Яка вона, Карпатська мрія?

Нещодавно побачила світ книжка «Земля, наближена до неба» (автори – М.Кічковський, Ф.Гамор, І.Діус, В.Ніколайчук, А.Погорєлов, С.Поп, С.Стойко та інші), присвячена проблемам охорони довкілля, сталого розвитку Карпат – природної серцевини Європи. У книзі широко використані унікальні аналітичні матеріали провідних фахівців, науковців України та зарубіжних держав. Йдеться про необхідність міжнародної координації зусиль усіх природоохоронних відомств і структур у рамках Рамкової конвенції про охорону довкілля та сталий розвиток Карпат під егідою Ради Європи, розробки Екологічної Конституції Європи.

Яка вона, Карпатська мрія?

У закарпатській газеті „НЕДІЛЯ“ від 22-28 листопада ц.р. у рубриці “Із щоденника“ Сергій ФЕДАКА у своїй статті „Карпатська мрія“ ділиться враженнями про згадане довідкове ілюстроване двомовне видання (видрукуване українською та англійською мовами), які пропонуємо вашій увазі.

     „Нинішня світова економічна криза справлятиме вплив на Україну десь близько року і завершиться принциповою структурною перебудовою всього нашого народного господарства. Багато чого відімре у страшних муках, а те, що було останнім, стане першим. Роль традиційних індустріальних районів України зменшиться, натомість Закарпаття має шанс зміцнити свої позиції у загальноукраїнських розкладках.

     Причин для того багато – і наша найменш «вбита» екологія, і найкращі в державі демографічні показники, і повернення з-за кордону десятків тисяч заробітчан, і вигідне транзитне положення. Якщо інші області уже зазнають болісної деіндустріалізації, то в нас промисловості майже немає. Натомість є потужний потенціал для розгортання рекреаційно-туристичної галузі і перетворення її на базову для всього народногосподарського комплексу області. Але це можливо лише за умови наполегливої праці у відповідному напрямку.

     Саме про це ішлося на нещодавньому засіданні Комітету сталого розвитку Конгресу місцевих і регіональних влад Європи. За його результатами видано книжку «Земля, наближена до неба» (автори М.Кічковський, Ф.Гамор, І.Діус, В.Ніколайчук, А.Погорєлов, С.Поп, С.Стойко та інші). Презентаційний фотоальбом містить водночас і дев’ять конкретних пропозицій по екологізації закарпатської економіки. Ідеться про широке залучення у наш край зарубіжного капіталу – у вигляді як бізнесових інвестицій, так і міжнародних грантів та коштів різноманітних фондів.

     Задля цього планується оголосити наступний рік Роком збереження і розвитку Карпат, котрі є найбільшим джерелом прісної води на субконтиненті і одним з головних факторів формування погоди. Тому ідеться про створення нових структур і в рамках Карпатського Єврорегіону, і в рамках вищеназваного Конгресу, які би переймалися тут конкретними проектами – протипаводковим будівництвом, розчищенням русла Тиси та її приток, боротьбою проти їх хімічного забруднення, розбудовою туристичної інфраструктури, збереженням та примноженням біорізноманіття, відродженням народних промислів, виробництвом екологічно чистих продуктів харчування.

     У більш віддаленій перспективі можливе і перетворення Закарпаття на якийсь спеціалізований центр науково-технічної чи проектно-конструкторської діяльності. Коли через рік євро та інші валюти перехворіють, фінансові потоки шукатимуть нових русел, поки же ці русла треба підготувати, зробити їх максимально привабливими. Книжка робить це максимально дипломатично, аби не передати куті меду. Ми же дозволимо собі помріяти більш розкуто. На Закарпатті може бути розгорнута кінофабрика (у формі спільного підприємства) – на жаль, поки не так для вітчизняного кіно, як для обслуговування зарубіжних студій, що могли би знімати тут різноманітні гірські епізоди своїх стрічок.

