Сьогодні - Всесвітній день боротьби із захворюванням на діабет

Вже 18 років у всіх країнах 14 листопада відзначається Всесвітній день Діабету.
Його було запроваджено Всесвітньою організацією охорони здоров'я і Міжнародною діабетичною федерацією.

Сьогодні - Всесвітній день боротьби із захворюванням на діабет

Цей день служить нагадуванням про неухильне зростання захворюваності на діабет і про необхідність об'єднання зусиль державних структур, громадських організацій, лікарів, вчених, фармацевтичних компаній і самих діабетиків для подолання наслідків хвороби.
Цукровий діабет - одне з найпоширеніших захворювань, серйозна медико-соціальна проблема, що обумовлена його великою розповсюдженістю, неухильною тенденцією до зростання, значною передчасною інвалі-дизацією і смертністю хворих.
За даними досліджень Міжнародного інституту діабету, до 2010 року кількість хворих у світі на цукровий діабет досягне 225 млн. людей, а до 2025 року - 300 млн., тому ВООЗ визначив цукровий діабет неінфекційною епідемією XXI століття.
В Україні зареєстровано більше мільйона хворих на цукровий діабет (>2%), разом з тим в економічно розвинутих країнах світу хворих на цукровий діабет 4-6%. Для України, як і інших країн, цукровий діабет є не тільки медичною, але й соціальною проблемою у зв'язку з високою частотою уражень різних органів і систем, які призводять до передчасної інвалідизації і смертності хворих.
Згідно з світовою статистикою, кількість хворих на цукровий діабет кожних 13-15 років подвоюється. Аналогічна тенденція спостерігається і в Україні, де завдяки ранній діагностиці поширеність його може досягти європейського рівня.
Протягом останніх 10 років розповсюдженість ендокринних захворювань серед населення України, як і серед населення більшості країн світу, зростає, і займає на цей час четверте місце за причинами постійної втрати працездатності та смертності, після захворювань серцево-судинної системи, злоякісних новоутворень та хронічних захворювань органів дихання, що суттєво впливає на соціально-економічний і демографічні процеси в країні.
Для зниження захворюван-ності населення на цукровий діабет необхідні конкретні зусилля як на державному рівні, так і на всіх етапах медичного обслуговування.
У Мукачівському районі на диспансерному обліку знаходиться 4360 хворих на цукровий діабет з них 603 хворих отримують інсулін, 1618- цук-рознижуючі таблетизовані препарати. Інсулін і цукрознижуючі таблетизовані препарати хворим видаються безплатно.
За останні роки значно поліпшилось фінансування завдяки комплексній програмі „Цукровий діабет", яка діє в Україні з 1999 року. Відчутнішим стало забезпечення лабораторій реактивами для визначення вмісту цукру в крові та сечі. Це дає можливість обстежити всіх людей, які звертаються в міську поліклініку для раннього виявлення цукрового діабету. Тому всім, особливо після 40 років, необхідно перевіряти вміст цукру в крові.
Хворі не завжди своєчасно звертаються до лікарів, навіть з появою перших ознак цукрового діабету, (а саме: сухості в роті, похудіння, частого сечовиділення, спраги, шкірного та генітального свербіжу, швидкої втомлюваності, загальної слабості та ін.). За наявності цих ознак необхідно якнайшвидше звернутись до дільничного терапевта і обстежитись на цукровий діабет (здати аналіз крові та сечі на цукор). Треба пам'ятати, що цукровий діабет небезпечний своїми ускладненнями, які призводять до інвалідизації й навіть смерті хворого. ' Слід підкреслити, що частота ускладнень серед хворих на цукровий діабет перевищує 50%, що свідчить про низький рівень виявлення хворих з ранніми ознаками патології. Хворі на цукровий діабет звертаються за допомогою, як правило, коли розвиваються декомпенсація та різні ускладнення, пов'язані з ураженнями судин очей, нирок, нижніх кінцівок.
Для зменшення частоти та важкості судинних ускладнень необхідно досягти стійкої компенсації вуглеводного обміну. На даний час є загально-відомим, що саме стійка компенсація вуглеводного обміну зменшує ризик виникнення і частоту ускладнень цукрового діабету. Зменшення рівня гліколізованого гемоглобіну на 1% знижує рівень розвитку ускладнень майже на 25%.
Збалансоване харчування, фізичні вправи, медичні поради, підвищення соціальної активності, відмова від куріння - основні моменти здорового способу життя, підтримання якого хворим на цукровий діабет необхідна і участь у цих діях держави.
Всесвітній день діабету - добра можливість об'єднати наші зусилля, зробити ще один крок для зменшення загрози діабету - для більш реальної можливості змінити життя людей з діабетом на краще.

Світлана Ковач, лікар-ендокринолог, м.Мукачево
14 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:38
Позачергова сесія Іршавської райради відбудеться у міському парку
18:07
/ 6
Чергова нарада щодо нового сміттєзвалища відбулася в Ужгороді
16:48
9 квітня – позачергова сесія Ужгородської міської ради
16:33
На Закарпатті на соціальні потреби перерахували понад 1,1 млрд грн єдиного внеску
09:55
/ 1
В Ужгороді за новим маршрутом вул. В’ячеслава Чорновола-УжНУ курсуватимуть 2 автобуси
09:48
У Мукачеві почався онлайн прийом заявок на участь в проєкті Бюджет громадських ініціатив-2021
09:09
Понад 11 тисяч продуктових наборів отримають одинокі та літні закарпатці
17:05
Ужгородцям розповіли про автоматичне перепризначення державних соціальних допомог
17:04
Програма медичних гарантій стартувала у 45 медзакладах Закарпаття
15:40
/ 1
Три місяці 2020-го на Закарпатській митниці – 1,5 млрд грн до держбюджету
14:28
/ 2
Закарпатські заробітчани на карантині: сусіди – кращі контролери
11:29
/ 1
У Мукачівській ОТГ до завершення карантину скасували плату за навчання у мистецьких школах
11:26
Від торгівлі підакцизними товарами на Закарпатті до бюджету надійшло понад 43 млн гривень
00:18
/ 5
Інша хвора на COVID-19 жінка з Іршавщини - з Лисичева
17:44
/ 14
Суд у Львові поновив на посаді прокурора Закарпаття "люстрованого" Сидорчука із виплатою майже 1 млн грн
16:24
Заморозки наприкінці березня на Закарпатті знищили врожай абрикосів і персиків
14:32
На підприємствах і в організаціях Закарпаття в лютому було задіяно 149,3 тис осіб
13:35
На Закарпатті до місцевого бюджету перераховано понад 1,2 млрд грн податків та зборів
13:24
Мукачівцям пропонують платити за воду, не виходячи з дому
12:10
За I-ий квартал до бюджету Ужгорода надійшло понад 261 млн грн
11:24
На Закарпатті створено Антикризове об’єднання "Здоров’я і Життя"
10:48
Небайдужих закарпатців закликають здавати кров
09:31
Рахунки за електроенергію на Закарпатті контролери традиційно рознесуть споживачам
16:47
ФОТОФАКТ. З авто мукачівця "карантинно" зняли всі колеса
18:04
В Ужгороді волонтери роздали малозабезпеченим продуктові набори
» Всі новини