Взимку мешканцям Ужгороду може не вистачити газу

В обласному центрі Закарпаття жителі багатоповерхівок масово облаштовують свої квартири індивідуальними системами обігріву. Сьогодні вже майже 50% квартир обласного центру забезпечені індивідуальним теплом. Два ключових питання, над якими наразі мало хто з ужгородців задумується - чи вистачить газу для всіх квартир і чи вистачить грошей платити за спожитий газ, коли він досягне максимальної ринкової ціни?

Для того, аби від'єднатися від системи центрального опалення, ужгороддям достатньо подати заяву в управління міського господарства. Там з нею працює міжвідомча комісія, яка розглядає кожне подання індивідуально. Рішення про задоволення заяв затверджує міськвиконком. Цьогоріч із кінця опалювального сезону таких заяв задоволено приблизно 2000. Як розповів начальник управління міського господарства Ужгорода Іван Крайниківський, практично нікому не відмовлено. Є будинки, в яких уже 95% квартир перейшли на індивідуальне опалення. Тоді ужгородські чиновники переконують перейти на таке опалення і решту. Щоправда, фінансово в цьому мало кому допомагають. Як поінформував на одному з брифінгів перший заступник міського голови Володимир Бобков, за рахунок грошей з міського бюджету допомогти встановити опалення немає можливостей - коштів на це не передбачено. Встановлення ж «індивідуалки» коштує від 8 тисяч гривень і вище - гроші, які є не у кожної родини. Щоправда, В.Бобков сказав, що одиничні випадки дотації соціально незахищеним верствам населення як виняток таки можуть бути. У минулому році таких було зафіксовано аж... 14.
Перш ніж отримати від газовиків дозвіл на встановлення індивідуального опалення, треба написати заяву для отримання технічних умов. Для цього необхідно мати дозвіл міськвиконкому на від'єднання від системи централізованого теплопостачання,
технічний паспорт квартири, схему вентиляційних каналів будинку та довідку про відсутність боргів за компослуги. На підставі цих документів ВАТ «Закарпатгаз» може видати технічні умови.
Якщо у квартирах будинків, облашто-ваних газовими колонками, особливих технічних проблем зі встановленням котлів не виникає, то у квартирах без колонок, а таких в Ужгороді більшість, проблеми є. На роботу котлів не розраховані ні тиск газу у трубах, ні вентиляція. В ужгородських де-в'ятиповерхівках уже були випадки, коли встановлені котли автоматично відключалися через нестачу газу. Вірогідність повторення такого ж цієї зими є ще більшою. Окрім того, через низький тиск постачання газу може припинитися до всього будинку.
Першим кроком для вирішення цієї проблеми, переконаний заступник головного інженера ВАТ «Закарпатгаз» Василь ГРАБАР, є здійснення перерахунку всіх газових мереж. Опісля - заміна нинішніх газових стояків більш потужними. Виникає питання: за чий рахунок. В.Грабар каже, що кошти на це має виділити не ВАТ «Закарпатгаз», а власники газових котлів. Або ж міська влада.
На адресу останньої уже направили 2 листи. В них газовики наголосили, що вже 2 роки Ужгородський міськвиконком надає дозволи на відключення від централізованого опалення та постачання гарячої води і влаштування індивідуального опалення всупереч вимогам, які затверджені Міністерством житлово-комунального господарства України. ВАТ «Закарпатгаз» офіційно попередив міського голову м .Ужгорода С.Ратушняка про те, що «без відповідних дозволів, керуючись виключно рішеннями міськвиконкому, мешканцями майже 5 тис. квартир багатоповерхових будинків самовільно встановлено опалювальні прилади. Це може призвести до нестабільності газопостачання споживачів та виникнення аварійних ситуацій».
Інше питання: а чи знайдуть власники осель гроші, якщо таки доведеться міняти прилади газопостачання до будинку і у будинку за свій рахунок? Зараз, до прикладу, ужгородські газорозподільні пункти шафового типу подають газ до квартир із тиском близько 2,5 атмосфери (у магістральних газопроводах тиск становить 300 атмосфер). Для того, аби котли у квартирах повноцінно функціонували, тиск у газових трубах багатоповерхівок повинен бути більшим.
Нові прилади для Ужгорода здатен виготовити завод, що знаходиться безпосередньо у місті - ВАТ «Ужгородський Турбогаз». Як поінформував директор підприємства Михайло Качур, завод в оперативному порядку здатен виготовити 50 газорозподільних пунктів шафового типу. Тобто, далеко за новим обладнанням ходити не треба. А от хто оплатить придбання і встановлення приладів?
Теоретично централізоване теплопостачання мало б бути дешевшим. Але місцеві, та й столичні урядовці, зараз роблять усе можливе, щоб для городян воно було якнайдорожчим.

Ярослав Гулан, "Фест"
25 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:48
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
17:22
/ 2
На конкурс на посаду директора міської поліклініки Ужгорода документи подала лише 1 претендентка – Мирослава Брецко
17:13
/ 1
У Мукачеві школярі флешмобом відзначили День Державного Герба та Героїв Небесної Сотні
16:41
/ 1
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні перевезено на 37,1% менше вантажів, ніж цього ж місяця торік
15:59
/ 1
На Закарпатті відбудеться Регіональна платформа з обговорення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування
14:12
В Ужгороді презентували мобільний додаток, що полегшує людям із порушенням слуху спілкування в держустановах
14:08
На Закарпатті в січні, порівняно з груднем-2019, ціни на продукти харчування зросли на 1,4%
12:54
Вартість платних медичних послуг в Ужгородському пологовому будинку зросте на 10%
11:53
/ 1
Мешканці Закарпаття накопичили боргів за спожитий газ на 1,1 млрд грн
10:35
За незаконно зірвані підсніжники та шафрани закарпатці платитимуть по 62 грн за один
09:13
Проєкт державного стандарту базової середньої освіти презентували в Яношах на Берегівщині
09:06
/ 2
За 1 куб газу, спожитий у лютому, закарпатці платитимуть 5 грн
22:08
/ 1
Ужгородці можуть подарувати своїм коханим на 8 Березня найромантичнішу музику з кінофільмів у виконанні симфонічного LUMOS Orchestra
18:54
/ 1
В Ужгороді прозвучать театральні "Монологи вагіни"
18:04
На Ужгородщині поновлено права двох дітей-сиріт на отримання пільг у сфері забезпечення житлом з боку держави
17:33
У Мукачеві патрульні спільно з громадянами врятували потенційного самогубця від стрибка з мосту
17:26
/ 1
У міській лікарні Ужгорода запрацює нова операційна
16:29
/ 3
Найбільше вільних вакансій на Закарпатті – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та ремонті автотранспорту
16:12
/ 2
У Мукачеві визначалися, як запобігатимуть поширенню коронавірусу
15:18
Закарпатців попереджають про значне погіршення погодних умов
15:12
/ 1
Біля філії "Суспільного" в Ужгороді відбулася акція протесту проти змін у роботі регіональних мовників
14:21
Через 500 пачок сигарет угорець залишився на митниці на Закарпатті без автівки
12:14
/ 1
У госпіталізованого до інфекційної лікарні закарпатця виявили гострий бронхіт
10:59
/ 4
Окрім як у закарпатському ПП "Тиса", температуру в пасажирів з Італії перевірятимуть також в аеропортах "Бориспіль" і Київ"
10:32
27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
» Всі новини