У саду закарпатського Мічуріна є й таке, чого більше ніде не побачиш

Відомий закарпатський селекціонер із села Медведівці Мукачівського району 73-річний Василь Заяць у ці вересневі дні збирає урожай нововиведеного сорту персика Ерітрокарпа (лат. - червона м'якоть). Над цим гібридом ботанік працював довгих 30 літ. Щоосені відбирав кращі зернятка, а навесні висівав їх у землю. І нарешті у 2003 році отримав результат.

Через три роки запатентував винахід. Утім, дивовижний червоном'ясистий фрукт поки ще не можна придбати на ринку, бо він є тільки в саду Заяця та у сортодільницях України. До речі, 15 червня у саду доспіли плоди й найбільш ранньостиглого у світі сорту персика Парацельса, який також вивів закарпатський селекціонер.
40 років Василь Андрійович доглядає в своєму рідному селі 6 га саду. Тут вирощує і схрещує найрізноманітніші екзоти: хурму, персики, мигдаль, нектарини, кизил, айву, а також яблука, сливи, черешні. За довгі роки садовод зумів вивести немало нових сортів цих фруктів. А вперше захопився схрещуванням рослин він ще тоді, коли навчався у шостому класі. Хоча й не знав достеменно, як це робити, але умудрився виростити перший у свому житті гібрид. Брати приклад мав з кого, бо батько вирощував дуже багато сортів фруктових дерев і також займався селекціонуванням (хоча й не мав відповідної освіти). Закінчивши Медведівську школу, Василь Заяць, не вагаючись, вирішив неодмінно стати ботаніком. Тому вступив на біологічний факультет Ужгородського університету. Згодом почав займатися селекційною роботою. Василя Заяця навіть запрошували до аспірантури в столицю. Та не судилося, бо майбутній професор не зміг покинути сад, де вже на той час вирощував багато дерев.
25 літ Василь Андрійович викладав у сільській школі біологію, але продовжував працювати у саду і виводити нові гібриди. З 80-х років В. Заяць працює в УжНУ. А в 2000 році став ініціатором створення при біологічному факультеті кафедри плодоовочівництва і виноградарства. Але, скаржиться науковець, закарпатська молодь сьогодні не надто захоплюється плодоовочівництвом, садівництвом та виноградарством. Каже, навіть його випускники не дуже тягнуться до землі, шукають легшого заробітку. А праця селекціонера важка — щоб отримати новий сорт фрукту, треба чекати 20-30 літ. Ще одна проблема ботаніка — місцеві підлітки часто проникають у його сад і винищують екзотичні дерева. У такий спосіб намагаються винести звідти дорогоцінні деревцята.
Доглядати сад Василю Андрійовичу допомагає й дружина, колишня вчителька, Ганна Семенівна. Заохочує до роботи і закарпатських фермерів, щоб ті вирощували солодкі екзоти: на них, каже, можна непогано заробити. Так, сорт Парацельс дозволяє збирати з гектара 400 центнерів плодів, а Ерітрокарпа дає 300 центнерів. Біолог безкоштовно пропонує сільгоспвиробникам живці дерев, але, зауважує, останнім часом закарпатці не надто охоче займаються вирощуванням фруктів.
Утім, якщоу професора і з'явилися нові сорти фруктів, це ще незначить, що робота закінчена. Щоб закріпити їх і передати на вирощування, потрібно ще принаймні, 5-7 років. І наразі ботанік Василь Заяць шукає біологів (добре, якби це було подружжя), які б зуміли доглядати саду Медведівцях, вирощувати нові сорти фруктів, займатися селекціонуванням. А в колекції Заяця ні мало, ні багато: 250 сортів персиків, 70 сортів слив, 50 сортів абрикосів, 20 сортів мигдалю тощо.

Сніжана Русин, Ужгород
22 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:07
З огляду на сильні дощі на Закарпатті підвищаться рівні води в річках
15:46
Аспірант біологічного факультету спільно із закордонними науковцями досліджує букові деревні "водойми"
15:35
У Рахові запрацював унікальний музей гуцульської бриндзі
15:20
/ 1
В Ужгороді тривають громадські обговорення щодо перейменування однієї з вулиць на честь єпископа Мілана Шашік
14:12
/ 3
В Ужгороді облаштовують автобусні зупинки
13:18
Понад 600 безробітних з інвалідністю скористались послугами Закарпатської служби зайнятості
11:21
/ 1
На Берегівщині повернули в державну власність землі вартістю близько 2 млн грн
11:19
До 30-річчя Міжнародних спортивних ігор школярів в Ужгороді випустили фотобуклет
10:50
/ 1
Закарпатська митниця наблизилися до мільярдного надходження до Держбюджету
10:49
Незаконний вивіз двох малих дітей попередили на Закарпатті
10:28
"Щасливі діти" в Ужгороді презентуватимуть проєкт і роздаватимуть подарунки
09:49
В Ужгороді за участі міжнародних експертів говорили про розвиток відносин України та країн Центральної Європи на тлі гібридної війни
03:04
На МП "Ужгород" виявили вантаж на 100 тис. євро при задекларованих 35 тис.
01:35
У справі скасування "екологічного" висновку щодо ВЕС на Боржаві суд оголосив перерву до 20 жовтня
18:33
Іршавський історико-краєзнавчий музей отримав звання зразкового
18:27
/ 2
На Закарпатті ведмедів Синевира лікують та підгодовують перед настанням холоду
13:19
/ 3
На Закарпатті на серцево-судинні захворювання хворіють 630 тисяч краян
12:14
/ 1
До місцевих бюджетів Закарпаття надійшло 3,8 млн грн туристичного збору
11:38
/ 3
В Ужгороді вшанували пам'ять загиблих у Бабиному Яру
10:22
/ 1
У школах Мукачева запровадили електронну систему "Моя школа"
03:41
Близько 2 тисяч закарпатців звернулися за електронними трудовими книжками
03:38
/ 2
Закарпаття останнє в рейтингу областей за результатами ЗНО
01:54
/ 29
Керівник Закарпатської обласної прокуратури представив колективу своїх заступників
01:06
/ 3
Три села закарпатської Міжгірщини повстали проти варварської вирубки лісу
17:48
Злочини проти закарпатських журналістів: справи «виснуть» у судах
» Всі новини