Василь Пагиря: "Серце диктує перу"

У приватному видавництві "Карпатська вежа" м.Мукачево побачив світ навчально-методичний посібник для вчителів загальноосвітніх шкіл з вивчення творчої спадщини відомого закарпастького літератора та краєзнавця Василя Пагирі. Нове видання редакція пропонує використовувати на уроках української літератури та краєзнавства.

Василь Пагиря
Василь Пагиря

Василь Пагиря відноситься до старшого літературного корпусу Закарпаття. Він народився далекого 1923 р. на гірській Воловеччині. З дитинства проявляв інтерес до навчання, захоплювався літературою та поезією. Після закінчення народної школи перед юнаком постали дві альтернативи: духовна або театральна освіта. Доля розпорядилася по-своєму. У 1943 р. В. Пагиря пройшов конкурс і став артистом Руського Народного театру в Ужгороді. На жаль, під кінець війни, його як неблагонадій-ного запроторили до концтабору в Данії. Повернувся у рідне село у 1945 р. Після війни, як і тисячі горян, працював у лісовій галузі (майстер лісозаготівель, помічник лісничого, лісничий).

У 1955 р. В. Пагиря переїхав у місто над Латорицею. У Мукачеві працює товарознавцем на Закарпатській товаро-закупочній базі, а згодом головою робітничого комітету Мукачівського лісокомбінату. На пенсію Василь Васильович вийшов з посади голови Мукачівського райкому профспілки працівників державної торгівлі і споживчої кооперації. Закінчив Хустський лісотехнічний та Мукачівський кооперативний технікуми та філологічний факультет Ужгородського державного університету (заочно). Отже, В.Пагиря пройшов не легкий шлях від простого робітника до керівника вищого рангу, але завжди до колег та підлеглих ставився з порозумінням та повагою. Літературну діяльність Василь Васильович розпочав у 1941 p., опублікувавши в газеті "Карпаторусский голос" свій перший вірш. Пізніше його твори друкувалися у колективних збірниках "Віщий вогонь", "Перша зустріч", "Новоліття", "Відлуння", "Сміховинки".

Першу книгу новел "Сім кроків" автор видав у 1968 р. Наступними були книги "Я світ узрів під Бескидом", "Відлуння Карпат", "Монастирі Закарпаття" і т.д. Творча спадщина В.Пагирі охоплює 76 книг, сотні статей, нарисів, рецензій (у покажчику, що вийшов друком у 2006 р. включено 1596 назв). Всі окремі видання можна умовно розділити на кілька груп. 1) Праці присвячені історії міст та сіл Закарпаття ("Історія міста над Латорицею", "Верхні Ворота", "Село під Бескидом", "Мукачево", "Боржавське відлуння"). 2) Книги з релігійно-церковної проблематики ("Монастирі Закарпаття", "Архімандрит о.Василій Пронін", "Єрусалимська трагедія", "Світочі Карпатського краю"). 3) Нариси про видатних закарпатців ("Тернистий шлях поета", "Літописець рідного краю", "Співець Закарпаття", "Енциклопедія Мукачева в іменах", "Синевирський партизан", "Закарпатці у діаспорі").

4) Збірники статей, нарисів, рецензій, ессе, що друкувалися у пресі ("Я син Карпат і України", "Оглядаючись на пройдене", "Народжені для творення історії", "Відлуння минулого й сучасного"). 5) Поезії, романи ("Лісові троянди...", "Де шумлять смереки").

До книги "Серце диктує перу" ввійшли ряд статей В.Па-гирі, що друкувалися та не друкувалися в пресі, окремі статті про нього та його книжки за авторства М.Дочинця, ОШпо-нтака, М.Машури, В.Кобаля). Другу частину видання складають матеріали методичного характеру. Зокрема, тут подано перелік творів ВЛагирі у календарях (з 1961 по 2008 pp.), список пісень на слова поета, список статей В.Пагирі про О.Духновича, А.Волошина, В.Гренджу-Донського, А.Карабелеша, Д.Ва-карова. Книгу завершує бібліографічний покажчик книг, які автор видав за останні роки у приватних видавництвах "Ґражда" (6 назв) та "Карпатська вежа" (17 назв).

Відрадно, що останнім часом у шкільній програмі виділяються години для вивчення творчої спадщини закарпатських письменників, поетів, істориків та краєзнавців. Вчителю дається можливість самостійно обрати того чи іншого діяча, розповісти про його творчість, зацитувати з оригіналу. Але для цього потрібно посидіти в бібліотеці, поритися в підшивках газет та на книжкових полицях. У нашому випадку нова книга значно полегшить справу педагогам, заощадить їх час для іншої корисної праці.

Юрій Данилець, історик
31 травня 2009р.

Теги: Мукачево, Василь Пагиря, поет, література, краєзнавство, історія

НОВИНИ: Культура

10:18
/ 2
Провідного актора Закарпатського муздрамтеатру удостоєно звання "Заслужений артист України"
22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
/ 1
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
» Всі новини