"Волга" закарпатця Івана Гергардта їздить на власному паливі

Двір приватного будинку директора автоагрегатного заводу "Меркурій" Івана Гергардта (м. Берегово Закарпатської обл.) нагадує експериментальний полігон. Тут і справді відбувається незвичайний експеримент. Заповзятливий закарпатець вирішив втілити в життя більшість сучасних розробок з галузі альтернативної енергетики, щоб отримати в результаті повну автономію від комунальних послуг, на якість яких ми постійно нарікаємо.

Іван Гертгард показує свою установку
Іван Гертгард показує свою установку

"Перша ластівка" - це біогазова установка, яка вже височіє у дворі. Вона являє собою величезну цистерну з безліччю краників і датчиків. Поруч - теплиця, що не випадково, адже завдяки агрегатові всі відходи сільського господарства, залишки їжі і навіть звичайна трава перетворюються на добрива. А можна отримувати і власний біогаз, який виробляється в процесі бродіння біовідходів, використовувати його, як звичайний, наприклад, для обігріву приміщень. Можна за допомогою танкового компресора навіть заправляти автомобіль, що і робить Іван Гергардт.

За необхідності з біогазу реально отримувати електроенергію (з одного кубічного метра - 2-3 кіловати). Але все ж найголовніше (і тут найбільші прибутки) - біогазова установка виробляє якісні, екологічно чисті добрива в твердому або рідкому вигляді (біогумус). У цих добривах немає нітритів, зерен бур'янів, яєць паразитів, відсутній навіть знайомий специфічний запах. Ще простіше - швидка, за лічені тижні або місяці, переробка таких біовідходів, як коров'ячий гній.

На черзі у винахідника - вітряна установка, а можливо, навіть сонячні батареї. "У нас дуже багато про це говорять, а на ділі не бачимо ніяких зрушень, - міркує він. - Хоча наша країна неодмінно прийде до розуміння того, як нам стати врешті-решт енергетично та політично незалежними. Але для цього повинні вже зараз щось конкретно робити. Як я, наприклад".

Іван Гергардт розповідає, як усе починалося: "Я дуже люблю копатися в саду, є в мене і виноградник. Не хотілося тільки труїти свою сім'ю хімікатами. А як інакше, адже нормальних добрив у продажу немає. Мій брат займається фермерством і ще в 90-х звідкись привіз кілька тонн біодобрив. Я теж вирішив спробувати, що це таке. Результат вразив: все стало буйно квітнути - і сад, і виноградники. Урожайність зросла в рази".

Однак виявилося, що купити такі біодобрива на Закарпатті ніде. Іван Гергардт навіть поїхав за ними в Угорщину, але був шокований ціною.

"У 2005 р. ми разом з провідними фахівцями почали думати про те, яку ще продукцію можна виготовляти на нашому заводі. І тоді я згадав про біогазової установки, яка виробляє добрива. Став читати літературу, шукати по інтернету однодумців. Зараз у мене є сайт з розділом про альтернативну енергетику (http://ivan-gerh.livejournal.com/tag/биогаз). Завдяки цьому також отримав багато порад від знаючих людей".

Тепер підприємець консультує інших. Адже його біогазова установка працює! "Це унікальна річ для України. Біогаз - універсальна технологія, яка дозволяє переробляти будь-який вид органічних відходів. А те, що при цьому ще й виділяється метан, дає свої плюси. Потенціал нашої країни - приблизно 35 млрд. кубометрів біогазу на рік. Тобто приватний сектор можна буде сміливо "відключати" від імпортного газу ".

Виявляється, перші біогазові установки робили китайці ... кілька тисяч років тому. Вони були дуже примітивні. Вигрібну яму зверху щільно накривали, а через бамбукову трубочку виходив газ, що вивільняються у процесі бродіння. Подібний принцип діє досі, проте технологія змінилася. Сучасна установка складається з ємності для відходів, батарей нагріву, механізму змішування біомаси, кранів і температурних датчиків.

"Такі агрегати повинні стояти на кожній свинофермі, - вважає Іван Гергардт. - Тоді там було б чисто, тепло і ніякого неприємного запаху. А свині приносили б доход не тільки завдяки м'ясу і салу".

Щодо використання біогазу в побуті, тобто на домашній кухні, то в цьому також немає нічого складного. Звичайно, він потребує доочищенню, тому що лише на 60% складається з метану. "Проте в біогазі набагато менше шкідливих домішок, ніж в тому, що ми купуємо в Росії, - говорить Гергардт. - Раніше природний газ пропускали через очисні установки, чи роблять це зараз - дуже сумніваюся. Тому й наші жінки хворіють на рак, так як дихають на кухні різними смолами формальдегідів ".

Багатьох цікавить, скільки коштує побудувати такий агрегат у себе на подвір'ї чи на фермі. Конструктор вважає, що так просто не можна підходити до цього питання. Спочатку потрібно підрахувати, скільки установок можуть дати реальну економію. Окупність устаткування - від 1,5 до 2,5 років залежно від технічних умов: чим інтенсивніший процес бродіння - тим дорожчий агрегат. Зрозуміло, що коштуватиме він не одну сотню гривень.

Прикро тільки, що сьогодні фермерам практично не дають кредитів у банках на вигідних умовах. Хоча замовлення від місцевих закарпатських фермерів вже були, деякі навіть почали готувати місце для біогазової установки...

"Мій досвід все одно будуть потихеньку переймати ті, хто ще не розучився думати головою", - говорить Іван Гергардт. Почувши, що на Закарпатті за допомогою іноземних інвесторів планують побудувати завод з переробки сміття, запропонував владі спорудити біореакторну установку, яка переробляла б значну частину сміття саме на екологічні добрива та біогаз. Однак до таких інновацій у нас ще не готові.

Тому Іван Гергардт чекає кращих часів: коли в банках з'являться гроші, а в держави - розуміння, що потрібно врешті-решт реально дбати про власну незалежність. І починати слід саме з енергетичної сфери.

Олександр Ворошилов, 2000
11 вересня 2009р.

Теги: берегово, біопаливо, газ, альтернативна енергетика

НОВИНИ: Соціо

22:15
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 9
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
» Всі новини