Мешканці Ужгородщини власноруч розчищають меліоративні канали, щоб надати більше простору р.Бодрог

У словацькому місті Кошіце відбувся міжнародний екологічний семінар "Вода без кордонів". Україну на зібранні екологів представляв сільський голова Баранинців Ужгородського району Павло Чучка, який розповів про ініціативу мешканців 4 сіл Ужгородщини щодо очистки меліоративних каналів.

Мешканці Ужгородщини власноруч  розчищають меліоративні канали, щоб надати більше простору р.Бодрог

На території Баранинської "комуни" (до однієї сільради входять одразу 4 села – Баранинці, Барвінок, Підгорб, Довге Поле) реалізовується проект ПРООН-ГЕФ "Більше простору для річки Бодрог", який впроваджує Словацьке глобальне водне партнерство та Закарпатська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги.

Для реалізації заходів проекту в Україні було обрано пілотну територію на правому березі р. Латориця за 12 км від державного кордону зі Словаччиною, а саме – населені пункти "Баранинської комуни", близько 50 кв. км. На території комуни формується стік річки Това, яка впадає в Слатину, що, своєю чергою, біля села Малі Геївці впадає у Латорицю. До басейну Слатини входять чотири потоки: Това, Цигани, Глибока, Солотвинський. Всі вони входять до складу Латорицької польдерної системи, яка створена ще в 60-х роках минулого століття, а сама Латориця обрамлена дамбами з обох берегів з міждамбовим простором від 2 до 5 км завширшки, що дозволяє паводковій хвилі вільно просуватися до кордону між Україною та Словацькою Республікою.

Місцевий стік, що формується в період паводків по системі меліоративних каналів потрапляє в Латорицю за допомогою перекачувальної насосної станції, яка забезпечує безпеку від підтоплення населених пунктів та сільгоспугідь цієї території. На жаль, система каналів, які, до речі, передані на баланс місцевих органів влади, не виконують своєї функції через значне замулення та заростання. При різкому зволоженні території система переповнюється і не може акумулювати весь поверхневий стік, що призводить до підтоплення дворогосподарств, насамперед в с. Довге Поле. І лягає важким тягарем на плечі жителів – матеріальні втрати, підтоплені будинки, погіршення епідеміологічної ситуації, забруднення питної води в криницях через підтоплення вигрібних ям та сховищ гною. Все це й спонукало голову комуни Павла Чучку та односельчан до участі у згаданому проекті.

Спочатку у співпраці з національним експертом, відомим фахівцем водного господарства Кемалієм Алієвим, було зібрано дані щодо стану та запланованих дій в басейні рік Уж і Латориця на території України (частина басейну р. Бодрог). Для розробки стратегії використано напрацювання Тисянської групи, що працює в рамках діяльності Міжнародної Комісії з охорони річки Дунай (ICPDR). Розроблена стратегія є прийнятною для пілотної території Баранинської комуни, а передбачені заходи в розробленій стратегії є гармонізованими з локальними планами заходів на місцях.

Згодом за рахунок власних коштів комуни та підтримки Закарпатського облводгоспу оперативно виготовили проектно-кошторисну документацію. Так, власними силами та за допомогою кваліфікованих спеціалістів-водників громада розпочала розчистку каналів

Враховуючи те, що роботи проводяться в межах населеного пункту, серед активу села було проведено громадські слухання щодо доцільності проведення таких заходів, залучення до цього процесу молоді та громадськості Довгого Поля. У результаті, активно підключилися до упорядкування прилеглої до їхніх будинків територій.

В результаті проведених заходів було виявлено ряд локальних несанкціонованих звалищ побутового сміття, захаращення русла річки Това дрібною рослинністю та повне замулення водотоку.

Після завершення робіт сільський голова має на меті розповсюдити розроблені рекомендації між сусідніми громадами. Адже проблеми Баранинської сільради є типовими для інших громад, що мешкають в низинній території Латориці.

ЗІК
16 березня 2010р.

Теги: Чучка, меліоративні канали,

НОВИНИ: Соціо

13:03
/ 1
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 1
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
14:00
"Зелений базар" в Ужгороді з 1 червня працюватиме щоденно
13:50
/ 1
У Мукачеві грошовими преміями нагородять учнів, які стали переможцями олімпіад
13:49
Фахівці центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті допомагають учасникам АТО відстояти їхні права
10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
/ 1
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
12:59
/ 2
Програму підготовки до продажу земельних ділянок погодили в Ужгороді
12:56
/ 3
В Ужгороді визначили "офіційну" зону відпочинку біля річки
12:11
/ 5
Аспірант-айтівець УжНУ розробив новий курс з інтелектуального аналізу тексту
» Всі новини