     Давно на часі створення сувенірних фабрик для відтворення автентичної продукції, що могла би зупинити навалу в Європу китайської псевдокарпатики. Попри все, поки не вдалося налагодити навіть випуск дерев’яної дранки, необхідної для перекриття щонайменше 50 наших церков та й багатьох світських будівель. Край має прекрасні умови для проведення міжнародних спортивних зустрічей, але для цього майже відсутня спортивна інфраструктура. Дивно, що область досі не має свого зоопарку. Нещодавній антикризовий закон (треба розуміти, перший у ряді подібних), попри всю його недосконалість, а десь і екзотичність, мав би стимулювати відродження нашого села, в тому числі гірського. Оскільки європейці вже не уявляють свого харчування без БАДів (біоактивних добавок), наше верховинське різнотрав’я дає прекрасні можливості для налагодження відповідної індустрії.

     Що ж до туризму і супутнього йому екстріму, то у нас неможливий хіба що дайвінг, хоча наявність Синевиру дозволяє мріяти і про це. Сучасні США було створено знаменитою американською мрією. Ну і, звичайно, волею до реалізації тієї мрії. «Земля, наближена до неба» – заявка на карпатську мрію. Книжка стимулює уяву, провокує розум до пошуків. Якщо цій мрії вдасться осідлати нову фінансову хвилю, вона цілком зможе перетворитися на реальність“.

Підготувала Анна Романенчук, сайт Закарпатської обласної ради
26 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

12:15
/ 1
Майже 3 тисячі закарпатців відключили від газопостачання через борги за спожитий газ
12:13
У Мукачеві триває будівництво відпочинкові зони "Комфорт"
10:50
В Ужгороді від сьогодні проводитимуть дератизацію
10:30
В Ужгороді презентують персональну виставку картин Ольги Янович
10:00
/ 5
Сьогодні в Ужгороді – скандальний повторний конкурс на керівника пологового будинку з єдиним претендентом
00:00
В Ужгороді міська лікарня відновила роботу після пожежі в приймальному відділенні
23:38
/ 4
У Яблунівці на Хустщині 8 років будують найдорожчий в Україні шкільний туалет за $100 тис.
12:50
/ 12
Голова Закарпатської ОДА вручив Подяки до Дня захисника України
12:43
На Закарпатті вшанували загиблих захисників України
09:38
/ 2
До Дня захисника України випускникам військової кафедри УжНУ присвоєно звання "молодшого лейтенанта запасу"
00:38
/ 13
Переговори з МВФ заморожені через Коломойського і Приватбанк - Рожкова
23:12
Відбулися матчі 21-го туру Вищої ліги Чемпіонату Закарпаття з футболу
00:51
В Ужгороді триває ярмарок "Золота осінь – 2019"
23:15
/ 6
В Ужгороді на скандальну посаду керівника пологового будинку претендує один кандидат
15:49
/ 2
У неділю, 13 жовтня в Хусті пройде День Бетлена
13:50
У Кам’яниці, на Ужгородщині дітей навчали давнім ремеслам
09:29
На центральному кладовищі Мукачева вода розмиває могили
09:25
/ 1
Закарпатські ліси та річки – захаращені сміттям
00:55
/ 2
Економіка чи екологія: чи побудують на Закарпатті другий "Буковель"
00:33
/ 6
Батько заступника голови Нацполіції володіє землею на Закарпатті на 30 млн грн — "Слідство.інфо"
00:25
/ 6
В Ужгороді започаткували челендж по замальовуванню реклами наркотиків
23:08
/ 24
Бондаренко подав до Кабміну листа про невідповідність Мурги займаній посаді (ДОКУМЕНТ)
17:56
/ 1
"Золота осінь" ярмарково розгорнулась в Ужгороді
16:55
В Ужгороді презентували благочинний спортивний проект "Єдність", покликаний підтримати поранених ветеранів з інвалідністю
16:13
В Ужгороді представниця посольства Японії в Україні й координаторка програми "Кусаноне" оглянула дитсадки
» Всі новини