Василина Марко (м.Ужгород): "Інвалід потребує не тільки пакунка, але й просто доброго слова..."

Ще на початку 2003 року урядовою постановою була затверджена Програма безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів житлового та громадського призначення. Відповідно до неї мали бути створені рівні можливості повноцінного суспільного життя для всіх, а насамперед для інвалідів. Згодом голова ОДА Олег Гаваші видав відповідне розпорядження, згідно з яким керівник Закарпатського регіонального центру соціально-трудової реабілітації та професійної орієнтації "Вибір" Василина Марко і депутат обласної ради Олександр Сухан упродовж року моніторили райони, намагаючись донести до суспільства необхідність подолання бар'єрів - як фізичних, так і моральних. Що з цього вийшло - наша розмова з Василиною МАРКО.

Василина Марко (м.Ужгород): "Інвалід потребує не тільки пакунка, але й просто доброго слова..."

— Василино Михайлівно, в останні рік-два багато говорять про подолання бар'єрів, створення зручностей для людей з обмеженими фізичними можливостями. Хіба раніше ця тема не була такою актуальною? — Актуальною вона була завжди, просто все робилося поетапно. Почалося все в 1992 році, коли ми організували товариство інвалідів "Оптиміст" і заявили, що люди з обмеженими фізичними можливостями мають таке ж право на життя, як і всі інші громадяни нашої держави. У середині 90-х років з інвалідом на візку Іваном Дідиком ми відбули до США, де побачили, як живуть такі люди. Тоді ми вирішили, що і в нас треба щось міняти. У 1999 році був відкритий Центр реабілітації для дітей-інвалідів "Оптиміст", який згодом перейменували на "Дорогу життя". У грудні 2001 року відкрито Центр реабілітації для молоді "Вибір", де ми знову заявили, що маємо право на освіту, роботу, незалежне життя. А через два роки вперше був створений проект "Безбар'єрний Ужгород". Ми показали, що суспільству необхідно міняти своє ставлення до цієї проблеми. Адже якщо людина на візку не може вийти зі свого будинку, сісти у маршрутку, потрапити на пошту, в школу, то це значить, що порушуються її конституційні права. Тому відбувалися такі акції, коли діти на візках проводили день-два у середовищі здорових ровесників. Цей захід дав хороший результат. У кінці 2007 року Президент Віктор Ющенко провів нараду, на якій ішлося про доступність інвалідів до громадських місць, а вже в лютому 2008-го був створений проект "Безбар'єрне Закарпаття". Саме з цього часу почалися позитивні зрушення. Відтак із Олександром Суханом ми цілий рік моніторили область.

— Яке враження склалося у вас після побаченого?

— Перша думка, що багато чого робилося тільки, як кажуть, для "галочки". Адже зразу після виходу в світ указу Президента щодо подолання бар'єрів, до всіх будівель були масово прилаштовані так звані "швелери". Ці колії в більшості не розраховані на візок, бо під час їхнього встановлення не витримувалися жодні будівельні норми. Тому згодом навіть сам Президент назвав таку діяльність для "галочки" — пандусоманією. Хороші враження склалися від міста Хуст та Хустського району - там справді видно позитивні -зміни. А чому так? Та тому, що люди, які це робили, поставилися до справи з душею.

У цілому в області позитивні зрушення є, але проблема як така не зникла. Адже одні пандуси не вирішують тої проблеми, потрібно дотримуватися й інших норм. Наприклад, треба облашту-вати прилеглу територію, якою б безперешкодно людина на візку могла пересуватися, стоянку для авто, доступ до вбиральні, доступ на другий-третій поверх державної установи. Адже часто буває, що пандус є тільки на східцях, котрі ведуть на перший поверх, а далі потрапити - зась. Або такий випадок: людина на візку підійшла до священика з питанням, чому біля храму немає пандуса, щоб потрапити всередину. На що той відповів: "А інваліди в церкву не ходять". Чому й досі існує такий стереотип? А в цілому, щоб досягти безбар'єрності, потрібно подолати не тільки архітектурний, але й географічний та психологічний бар'єри.

— Чи відчуваєте підтримку з боку влади?

