Мешканці Ужгородщини власноруч розчищають меліоративні канали, щоб надати більше простору р.Бодрог

У словацькому місті Кошіце відбувся міжнародний екологічний семінар "Вода без кордонів". Україну на зібранні екологів представляв сільський голова Баранинців Ужгородського району Павло Чучка, який розповів про ініціативу мешканців 4 сіл Ужгородщини щодо очистки меліоративних каналів.

Мешканці Ужгородщини власноруч  розчищають меліоративні канали, щоб надати більше простору р.Бодрог

На території Баранинської "комуни" (до однієї сільради входять одразу 4 села – Баранинці, Барвінок, Підгорб, Довге Поле) реалізовується проект ПРООН-ГЕФ "Більше простору для річки Бодрог", який впроваджує Словацьке глобальне водне партнерство та Закарпатська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги.

Для реалізації заходів проекту в Україні було обрано пілотну територію на правому березі р. Латориця за 12 км від державного кордону зі Словаччиною, а саме – населені пункти "Баранинської комуни", близько 50 кв. км. На території комуни формується стік річки Това, яка впадає в Слатину, що, своєю чергою, біля села Малі Геївці впадає у Латорицю. До басейну Слатини входять чотири потоки: Това, Цигани, Глибока, Солотвинський. Всі вони входять до складу Латорицької польдерної системи, яка створена ще в 60-х роках минулого століття, а сама Латориця обрамлена дамбами з обох берегів з міждамбовим простором від 2 до 5 км завширшки, що дозволяє паводковій хвилі вільно просуватися до кордону між Україною та Словацькою Республікою.

Місцевий стік, що формується в період паводків по системі меліоративних каналів потрапляє в Латорицю за допомогою перекачувальної насосної станції, яка забезпечує безпеку від підтоплення населених пунктів та сільгоспугідь цієї території. На жаль, система каналів, які, до речі, передані на баланс місцевих органів влади, не виконують своєї функції через значне замулення та заростання. При різкому зволоженні території система переповнюється і не може акумулювати весь поверхневий стік, що призводить до підтоплення дворогосподарств, насамперед в с. Довге Поле. І лягає важким тягарем на плечі жителів – матеріальні втрати, підтоплені будинки, погіршення епідеміологічної ситуації, забруднення питної води в криницях через підтоплення вигрібних ям та сховищ гною. Все це й спонукало голову комуни Павла Чучку та односельчан до участі у згаданому проекті.

Спочатку у співпраці з національним експертом, відомим фахівцем водного господарства Кемалієм Алієвим, було зібрано дані щодо стану та запланованих дій в басейні рік Уж і Латориця на території України (частина басейну р. Бодрог). Для розробки стратегії використано напрацювання Тисянської групи, що працює в рамках діяльності Міжнародної Комісії з охорони річки Дунай (ICPDR). Розроблена стратегія є прийнятною для пілотної території Баранинської комуни, а передбачені заходи в розробленій стратегії є гармонізованими з локальними планами заходів на місцях.

Згодом за рахунок власних коштів комуни та підтримки Закарпатського облводгоспу оперативно виготовили проектно-кошторисну документацію. Так, власними силами та за допомогою кваліфікованих спеціалістів-водників громада розпочала розчистку каналів

Враховуючи те, що роботи проводяться в межах населеного пункту, серед активу села було проведено громадські слухання щодо доцільності проведення таких заходів, залучення до цього процесу молоді та громадськості Довгого Поля. У результаті, активно підключилися до упорядкування прилеглої до їхніх будинків територій.

В результаті проведених заходів було виявлено ряд локальних несанкціонованих звалищ побутового сміття, захаращення русла річки Това дрібною рослинністю та повне замулення водотоку.

Після завершення робіт сільський голова має на меті розповсюдити розроблені рекомендації між сусідніми громадами. Адже проблеми Баранинської сільради є типовими для інших громад, що мешкають в низинній території Латориці.

ЗІК
16 березня 2010р.

Теги: Чучка, меліоративні канали,

НОВИНИ: Соціо

09:40
Міжгірська, Пилипецька, Синевирська та Колочавська територіальні громади отримали фахові консультації
04:46
/ 1
"Укрзалізниця" відновлює рух 3 поїздів на Закарпаття
02:04
Працівники Воловецької райлікарні нарешті отримали зарплату за вересень
17:31
Перше сесійне засідання новообраної Закарпатської обласної ради відбудеться 7 грудня
17:17
В Ужгороді стартувала Міжнародна кампанія "16 днів проти насильства"
17:05
/ 1
Хустщина та Мукачівщина слабо освоюють кошти освітньої субвенції
17:02
За січень-жовтень послугами пасажирського транспорту на Закарпатті скористалися 17,1 млн пасажирів
16:03
Власники елітних авто сплатили в бюджет Закарпаття понад 2 млн грн транспортного податку
15:31
Резиденцію Святого Миколая відкриють на Закарпатті
14:39
/ 3
У курортному селі Пилипець на Міжгірщині громаді повернуто землі вартістю понад 1 млн грн
14:12
/ 1
Чопський прикордонний загін запрошує на роботу фельдшерів
12:42
Нову Координаційну раду підтримки підприємництва на 2021 рік формують в Ужгороді
10:49
Районні підрозділи міграційної служби Закарпаття змінили графік надання послуг
10:43
В Ужгороді й Мукачеві у рамках транскордонного проєкту встановлять зарядні станції для електромобілів
09:53
Близько 11 тисяч закарпатців знайшли роботу за сприяння служби зайнятості з початку року
02:24
ФОТОФАКТ. У Берегові встановили новорічну ялинку
17:25
260 вантажівок стоять у черзі від КПП "Тиса" до села Тийглаш на Закарпатті
16:37
В Ужгороді покажуть виставу-перформанс "Знайомтесь, це насильство. Протистояти насильству – справа кожного"
16:36
В Ужгороді відкриють фотовиставку "Життя після насильства"
16:03
В Ужгороді визначили 8 проєктів-переможців конкурсу "Бюджету громадської ініціативи"
14:14
За 9 місяців населення Закарпаття зменшилося на 2094 особи
10:29
/ 1
У водія "італійського буса" вилучили на Закарпатті незадекларований товар вартістю майже півмільйона гривень
10:00
/ 1
У Мукачеві триває будівництво пішохідного мосту через Латорицю
09:44
/ 3
На Закарпатті під час сезону полювання, що триває, проводять рейди з виявлення браконьєрів
09:26
Вчитель із Хуста пробіг марафон, аби зібрати кошти на завершення ремонту інфекційного відділення обласної дитячої лікарні
» Всі новини