На Закарпатті вийшла монографія про державотворчу діяльність регіональних громадських організацій наприкінці 80 - на початку 90-х років XX ст.

Днями побачила світ монографія, що є першою друкованою працею Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики, яка започатковує нову видавничу серію "Studia Regionalistica".

На Закарпатті вийшла монографія про державотворчу діяльність регіональних громадських організацій наприкінці 80 - на початку 90-х років XX ст.

 Автори Михайло Басараб і Маріан Токар підготували оригінальну книжку, яка присвячена складним і суперечливим подіям в історії Закарпаття – участі громадян в процесі боротьби за незалежність України та подальшому державотворенні через призму діяльності регіональних громадських організацій наприкінці 80 – на початку 90-х років минулого століття.

Слід відзначити, що цей результат досягнутий авторами завдяки багаторічній копіткій праці в державних архівах, фондах громадських організацій, особистих архівах учасників тогочасних подій. Дослідники опрацювали значний пласт джерельних приписів, допоміжної літератури, періодики. Вчені доводять, що громадсько-патріотична і культурно-просвітня спрямованість громадських організацій сприяла масовому залученню громадян до вирішення різних актуальних питань суспільної дійсності.
Цілком логічно акцентується увага на тому, що роль громадських організацій була визначальною в становленні незалежної України, особливо на регіональному рівні. На рубежі 80 – 90-х років ХХ століття представники інтелігенції, студентство, інші верстви населення стали учасниками важливих трансформаційних процесів. У цьому відношенні дане наукове дослідження є актуальним, оскільки воно виходить із змісту діяльності громадських організацій у часи боротьби національно свідомих представників суспільства за Українську державність. Актуальність дослідження є очевидною і з огляду на відсутність комплексного вивчення діяльності громадських організацій Закарпатської області на зламі історичних епох.

Прикметно, що праця побачила світ напередодні відзначення двадцятої річниці новітньої національно-визвольної боротьби українців за державність України та проведення Установчого з’їзду Народного Руху України за перебудову. Читач знайде чимало цікавих фактів з історії національного державотворення, ознайомиться з місцем і роллю в цьому процесі закарпатців, котрі, як доводять автори монографії, незважаючи на свої національні та політично-ідеологічні вподобання спільними зусиллями сприяли кардинальним суспільно-політичним змінам.

Важливо підкреслити, що дослідники звертають увагу як на позитивні, так і на негативні фактори становлення й розвитку перших громадських організацій і об’єднань в Закарпатській області та їх вплив на процеси державотворення. При цьому, автори не ідеалізують діяльність громадських організацій краю, а неупереджено її осмислюють.

Отже, маємо надію, що дебютна монографія серії "SR" із цікавістю буде зустрінута читачем, котрий знайде багато маловідомих на сьогодні фактів із діяльності регіональних громадських організацій та їх участі в суспільно-політичному житті Закарпаття. А серія "Studia Regionalistica" невдовзі порадує краян черговим виданням працівників інституту. Цього разу монографія буде присвячена участі закарпатців у виборчих процесах упродовж ХХ – ХХІ століть.

Микола ВЕГЕШ, доктор історичних наук, професор, директор НДІ політичної регіоналістики, ректор Ужгородського національного університету

09 вересня 2009р.

Теги: монографія, громадська організація, РУХ, незалежність

НОВИНИ: Соціо

11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 9
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
» Всі новини