Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

Дурдинець Тиберій Юрійович народився в 1959 році в Мукачівському районі Закарпатської області. З жовтня 2007 року займає посаду заступника голови СБУ - начальника Головного управління із боротьби з корупцією й організованою злочинністю.

Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

- Тиберію Юрійовичу, наскільки поширена на сьогодні корупція у вищих органах державної влади і як Служба безпеки бореться із цим явищем?

- Корупція в Україні має свої особливості. На відміну від розвинених країн, у нас як представники державного апарату, так і прості громадяни України не виховані в дусі педантичного дотримання правових норм. Це, на жаль, не є стилем нашого життя. Наша корупція, так звана корупція кризового типу, породжена перехідним періодом. Тому, на наш погляд, щоб ефективно протидіяти корупції, нам необхідно враховувати фактор корупційної активності громадян, а не тільки посадових осіб.

- Як Ви думаєте, з чим можна пов'язати звернення Ради до Президента Ющенка із проханням скасувати указ про призначення Вас заступником голови СБУ - начальником Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю?

- Цього року Головне управління з боротьби з корупцією й організованою злочинністю й регіональні підрозділи суттєво активізували роботу з боротьби з корупцією й контрабандою. Чому контрабанда? Тому що вона тісно пов'язана із кредитно-фінансовою системою держави, зовнішньоекономічною діяльністю, сферою оподаткування. Значна частина експортно-імпортних операцій має контрабандне походження, що негативно впливає на розвиток вітчизняної економіки, дестабілізує ринок і є основою корупції. У ході роботи міжвідомчої групи із протидії корупції й контрабанді, створеної на доручення Президента, ми практично відразу відчули тиск із боку різних структур, у тому числі організованих злочинних угруповань, з метою вирішити питання на їхню користь. Однак принципова позиція співробітників СБУ й наші законні дії виявилися не до смаку контрабандистам. Тільки завдяки операції <Цунамі> в бюджет надійшло митних платежів на 40 млрд грн більше, ніж в 2007 році. Те, що кошти, які раніше надходили в їхню особисту кишеню, тепер надходять у бюджет держави, і викликало кампанію з дискредитації керівництва управління. Другий фактор, що викликав таку бурхливу реакцію депутатів, - те, що ми вперше озвучили конкретні прізвища конкретних корупціонерів.

- Скажіть, чи дійсно складено протокол про корупцію щодо депутата Ради Москаля?

- У відношенні Геннадія Москаля протокол про корупційні дії СБУ не складала. Ми дійсно задокументували факт його можливих протиправних діянь у сфері службової діяльності при визначенні статусу учасника бойових дій. Матеріали спрямовано в органи прокуратури. Зараз проходить додаткова перевірка виявлених фактів. Крім того, СБУ розслідує кримінальну справу за фактом використання в 2004-2005 роках (у цей період Держкомміграції України очолював Г.Москаль - інф. УН) службовими особами Розсудівського пункту для тимчасового перебування нелегалів бюджетних коштів у сумі 736 тисяч гривень, які були використані не за призначенням.

- На якій стадії розгляду перебуває позов Москаля про відшкодування йому морального збитку за обвинувачення депутата в причетності до контрабанди автомобіля Lexus, незаконному володінні готелями в Чехії й Македонії?

- Шевченківський райсуд Києва перервав розгляд позову до 9 січня, щоб ми могли ознайомитися з матеріалами у справі. Ці факти ми одержали від громадських організацій, які займаються проблемами корупції, із проханням перевірити цю інформацію. Зараз СБУ її перевіряє. Результати перевірки ми обов'язково оприлюднимо.

- Які результати перевірок щодо можливої причетності заступника міністра транспорту й зв'язку Ігоря Урбанського до компанії-судновласника захопленого піратами судна Faina?

- Інформація про його причетність до компанії-судновласника не підтвердилась.

- Чи створила СБУ реєстр повідомлень про корупцію, і що він дасть громадянам, а також самій СБУ?

- Реєстр повідомлень про корупцію сформований досить давно. Що він дає? Кожен громадянин може до нас звернутися, у тому числі анонімно, і розповісти про факти корупції. Ми їх фіксуємо, перевіряємо, документуємо, а потім розміщуємо на офіційному веб-сайті. Таким чином, кожен громадянин, що звернувся до нас, може побачити результати нашої спільної роботи.

- Які результати роботи очолюваного Вами Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю СБУ в 2008 році? Які пріоритетні завдання стоять перед управлінням на наступний рік?

