Найкращий клуб культури на Закарпатті - в ужгородській Кам'яниці

Фінансова криза боляче вдарила по працівниках культури, які утримуються з місцевого бюджету. Але вивчення роботи щодо підтримки клубних і бібліотечних закладів Закарпаття, соціальної захищеності працівників галузі безпосередньо на місцях, як це робить обласна профспілкова організація працівників культури (голова Наталія Товтин), показує, що, як кажуть, не все так погано у нашому домі.

Найкращий клуб культури на Закарпатті - в ужгородській Кам'яниці

Родзинкою такого досвіду є робота будинку культури с Кам'яниця, який за підсумками минулого року став переможцем обласного огляду-конкурсу сільських клубних закладів, що проводили управління культури Закарпатської облдержадміністрації та галузевий обком профспілки.

На жаль, непоодинокі випадки, коли сільські ради, прикриваючись законом про місцеве самоврядування, намагаються позбутися закладів культури. А от депутати Кам'яницької сільради, навпаки, прийняли рішення про передачу в комунальну власність територіальної громади занедбане приміщення клубу місцевого щебзаводу, яке використовувалося не за призначенням. Нині матеріально-технічна база сільського будинку культури за оцінками фахівців є однією з кращих в області.

Село Кам'яниця завжди славилося своїми талантами як серед дорослого населення, так і дітей. Ці традиції нині активно підтримуються. У цьому культпрацівникам села активно допомагає сільський голова Марія Коваль-Мазюта. До речі, вона сама є автором гімну села на музику відомого композитора Ігоря Поклада. Невипадково у сільській раді, яка об'єднує два села - Кам'яницю та Кам'яницьку Гуту (усього понад 2400 мешканців), утримування закладу культури вважають одним з пріоритетів своєї діяльності. У штаті сільського будинку культури - 12 осіб, з яких 6 - творчих працівників та 6 - обслуговуючого персоналу, що фінансуються з місцевого бюджету. Саме ці факти наводилися на виїзному засіданні президії обкому профспілки працівників культури за участю усіх голів районних і міських організацій профспілки, що недавно проводилося на базі Кам'яницького будинку культури. Його мета - узагальнення досвіду роботи щодо соціальної захищеності працівників культури в умовах фінансової кризи.

Як зазначалося, асигнування на сільську культуру згідно Бюджетного кодексу виділяються в залежності від кількості населення. У 2008 році за формульними розрахунками сільраді районом на ці цілі було доведено 47,9 тис. грн. Однак, за підсумками минулого року, на фінансування культури сільрадою було використано 332,6 тис. грн., що майже у 7 разів більше.

Реальні цифри закладено в бюджет сільради і нинішнього року. При розрахунку 56,7 тис. грн. затверджено суму в розмірі 357,0 тис. грн. Ці показники дійсно вражають.

Керівник будинку культури, за підтримки керівництва сільради, зуміла активізувати актив села, зібрати навколо себе усіх, хто жити не може без пісні, без запального танцю, залучивши до участі у творчих об'єднаннях та аматорських колективах чимало сільської інтелігенції. Тож клубний заклад є справжнім центром дозвілля у селі. Численні культурно-масові заходи, які проводяться тут, яскраве тому свідчення. І що характерно, однією з найактивніших учасниць і організаторів художньої самодіяльності та аматорського мистецтва є сама сільський голова Марія Коваль-Мазюта.

Відродилася робота вокально-хореографічного ансамблю "Материнка", яким керує Віктор Колодій. До його складу входять 14 аматорів - працівники сільради, вчителі, вихователі дитячого садка, яких об'єднала любов до пісні. Нещодавно виповнилося 13 років дитячому ансамблю танцю "Потічок" (художній керівник Людмила Петрецька), який за роки свого існування дав понад 250 концертів, став лауреатом і переможцем багатьох фестивалів і конкурсів. Нині в цьому колективі займаються три вікові групи дітей. Цього року у вщерть заповненому залі будинку культури відбувся творчий звіт ансамблю "Потічок", якому було присвоєно звання зразкового.

У будинку культури плідно працюють спортивне об'єднання любителів футболу, яке очолює Михайло Угрин, а також любительські об'єднання "Берегиня", "Мій рідний край", "Бережіть природу" та інші.
На свята у цьому селі запрошуються й зірки української естради. На сцені клубу с Кам'яниця виступали Дмитро Гнатюк, Іван Попович, Степан Гіга, Віктор Павлік, відбувся майстер-клас з відомим хореографом Владиславом Ямою.

Будинок культури с.Кам'яниця став місцем, де ніколи не гасне ватра духовного неспокою, де буйним квітом розквітають таланти людей, незалежно від віку. Незважаючи на фінансову кризу, культпрацівники села постійно дбають про організацію дозвілля і духовне збагачення сельчан.

Сергій Баранчиков
25 серпня 2009р.

Теги: Ужгород, Кам'яниця, клуб культури, культпрацівники, таланти, фінанси

НОВИНИ: Культура

01:19
/ 3
Зеленський хоче включити Закарпатську філармонію до "Великого будівництва"
17:22
Петро та Михайло Ходаничі видали монографію "Дерев’яна пластика Закарпаття"
14:28
На Великоберезнянщині відбувся воркшоп "Музей і туризм"
13:35
В останні вихідні вересня Закарпатський муздрамтеатр покаже три вистави
13:30
В Ужгороді в перший день жовтня стартує Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль
11:59
В Ужгороді презентували культурний маршрут "Шлях гуні"
09:25
У Мукачеві відкрили виставку живопису Dercen Art Gallery
17:50
Сакральна виставка "З вірою у серці" експонується в Ужгороді
17:48
"Музика для душі" звучала в Ужгороді
12:41
Закарпатський Cantus влаштовує концерт до Міжнародного дня музики
14:38
У Палаці культури та мистецтв у Мукачеві відкриють виставку картин Dercen Art Gallery
13:43
У Мукачеві пройде відкрита АРТ-зустріч
17:44
В Ужгороді лунала "Музика кіно"
16:02
П'єсу закарпатського драматурга поставили у Дрогобичі
02:39
Написанню книжок вчили на фестивалі "Книга-фест" в Ужгороді
15:24
В Ужгороді оголосили переможців конкурсу "Книга-фест"
14:59
Мукачівський драматичний театр відкриє 74 театральний сезон виставою "Поліанна"
11:07
Творчий вечір з нагоди ювілею Наталії Орєшнікової відбувся у "Бавці" в Ужгороді
03:10
Хіти світової кіноіндустрії прозвучали у Закарпатській обласній філармонії
09:37
Народний фольклорно-етнографічний ансамбль "Ужгород" привітали із 35-ою річницею
15:39
В Ужгороді відкрилася художня виставка Шандора Балога
13:05
Закарпатський муздрамтеатр зіграє виставу у скансені в Ужгороді
18:04
/ 1
В Ужгороді три дні поспіль триватиме "Книга-фест 2020"
11:33
Вечір поетичних читань "Пам'ять і протиріччя" відбудеться в Ужгороді
11:14
/ 3
Митці Ужгорода зібралися на триденний пленер на Великоберезнянщині
» Всі новини