З учнями треба бути нарівні, переконана вчителька Нижньоселиської школи Марта Пацкан

З року в рік із високих чиновницьких кабінетів нас чи не щодня переконують, що середня освіта в Україні переживає період піднесення. Але кому, як не простому вчителеві краще знати реалії і так звану ціну початкових знань. Про минуле, сьогодення та перспективи середньої освіти на селі з нагоди Дня знань ми вирішили поспілкуватися не з директором, навіть не із завучем, а зі звичайним учителем української мови та літератури Нижньоселиської загальноосвітньої школи Мартою ПАЦКАН.

З учнями треба бути нарівні, переконана вчителька Нижньоселиської школи Марта Пацкан

"У Нижнє Селище я приїхала 20-річною дівчиною... "

Марту Юріївну ми застали у святковому настрої: вчителька якраз повернулася із вручення її вихованцям нагород за перемоги на районних та обласних олімпіадах. Успіх своїх учнів вона сприймає як власну маленьку перемогу. Кожен із них — частина її великої "сім’ї"…
 
— У Нижнє Селище я приїхала 20-річною дівчиною після Мукачівського педагогічного училища, — пригадує Марта Пацкан.— З того часу тут працюю вже 39-ий рік. Спочатку обурювалася, як це мене, відмінницю й активістку, могли направити в якесь село. Але потім таки змирилася і, як пізніше виявилося, не прогадала. У Нижньому Селищі мене зустрів чудовий колектив. Проте роботи тут було більше, ніж у звичайних сільських школах. Спершу доводилося давати уроки одночасно всім чотирьом першим класам. А серед тодішніх відмінників були учні, котрі писали число 495 як 400905…
 
Уже на другий місяць роботи з учнями початкових класів до Марти Юріївни заві­тав інспектор з райвно. Перевірка тривала два тижні. Але молода вчителька не лише вистояла, але й дещо здивувала перевіряючого рівнем знань своїх меншо­класників. Останній навіть запропонував Марті Пацкан допомогу у вступі на фізико-математичний факультет УжДУ. Тоді, на прохання директора, вчителька відмовилася, бо у школі й так було аж сім математиків. Натомість успішно вступила на філфак цього ж вишу, аби замінити молодого вчителя-філолога з Нижньоселиської школи, котрого забрали в армію.  
 
„Українськ освіта ще у пошуках оптимальної системи”
 
— За час моєї педагогічної роботи в Україні вже чотири рази змінювалася система середньої освіти, — розповідає Марта Юріївна. — Спочатку було три початкові класи, потім чотири, потім одинадцять класів замість десяти, а зараз — взагалі дванадцять. Це показує, що наша ос­віта перебуває у пошуках оптимальної системи. І це позитивно, адже кожна новація має свої переваги. Та й потрібно йти у ногу з часом і цивілізованими країнами…
 
Педагог із багаторічним стажем відзначила погіршення поведінки учнів та їхнього ставлення до вчителів, школи та освіти загалом. Учителька каже, що у 70-их роках минулого століття у школі майже на всіх її уроках муху було чути. Дітлахи реагували на слова вчителів, червоніли після критики. А після трьох зауважень учневі могли заборонити приходити у школу без батьків. Останні ж, у свою чергу, приділяли більше уваги вихованню дітей. За цим добре стежили не лише вчителі, але й районне та обласне управління освіти та правоохоронні органи.
 
"Найграмотнішими учні були у 80-х…"
 
— Зараз же вчитель не має такого впливу на учня, — констатує Марта Пацкан. — Та й учні бувають різні: іноді можуть і пригрозити батьками або судом за так звану образу їхньої честі і гідності. А оскільки майже всі школи не лише Хустщини, але й області частково фінансуються батьківськими колективами, нам доводиться обережно ставитися до учнів. А без вимогливості й дисципліни вчити дітей не так уже й легко. А ще мене особисто турбує, що з кожним роком у школах згасає увага до предмета "Українська мова". Йдеться про зменшення уроків мови та спеціалістів-мовників. От у нашій школі, наприклад, сім учителів іноземної мови і лише чотири — української…
На думку Марти Юріївни, найграмот­нішими учні на Хустщині та Закарпатті були у 80-их роках.
 
— У цей період діти більше читали і менше уваги приділяли комп’ютерним іграм та переглядам бойовиків. Натомість на повну потужність працювали різноманітні спортивні секції та гуртки з астрономії, аеромоделювання, образотворчого мистецтва… Зараз від них майже в жодній школі Хустського району не лишилося і сліду. Тому й відбувається спад результативності освіти. Особливо у міських школах, хоча там діти мають більше часу на заняття.
 
Вихід із такої ситуації Марта Пацкан бачить у пропаганді серед школярів сучасних українських авторів: Юрія Андруховича, Оксани Забужко, Любко Дереша та зміну подачі програмного матеріалу. На її думку, з учнями потрібно бути нарівні, аби вони змогли довіритися вчителеві. Хоча це, вважає вчителька, під силу не кожному педагогу.
Попри все, Марта Юріївна переконана, що найгірші часи української середньої освіти вже позаду, і їй, як і її колегам більше не доведеться отримувати місячну зарплату у вигляді мішка цукру, як у період 1994-1998 років…
Павло Білецький
02 вересня 2009р.

Теги: освіта, День знань, учитель, Нижнє Селище, педагог

НОВИНИ: Соціо

11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 8
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
11:12
В Ужгороді у середу проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Мілана Бабілу
» Всі новини