Із щоденника Сергія Федаки… Потушняк forever

Закарпаття страшенно багате на таланти, але ставиться до них не надто по-материнськи – швидше, як мачуха. Тому десятки і сотні наших краян реалізували себе далеко від рідної землі. Всередині же тяжче. Хоч Закарпаття – край цілком письменницький, у цікавому трактаті В.Даниленка про сучасну українську літературу «Лісоруб у пустелі» названо як три найбільш письменницькі регіони у державі зовсім інші області, про нас же мовиться побіжно. Великою мірою у такій ситуації винні ми самі, бо недостатньо голосно заявляємо про своє місце в українській культурі, хоч маємо геніїв справді національного масштабу.

Із щоденника Сергія Федаки… Потушняк forever

Один із них – Федір Михайлович Потушняк, що творив буквально в усіх родах і жанрах літератури, а ще був етнографом, археологом, філологом, літературознавцем. Одним словом, гуманітарієм у найширшому розумінні. На жаль, його авангардна поезія повертається до нас тільки зараз – завдяки нещодавно виданому збірнику «Мій сад». А днями на відзначення 99-річчя з дня народження видатного закарпатського письменника Федора Потушняка у його рідному селі Осій відбулися літературні читання. Іван Петровцій, що є віддаленим родичем письменника, поділився спогадами про спілкування з родиною.

Виявляється, прадід Петровція був справжнім місцевим опришком, а батько Потушняка – сільським старостою. На тому ґрунті мали гострий конфлікт, через який опришок схопився за рушницю. На щастя не поцілив. Старий Михайло Потушняк тричі їздив за кордон на заробітки, завдяки чому і зміг потім підняти своїх синів. А два роди, між якими була стрілянина, врешті-решт навіть породичалися. Юний Федір вчився у Берегівській гімназії, куди з іронії долі власті спрямовували викладати найбільш запеклих українських націоналістів – емігрантів з Галичини і УНР.

Потім Прага і знайомство за першоджерелами з наймодернішою європейською, передусім французькою поезією. Вчителювання у рідному краї, який об’їхав велосипедом уздовж і впоперек, збираючи етнографічні і археологічні артефакти. Робота у Підкарпатському обшестві наук, плідна видавнича діяльність, численні збірки поезій. Мобілізація на фронт, перехід на радянський бік, відбування полону в Івано-Франківську (тоді ще Станіславі), повернення додому завдяки П.Лінтуру, викладання в університеті, який з’їв чимало нервів і вкоротив віку. Ідеологічні проскрипції, кампанії у пресі і рання смерть за кілька тижнів до 50-річчя. Але скільки ж різноманітних текстів і якої високої якості він встиг опублікувати!

Лишилася величезна бібліотека у батьківській хаті в Осої – одна з найбагатших приватних книгозбірень на Закарпатті. Чимало згоріло разом з тією хатою, дещо береглося в І.Петровція. То ж не дивно, що з ініціативи сільського голови Василя Турянина і голови культурницького фонду «Спадщина» Мирослава Паппа вирішено проголосити наступний рік, що лишився до сторічного ювілею, «Роком Потушняка» – якщо, звісно, цю ідею підтримає місцева інтелігенція. У планах ентузіастів привернути увагу широкої громадськості як у краї, так і по інший бік Карпат до цієї непересічної постаті ренесансного масштабу.

Серед найближчих (і найдешевших) задумів, які вже почали реалізовуватися – випуск пам’ятного значка з портретом Потушняка, навчальної карти до курсу літературного краєзнавства «Шляхами Потушняка». Сільські підприємці пообіцяли посприяти встановленню в Осої меморіальної дошки. Планується і ряд масових акцій, однією з перших стане у травні літературно-мистецький фестиваль у тому ж Осої. Ідеально було би зібрати детальні спогади учнів Потушняка, котрих чимало серед нинішньої наукової еліти краю. У ці ж дні надійшла і сумна звістка – помер після тривалої хвороби син ювіляра, археолог Михайло Потушняк.

Проте число шанувальників творчої спадщини Ф.Потушняка таки зростає. Справа честі – відзначити ювілей так, аби він прозвучав на цілу Україну, по-справжньому повернувся на рідну землю. Для цього вже чимало зробили етнограф М.Тиводар, літературознавець Л.Голомб, видавці І.Ребрик і Д.Федака, письменник В.Кузан. Але чимало ще й належить зробити. Це потрібно не так самому Потушняку, який споглядає нас зараз з висоти вічності, як нам самим, аби через призму його творів зрозуміти своє місце у цьому світові, у цій державі, на нашій рідній карпатській землі.

Сергій Федака, "Неділя"
08 березня 2009р.

Теги: Сергій Федака, Федір Потушняк, щоденник

НОВИНИ: Культура

11:42
"Відлуння карпатської зими" звучатиме в обласній філармонії в Ужгороді
21:44
Закарпатський народний хор почав новий рік з новими здобутками та перспективами
09:44
Виставку "Колядки на сторінках часописів минулого століття" в Ужгороді можна переглянути онлайн
15:35
Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея розпочинає четвертий сезон
09:56
/ 1
У Закарпатському муздрамтеатрі показали останню перед введенням локдауну виставу
04:12
У Закарпатській обласній бібліотеці відновлюють книгосховище, підтоплене влітку після дощів
09:53
Виставу "У полоні Снігової королеви" показали в обласному муздрамтеатрі в Ужгороді
12:23
Закарпатський муздрамтеатр підготував для дітлахів новорічні вистави
11:10
Закарпатський муздрамтеатр завершив рік прем'єрою "Ідеального весілля"
10:59
"Світ живої любові" Ірини Густі (Звонар) вийшов друком на Закарпатті
01:57
/ 1
Різдвяний концерт Закарпатського народного хору відбувся в Кафедральному соборі в Ужгороді
18:36
На вихідних дитяча група аматорського театру покаже в Ужгороді нетипову "Попелюшку"
15:42
/ 1
Різдвяно-новорічну програму Carol of the bells представив симфонічний оркестр обласної філармонії в Ужгороді
09:44
Нова поетична збірка Василя Кузана "Три по сто" вийшла друком в Ужгороді
01:57
Закарпатський народний хор запрошує на святковий благодійний концерт "Возвеселімся" (РОЗШИРЕНО)
15:29
Зимова виставка з нагоди ювілею Товариства угорських митців Закарпаття ім. Ревеса експонується в Ужгороді
12:22
На Закарпатті вийшло друком нове бібліографічне видання "Дмитро Федака"
10:58
В останню неділю 2020-го Закарпатський муздрамтеатр запрошує на прем'єру англійської комедії "Ідеальне весілля"
09:31
Книга спогадів Івана Коршинського "Про незабутнє" побачила світ на Закарпатті
03:29
/ 2
В Ужгородському греко-католицькому Кафедральному соборі відбудеться благодійний концерт "Возвеселімся"
23:29
/ 1
До короткого списку претендентів на Шевченківську премію увійшла уродженка Ужгорода Оксана Луцишина
16:55
На Міжгірщині презентували збірку коломийок, записаних у Колочаві від місцевих жителів
11:33
Збірка поезій Софії Малильо "Кухоль щастя" вийшла друком на Закарпатті
01:34
/ 2
Товариство угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса відкрило ювілейну виставку в Ужгороді
12:36
Спілка фотохудожників Закарпаття назвала переможців конкурсу "Замки Карпатського регіону"
» Всі новини