- Цього року можу констатувати кардинальне підвищення ефективності оперативно-службової діяльності. Порушено 3249 кримінальних справ, засуджено 789 злочинців, перераховано в бюджет держави понад 400 млн. гривень, а також припинено завдання збитків країні на суму понад 3 млрд. гривень. Що стосується пріоритетів для Головного управління на наступний рік, то основним залишається протидія контрабанді й пов'язаної з нею корупції. Ми будемо продовжувати посилювати заходи щодо протидії корупції серед вищих посадових осіб і в судовій системі. Тільки за цей рік за нашими матеріалами порушено 55 кримінальних справ у відношенні представників судового корпусу. Ми будемо й надалі протистояти незаконному ввозу й поширенню важких наркотиків. У цій сфері в нас налагоджені ефективні контакти з партнерськими спецслужбами країн ЄС і НАТО, а також сусідніми державами. Тільки цього року проведено близько 20-ти міжнародних спецоперацій.

- Що необхідно зробити СБУ, Генпрокуратурі, іншим правоохоронним органам, щоб ефективно боротися з корупцією й не прикривати чиновників високого рівня? Чи можна ліквідувати в Україні таке негативне явище, як корупція?

- Позиція Президента Віктора Ющенка й позиція Служби безпеки саме й полягає в тому, що тільки прозорість, публічність заходів із протидії корупції можуть дати позитивний результат. Необхідно вдосконалити законодавство в бік більш суворих санкцій до суб'єктів корупційних діянь. Ми повинні сформувати антикорупційну культуру й нетерпимість суспільства до спроб хабарників прикритися своїми посадами й мандатами. Це системна робота, яка не під силу тільки правоохоронним органам. І ми раді, що цього року змогли залучити на наш бік громадські організації. Ми намагаємося не тільки слухати те, про що вони говорять, але й виконувати їхні рекомендації. Нас не зупинять ні погрози, ні кампанії з дискредитації співробітників, засновані на фіктивних матеріалах. Ми не можемо дозволити собі на них відволікатися. У нас надто багато роботи.

"Четверта влада"
26 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Кримінал

17:45
/ 1
На Рахівщині чоловік, що прислуговував у церкві, викрав з храму близько 20 тис грн
17:40
Наркотики, пристрої для її вживання, електронні ваги та стебла конопель знайшли в оселі мешканця Мукачева
13:58
На Берегівщині сільський голова в умовах конфлікту інтересів незаконно виділив сину 1 га земель вартістю 1 млн грн
13:54
У Сваляві під час спроби викрадення вже шостого велосипеда затримали двох 17-річних юнаків
10:15
/ 1
На Закарпатті затримали чоловіка, що разом зі спільником викрав у підприємця понад 1 млн грн та ювелірні вироби
20:17
/ 1
У ПП "Тиса" зі сховку в Renault дістали понад 1000 пачок сигарет
18:03
Хустянина, що ударом ножа вбив чоловіка й побив його дружину, засуджено на довічно
09:21
6 тисяч пачок сигарет виявили поблизу кордону на Закарпатті, попередивши 2 спроби тютюнової контрабанди
03:32
/ 7
Сьогодні суд в Хусті розгляне корупційний протокол щодо ексрадника голови райради Величка
02:18
/ 2
Через 2 роки суд конфіскував затриманий в ПП "Ужгород" електромобіль "TESLA" і присудив буковинцю штраф у 1 млн грн
01:59
Вирок незмінний: вбивця 27-річного мукачівця отримав 15 років ув’язнення
01:54
ФОТОФАКТ. У Стеблівці на Хустщині мотоцикліст збив велосипедиста
18:11
/ 21
На Закарпатті затримали податківця при отриманні 2 тис дол хабара
09:35
На Закарпатті контрабандисти, викриті прикордонниками, втекли, покинувши 10 ящиків "молдовських" сигарет
23:03
/ 11
У справі розтрати бюджету Ужгорода майже на 1 млн прокуратура ввійшла в зговір з підозрюваним – правозахисник
21:38
/ 7
Під тиском ЗМІ і громадськості розслідування у резонансній справі зникнення чоловіка у Виноградові передано від місцевої поліції в область
17:49
/ 3
Погоджено підозру колишньому сільському голові з Виноградівщини, який, попри недовіру, й надалі нараховував собі зарплату і премію
16:57
/ 15
Розгляд клопотання про "запобіжку" головному "господарнику" Ужгорода та підряднику зірвався через неявку прокурора
14:36
/ 1
ВІДЕОФАКТ. У Виноградові люди прийшли до будинку жінки-свідка вбивства Василя Гоблика і вимагають передати справу в область
09:16
У Сваляві затримали наркоторговця, котрий приніс на продаж клієнту метамфетамін
20:18
На Львівщині у зіткненні вантажівки та мікроавтобуса загинув закарпатець
16:53
П'яний мукачівець, втікаючи від патрульних, зніс дорожній знак
12:37
/ 3
На Великоберезнянщині затримали 4-х "екскурсантів" з Індії
02:50
/ 2
У ПП "Тиса" у трьох мікроавтобусах виявили 208 одиниць електронної техніки та парфумів
17:35
/ 5
У справі вбитого виноградівця Василя Гоблика "вималювалися" "мовчазна" жінка-свідок та ймовірний конфлікт інтересів
» Всі новини