Музей української культури у Свиднику й надалі залишатиметься українським

1 жовтня 2009 року у приміщенні Міністерства закордонних справ України відбулося IX засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури. Українську делегацію очолював Голова Державного комітету України у справах національностей та релігій Юрій Решетніков (голова Української частини Комісії). Словацьку делегацію - Генеральний директор Міністерства закордонних справ Словацької Республіки з питань публічної дипломатії та служби для громадян Васіл Грівна (голова Словацької частини Комісії).

Музей української культури у Свиднику й надалі залишатиметься українським

Сторони поінформували одна одну про виконання завдань, які випливають з Протоколу VІІІ засідання Комісії, та констатували, що більшість завдань виконано.

Комісія наголосила на необхідності подальшого поглиблення співробітництва між органами державної влади, місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, іншими інституціями України і Словаччини у сфері культури, освіти та забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин.

Було обговорено в конкретній площині питання отримання освіти рідною мовою, розширення мережі шкіл зі словацькою та українською мовою навчання відповідно до потреб словацької та української національних меншини.

Крім того, словацька сторона зобов’язалася сприяти покращенню навчально-матеріальної бази спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 21 м. Ужгород зі словацькою та українською мовами навчання та поглибленим вивченням іноземних мов, а також покращенню навчально-матеріальної бази Пряшівської об’єднаної школи ім. Т. Шевченка з українською мовою навчання.

Досягнуто домовленості, що українська сторона всіляко сприятиме завершенню роботи над створенням Центру словацької культури у м. Ужгород та підтримуватиме його діяльність, а словацька сторона надаватиме максимального сприяння відкриттю та розгортанню діяльності Центру української культури у м. Пряшів.

Основні дискусії під час засідання розгорнулися навколо питання діяльності редакції Словацького радіо у Пряшівському краї та функціонування Музею української культури у м. Свидник.

Українською стороною було привернуто увагу до того факту, що останнім часом кількість годин трансляції українських програм Словацького радіо скоротилася з 16 до 10. Крім того, українська громада скаржилася на погану якість прийняття радіосигналу програм української редакції Словацького радіо на території Пряшівського краю. У цьому контексті українська сторона наполягала на необхідності покращення змісту програм, якості прийому сигналу програм української редакції Словацького радіо, зокрема на території Пряшівського краю, й збільшення кількості годин трансляції програм українською мовою на словацькому радіо. У свою чергу українська сторона погодилася розглянути питання щодо виділення додаткових радіочастот. Згадана позиція була зафіксована у заключному Протоколі засідання.

Дискусія навколо проблеми функціонування Музею української культури м. Свидник полягала у тому, що русинська громада робить спроби розділити експонати згаданого музею за належністю до русинської та української культури. Оскільки Україна вважає русинів складовою частиною українського народу, то Українська сторона домоглася включення до підсумкового протоколу наступного: „Словацька сторона надасть сприяння подальшому функціонуванню Музею української культури у м. Свидник як єдиної і неподільної збірки пам’яток української матеріальної культури населення Східної Словаччини”.

"Європейський простір"
09 жовтня 2009р.

Теги: словацький, Словацька Республіка, національні меншини, Ужгород, Свидник

НОВИНИ: Соціо

11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 9
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
» Всі новини