Хай живуть "Березневі коти"! Київський журнал "Дніпро" про ужгородський фестиваль

Літературні фестивалі, форуми, "тусовки" та інші творчі збіговиська будь-яких форматів, є дуже гарним ґрунтом для пошуку молодої автури, нових приятелів, а часом, навіть друзів. Наприкінці березня гріх було не скористатися можливістю і не побувати в Ужгороді, де у цей час проходив ювілейний, п'ятий ЕротАртФест "Березневі коти".

Хай живуть "Березневі коти"! Київський журнал "Дніпро" про ужгородський фестиваль

Сонячне Закарпаття зустріло нас дощем. Другий день фестивалю, (а для нас перший) розпочався з презентації збірки чуттєвої еротики "Лінії пристрасті", яку журнал "Дніпро" видав наприкінці грудня минулого року. У просторих, світлих і досить таки прохолодних залах обласного музею імені Йосипа Бокшая у рамках фестивалю "Березневі коти" розмістилася досить цікава експозиція-виставка. Але серед картин, залитих білою фарбою чорних подушок та скульптур, глядачі віддавала найбільшу свою увагу останньому залу, де виставлялися ч/б фотографії вагітних жінок. І дійсно візуалізація жінки, що носить у собі життя має магічний вплив, мабуть на генетичному рівні, бо споглядаючи фотографії погляд відвести неможливо.

Презентація збірки еротичної прози "Лінії пристрасті" а також розповідь про оновлення у літературно-художньому журналі "Дніпро" викликали кілька запитань щодо формату журналу і подачі авторських рукописів.

Судячи з того як виглядала публіка, що прийшла на презентацію збірки "Лінії пристрасті" вчорашній вечір фестивалю був вдалим.  Тож одразу після презентації розпочалися так звані Поетичні читання мачок* (мачка – закарпатський діалект – кішка). Свої твори на публіку представили Христя Вінгренюк, Дана Кваша, Ірина Дементьєва, Маріанна Кіяновська, Оксана Чужа. І хоч тепліше фізичному тілу не стало – душу деякі поезії зігріли й надихнули. Але на цьому повільний і розмірений ритм фестивалю скінчився і розпочалися творчі перегони з одного закладу до іншого. Програма насичена, і зрозуміло, що кругом хотілося встигнути і все побачити і почути.

Кав’ярня музей "Під замком" належить до тих закладів, де ти раптом забуваєш, що у кав’ярнях треба, ну якщо не їсти, то хоча б каву пити. Безліч старовинних предметів побуту, які колись полегшували людям життя майстерно вписані в інтер’єр, а камін з живим вогнем робить кав’ярню "Під замком" особливо затишною. Для проведення літературних вечорів годі й шукати кращого місця.

Мабуть не перебільшу, якщо скажу, що улюбленцем читань у кав’ярні "Під замком" став мацур* (кіт) з Білорусі – Сергій Прилуцький на прізвисько Сярошка Пістончик, який читав свої новелки з щойно виданої збірки. Учасники і гості реготали так, що тряслися старовинні праски і м’ясорубки на поличках інтер’єру кав’ярні. Привіз гість з Білорусі і кілька календарів під назвою: "Канец словаў" – кінець слова (білоруською). Цим проектом прогресивні білоруські письменники, філософи вирішили звернути увагу влади і громадськості на стан сучасного літературного процесу країни і випустили настінний календар який проілюстрували своїми фотографіями в жанрі "ню". Щоправда поки що у цьому проекті взяли участь виключно чоловіки.
 
Розпал ЕротАртФесту відбувся ввечері у кав’ярні "Кактус". Не зважаючи на досить мексиканську назву страви тут подають цілком закарпатські, суп називають – поливкою, а деруни – кремзликами, а також є ще гомбовці, банош , пасулі, руслики… словом у Закарпатті на "Березневих котах" можне не лише почути сучасну літературу, смачно поїсти, а й ще гарно збагатити свій словниковий запас.
 
Тож, повертаючись до "Кактусу". Тут ввечері другого дня відбувся Третій Еро-слем купАж. Моя колега знайшла цьому дійству дуже правильну назву: "Коли творча молодь казиться". Це правда. Змагання на краще читання поезії на фестивалі "Березневі коти-5" це дійство яке складно описати цнотливо, бо той заряд міцного мату, а ще й у жіночих вустах – переслідує ще довго. Підсумовуючи скажу єдине – переміг киянин Дмитро Лазуткін і повіз до столиці кицю, зроблену руками ужгородського майстра та двісті з зайвим гривень, зібраних тут же, до речі п’ятдесят з яких були від журналу "Дніпро" за чесно куплене місце у журі.

Відвідали фестиваль і гості з Польщі – Софія Балдига та Анета Камінська, які прочитали свої твори на сцені театру ляльок "Бавка". А вся географія фестивалю склала три країни – Україна, Польша, Білорусь. Якщо ж говорити про міста України – були гості й учасники з Києва, Львова, Івано-Франківська, Чернівців, Одеси і звичайно ж господарі з міста Ужгород.

Не можна не згадати затишний дегустаційний зал "Шардоне" де в рамках фестивалю демонстрували відеопоезію. Або джаз-кав’ярню, де відбулося закриття фестивалю. Чесно-кажучи, кожен захід по-своєму заслуговує на окрему розповідь і аналіз. Приємно вразило дружнє ставлення людей, починаючи від організатора і автора фестивалю, невтомного Vіка Коврея, який особисто прийшов на вокзал нас зустрічати і тягав наші пакунки з журналом "Дніпро" і не завершуючи бабусею, яка продавала солодку вату на театральній площі біля театру ляльок. Протягом всього нашого перебування на фестивалі гідом і людиною, що прийняла нас у себе вдома як рідних, стала молода письменниця і журналістка – Оксана Чужа, яку так хочеться тепер називати – Своя! Після галасливого Києва, тихий і розважливий Ужгород має терапевтичний вплив. Тому, звичайно, коли потяг Ужгород-Київ рушив, наближаючи нас до столиці з її шаленим темпоритмом, стало трохи сумно…

Хай живуть "Березневі коти – 6"!!!

Ольга мур-Мурашко, "Дніпро"
01 липня 2010р.

Теги: фестиваль, Березневі коти

НОВИНИ: Культура

14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
11:03
Конкурс імені Ірлявського на Закарпатті цьогоріч відбуватиметься дистанційно
09:52
Талановитих дітей запрошують виступити разом із Закарпатським народним хором
15:29
В Ужгородському замку відкриють виставку знахідок з розкопок церкви Св. Юрія
22:23
Історичний музей у мукачівському замку "Паланок" відкриється для відвідувачів з 12 травня
09:48
/ 1
"Ерделівські читання" на Закарпатті перенесли з травня на жовтень
22:51
Ужгородка в Італії виставила на аукціон свою картину, аби допомогти лікарям
» Всі новини