Іван Латко: "Перевидаючи старі книги, нагадуємо про вже зниклі пам'ятки..."

Закарпаття багате пам'ятками історії і культури, визначними місцями: це дерев'яні церкви, які по праву називають шедеврами народного зодчества, старовинні замки, об'єкти архітектури і природи, пам'ятники першої світової війни на карпатських перевалах...

Іван Латко: "Перевидаючи старі книги, нагадуємо про вже зниклі пам'ятки..."

Про те, що робиться в області для їх збереження і популяризації, розповідає голова Закарпатської організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Іван Латко:

- Пам'ятки і визначні місця підтримують народну пам'ять, гордість за свою землю, її талановитих людей. Недарма ж світова спільнота заснувала Міжнародний день пам'яток і визначних місць /18 квітня/. Шкода, але останнім часом діяльність нашого товариства майже не фінансується державою: вся робота тримається на кількох ентузіастах. Тим не менше ми не опускаємо руки, робимо все, що в наших силах.

Одним із пріоритетних напрямів у нашій роботі стала видавнича діяльність, продовжує Іван Латко. Скажете, на це також потрібні кошти? Так, і чималі. Тому заручилися підтримкою деяких громадських організацій, зокрема, формувань чеської і словацької громад краю - Клубу імені Т.Г.Масарика та Ужгородського товариства словаків. Виграємо гранти, а на отримані з Чехії та Словаччини кошти видаємо книги про пам'ятки історії та культури, які були на Закарпатті у 20-30-х роках минулого століття /тоді наш край входив до складу колишньої Чехословаччини/. У букіністичних крамницях Праги і Братислави шукаємо старі книги про Закарпаття, у т.ч. й про колишні історичні й культурні пам'ятки краю і потім перевидаємо їх.

Наприклад, торік в Ужгороді вийшла книга "Церковні пам'ятки на Підкарпатській Русі" /так колись називалося Закарпаття/. Вперше цю книгу було видано у Празі 1929 року. Вона містить фотографії закарпатських храмів того часу: багатьох із них вже немає. Отож книга спонукає заглянути в минуле і берегти те, що залишилося, приміром, дерев'яні церкви, які наші предки уміли будувати без жодного цвяха. Або взяти перевидання книги "Народне мистецтво Підкарпатської Русі" /Прага, 1925 р./. У ній подано світлини і детальні описи народного одягу, вишивки, творів різьбарства, ткацтва, кераміки... Ця книга - невичерпне джерело творчої наснаги і наслідування для сучасних художників та майстрів народних ремесел.

Перевидали ми і книгу Ярослава Достала "Підкарпатська Русь" - своєрідний туристичний путівник визначними місцями нашого краю 20-30-х років. Окремі маршрути і пам'ятні місця краю, що користувалися популярністю в туристів тих часів, можна було б відновити і, як кажуть, запустити в мандрівницький обіг. До речі, для наших гостей видано серію туристичних значків, на яких зображено найцікавіші і найвідоміші пам'ятки історії, культури й архітектури: будівля обласної філармонії /колишня синагога/ в обласному центрі, Шелестівська дерев'яна церква, пам'ятник легендарному листоноші Федору Фекеті у м.Перечин, бюст колишньому президенту Чехословаччини Т.Г.Масарику в Ужгороді і т.д.

А ще ми започаткували серію кольорових листівок. На них зображено будівлі, споруджені на Закарпатті в часи Чехословаччини. Вже вийшли комплекти листівок по Ужгороду, Мукачеву, Іршаві, Хусту і Сваляві. Знову ж таки багато цікавих об'єктів не збереглися до нашого часу. Отож цими листівками ми нагадуємо молоді про минуле, без якого не може бути майбутнього. На черзі - випуск листівок про інші міста і райони краю.

Враховуємо, що Закарпаття - край багатонаціональний, зауважує Іван Латко, тому випускаємо книги і про пам'ятки нацменшин. Так, у книзі "Німці Закарпаття" йдеться про життя колишніх переселенців з Німеччини та Австрії, які були неперевершеними майстрами чавунного ливарства. А назва книги "Подорож єврейськими пам'ятками Ужгорода" говорить сама за себе...

Ми не тільки маємо що показати гостям Закарпаття, але й самі охоче знайомимося із пам'ятками інших регіонів і країн. Скажімо, незабаром в Ужгороді за сприяння Генерального консульства Чеської Республіки у Львові буде розгорнута виставка "Кам'яна пам'ять чеського і європейського ландшафту". Думається, цей вернісаж буде цікавим та повчальним і для нас.

Маємо ще один задум, сказав на завершення Іван Латко: цього року збираємося відкрити у райцентрі Великий Березний меморіальну дошку Мілану Растіславу Штефаніку. У згаданому населеному пункті, де проживає чимало етнічних словаків, вже є вулиця імені цього видатного соратника Т.Г.Масарика. До кінця року плануємо видати й книгу "Церковні пам'ятки Закарпаття", яка розповідає про шість храмів нашого краю, вивезених у 30-х роках в Чехословаччину. До слова, ці храми чудово збереглися до наших днів.

Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
18 квітня 2010р.

Теги: пам'ятка, Латко, книга

НОВИНИ: Культура

17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
17:02
Безкоштовний показ вистави організували на сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв
10:12
Виставку натюрмортів презентувала Андрея Павук у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
16:52
/ 3
На Воловеччині відновлюють унікальну пам'ятку сакральної архітектури
11:27
/ 3
В Ужгороді відкрилася виставка графіки Шандора Балога
» Всі новини