— Ви знаєте, що підтримка з боку обласної влади — велика. Губернатор постійно проводить наради з приводу подолання бар'єрів, вислуховує звіти, аналізує, контролює. Торік з допомогою влади, зокрема облдержадміністрації та депутатського корпусу, наш Центр реабілітації придбав автомобіль, якому, без перебільшення, немає ціни. Адже тепер можемо спокійно їздити по районах.

А нещодавно в Хусті відбувся семінар для чиновників на тему "Рівень доступності визначає рівень можливостей інвалідів". Тож представник Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні Сергій Решетов був приємно здивований тим рівнем, на якому він проходив. Передусім це стосувалося приміщення, де відбувався захід. Крім того, в цьому році обласна влада виділила нам кошти, які спрямуємо на закупівлю бензину для поїздок по області, на відрядження, на канцелярське приладдя. Тобто з обласною владою у нас чудове порозуміння. І приємно, що до нас дослухаються.

— Кажете про семінар для чиновників. Хіба вони потребують навчання?

"Інвалід потребує не тільки пакунка, але й просто доброго слова..."— Про архітектурні норми доступності вони можуть дізнатися і з посібників, а от наше завдання полягало в тому, щоб детальніше пояснити їм, розповісти, наскільки актуальна ця проблема. Спочатку чиновники не розуміли, для чого їм це. Питають: "Навіщо у школі пандус, якщо в ній не вчаться діти-інваліди?". Ми пояснюємо в такому випадку: "Сьогодні не вчаться, але ж завтра можуть вчитися". Тобто, ми виховували таким чином добру волю чиновників, архітекторів, будівельників і самих інвалідів, які мають довести свої вимоги, вміти активно їх відстоювати, бо, як свідчить практика, проблема часто не в капіталовкладеннях, а в нерозумінні труднощів, з якими стикається людина на візку, коли хоче просто вийти в місто, хоче навчатися, хоче працювати. Такий стан слід докорінно міняти, щоб на ділі зрівняти права і можливості людей у візку і їх здорових ровесників.

— Що, на ваш погляд, треба зробити, щоб донести до суспільства необхідність подолання бар'єрів?

—  Наше завдання полягає в тому, щоб зактивізувати свідомість суспільства у плані створення доступності для людей з обмеженими фізичними можливостями, А також, щоб донести до них ту істину, що такі люди потребують уваги не тільки в грудні - на День інваліда, коли до них приходять із пакунками. Адже інколи вони потребують просто доброго слова, співчуття, поради. Бо не все вимірюється грошима. Я згодна, що це складно, але це треба робити. Тож сподіваємося, що у 2012 році, доки діє Програма безбар'єрності, ми радітимемо тільки позитивним плодам нашої діяльності.

Сніжана Русин, м.Ужгород
01 червня 2009р.

Теги: Ужгород, інваліди, люди з обмеженими фізичними можливостями, реабілітація, Василина Марко, Олександр Сухан

НОВИНИ: Соціо

15:18
КПП "Тиса" тимчасово розблоковано, на місці перебуває голова Закарпатської ОДА - ЗМІ
14:13
/ 5
Держприкордонслужба опублікувала світлини і відео з заблокованого КПП "Тиса" на Закарпатті
13:13
/ 6
На КПП "Тиса" авто прикордонників виштовхали на узбіччя
11:45
/ 9
Перевізники заблокували КПП "Тиса"
02:33
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків до Ужгорода
02:03
З понеділка в Ужгороді почнуть їздити муніципальні автобуси (ГРАФІК РУХУ)
14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
/ 1
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 2
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 2
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 7
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
02:18
На Тячівщині жителі Дубового вийшли на попереджувальну акцію через ями в центрі селища
01:55
/ 4
На Закарпатті мобільні групи перевірятимуть на кордоні з Угорщиною посилки заробітчан (ДОКУМЕНТ)
01:25
На Закарпатті обговорили проєкт "Мале карпатське коло"
01:14
Угорщина повідомила, що відтерміновує відкриття пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні зі свого боку
18:00
/ 3
Угорщина погодила відкриття 4 пунктів пропуску на Закарпатті
17:53
/ 1
Останній дзвоник відсвяткували дистанційно у школах Закарпаття
16:29
/ 1
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 2
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 5
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
» Всі новини