використовується для потреб населення", згідно з якою для тих, у кого обсяг споживання газу перевищує 6000 кубів на рік, ціна "голубого палива" становить не 47,8, а 98 копійок - удвічі більше. Чимало ізян в міру можливостей почали економити. Переселялися всією сім'єю в одну кімнату, відключали опалення на другому поверсі
тощо. Звичайно, нічого приємного в цьому для щоденного життя нема, та й з будинком, який опалюється наполовину, внаслідок різниці температур з часом виникнуть проблеми. Інші, очевидно, мають намір після зимового сезону
замінити котли, провести енергозберігаючі заходи, щоб скоротити споживання газу. Але проблема в тім, що ціну за газ населенню визначали за рівнем споживання у 2006 році, коли й ціни були не такі і обсяги споживання, враховуючи й значно холоднішу зиму, перевалювали далеко за 6 тисяч кубів на рік. Щодо цього року, то, якщо споживач укладеться у шеститисячний ліміт, стягнуті сьогодні гроші зарахують в оплату за наступні місяці.

— А що нам робити тепер? - питає мене сільський депутат. - Грошей нема. Хіба що брати кредит у банку. Але чому нас примушують кредитувати газовиків, та ще й у такий жорстокий спосіб?
Здається, при бажанні вихід можна знайти. Адже, наприклад, тим, хто встановив опалення наприкінці минулого року, не нараховують ціну за рівнем минулорічного споживання. Чому б такий підхід не поширити на всіх споживачів? І таким чином дати людям шанс перейти на ощадливі технології.

Але це тільки пропозиції. А поки що ізянська територія - у передвибуховому стані. Газовики готові відключати паливо, а ізяни, як вони запевняють, — вдатися до "адекватних заходів".
Василь ГОРВАТ, с.Іза Хустського району
04 березня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:48
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
17:22
/ 2
На конкурс на посаду директора міської поліклініки Ужгорода документи подала лише 1 претендентка – Мирослава Брецко
17:13
/ 1
У Мукачеві школярі флешмобом відзначили День Державного Герба та Героїв Небесної Сотні
16:41
/ 1
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні перевезено на 37,1% менше вантажів, ніж цього ж місяця торік
15:59
/ 1
На Закарпатті відбудеться Регіональна платформа з обговорення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування
14:12
В Ужгороді презентували мобільний додаток, що полегшує людям із порушенням слуху спілкування в держустановах
14:08
На Закарпатті в січні, порівняно з груднем-2019, ціни на продукти харчування зросли на 1,4%
12:54
Вартість платних медичних послуг в Ужгородському пологовому будинку зросте на 10%
11:53
/ 1
Мешканці Закарпаття накопичили боргів за спожитий газ на 1,1 млрд грн
10:35
За незаконно зірвані підсніжники та шафрани закарпатці платитимуть по 62 грн за один
09:13
Проєкт державного стандарту базової середньої освіти презентували в Яношах на Берегівщині
09:06
/ 2
За 1 куб газу, спожитий у лютому, закарпатці платитимуть 5 грн
22:08
/ 1
Ужгородці можуть подарувати своїм коханим на 8 Березня найромантичнішу музику з кінофільмів у виконанні симфонічного LUMOS Orchestra
18:54
/ 1
В Ужгороді прозвучать театральні "Монологи вагіни"
18:04
На Ужгородщині поновлено права двох дітей-сиріт на отримання пільг у сфері забезпечення житлом з боку держави
17:33
У Мукачеві патрульні спільно з громадянами врятували потенційного самогубця від стрибка з мосту
17:26
/ 1
У міській лікарні Ужгорода запрацює нова операційна
16:29
/ 3
Найбільше вільних вакансій на Закарпатті – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та ремонті автотранспорту
16:12
/ 2
У Мукачеві визначалися, як запобігатимуть поширенню коронавірусу
15:18
Закарпатців попереджають про значне погіршення погодних умов
15:12
/ 1
Біля філії "Суспільного" в Ужгороді відбулася акція протесту проти змін у роботі регіональних мовників
14:21
Через 500 пачок сигарет угорець залишився на митниці на Закарпатті без автівки
12:14
/ 1
У госпіталізованого до інфекційної лікарні закарпатця виявили гострий бронхіт
10:59
/ 4
Окрім як у закарпатському ПП "Тиса", температуру в пасажирів з Італії перевірятимуть також в аеропортах "Бориспіль" і Київ"
10:32
27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
» Всі новини