Закарпатці почали експансію на Схід

Навіть найбільші українофоби навряд чи зможуть звинуватити наш народ у нелюбові до книжок. А тих, у кого ще залишаються хоч якісь сумніви, до тями щороку приводить форум видавців у Львові. Цей наймасштабніший в Україні захід приваблює не тільки читацьку аудиторію. Сюди збирається вся мистецька еліта, а відтепер - ще й закарпатці активно завойовують книжковий олімп. Але про все — по черзі.

Суттєва принада форуму- можливість зустріти улюбленого письменника просто на вулиці. Спершу той факт, що знаменитість так само як і ти стоїть у черзі до вбиральні, тебе просто шокує. Але, отямившись, ти швиденько звіряєш обличчя на обкладинці. І коли ідентифікація особистості завершена успішно - чимдуж за автографом.
Цьогорічний 15-й ювілейний форум (який відбувся 11-14 вересня) вразив неймовірною кількістю відвідувачів не тільки з усієї країни, але й з-за кордону. Організатори заходу таки плідно підготувалися. Вважайте самі - за час форуму було проведено флешмоб «Книжкова лихоманка» (живий ланцюг читачів у самому центрі Львова); літературний квест (де експромтом створювалися тексти і відкривалися нові таланти); гепеннінг «Урбаніка: місто і поезія», під час якого поети намагалися збудувати місто Поезії із... сміття; ніч поезії тощо.
Крім того, у рамках форуму відбулася доброчинна акція «Подаруй дитині книжку». У підсумку вдалося зібрати більше 5 тисяч примірників. До речі, в заході взяли участь і закарпатці. Так, мукачівка Олеся на форум привезла «Казки скандинавських письменників».
Кожного разу форум видавців намагається запросити в якості спеціального гостя когось із знаменитостей. Цього року їх було аж двоє - письменниця Тетяна Толстая та режисер Роман Віктюк. Утім, презентації менш іменитих зірок хоч і не були такими резонансними, але таки втішили. Так, наприклад, здивувала Ірена Карпа, яка (певно після заміжжя) перетворилася із конфліктного підлітка на ефектну жінку. її новий роман «Добро і зло» (саме так пишеться назва), який видавництво, на жаль, не встигло видрукувати вчасно, обіцяє бути зовсім не схожим на попередні.
Дуже неординарною була автограф-сесія братів Капранових. До входу Палацу Потоцьких (місце дислокації форуму) вони підігнали «Запорожець» й усім пропонували заглянути до нього. А при нагоді — і придбати книжку з авторським підписом. Адже, переконували вони, книга з автографом читається удвічі цікавіше. А поряд проходила журналістка і письменниця Світлана Пиркало, яка побідкалася, що вчора до неї черги стояли, а нині - майже нікого. На що брати віджартувалися - мовляв, повітря треба було вдихати, а не видихати.
Наступний яскравий момент - концерт на підтримку альбому «Самогон» за участю Юрія Андруховича та польського гурту «Karbido». Днем раніше вони вже завітали до Ужгорода, з якого, власне, і розпочали тур. На концерті було все - і майстерні відео-слайди від ві-джеїв із Івано-Франківська, і неординарна, навіть віртуозна гра поляків, і незабутній голос Андруховича, і його вірші. Одне слово — бурлеск, балаган і буфонада.
Уже традиційно на форум приїжджають політики, щоб поповнити і свою домашню бібліотечку цінними книжками. Так, кореспондентом «НЗ» був помічений Ігор Кріль, який саме купував «Етнічну історію України» та «Філософію родознавства України». «Політики мені в житті вистачає. Тому віддаю перевагу історичній літературі», — каже. Крім того, він розповів і про те, що «Єдиний центр» виділив 70 тисяч гривень на закупівлю книжок для навчальних закладів Львівської області, які постраждали від паводка.
Поїхали до Києва з повним арсеналом фоліантів і Юрій Луценко, і В'ячеслав Кириленко. Останній, до слова, розповів, про те, що читає зараз. Виявляється, голова партії «Наша Україна» полюбляє Василя Шкляра, Оксану Забужко, Володимира Даниленка. А от для Жадана, зізнався, виявився застарим. Бо ж «Гімн демократичної молоді» сприймав важко.
Порадували на книжковому форумі й закарпатці. У наших земляків було чи не найбільше презентацій та читань. Відразу стало зрозуміло, що до Львова вони приїхали із непохитним бажанням - змусити Україну говорити про себе. Тільки в Андрія Любки було близько п'яти виступів, у тому числі й презентація нової книжки «Тероризм» (модератор Тарас Прохасько!). Крім того, можна було придбати твори Петра Мідянки, Олександра Гавроша, Оксани Луцишиної, Галини Малик, початківця Леся Белея тощо.
Зацікавила львів'ян й антологія сучасної закарпатської літератури «Джинсове покоління-2. Корзо». Михайло Рошко (ідейний натхненник видання) розповів, що на таку позитивну реакцію навіть не чекав. Крім того, як дізналися «НЗ», Михайло Рошко вже готує третю антологію і збирається проводити конкурс «Міс -Джинсове покоління».

Людмила Олійник.
22 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

12:31
До 110-річчя Золтана Шолтеса в Ужгороді відкрили виставку творів митця "In memoriam"
10:08
На Закарпатті письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу "Різдвяна історія Ослика Хвостика"
16:21
"Гуцульска бриндзя" цьогоріч зустрічатиме шанувальників у Рахові 8 вересня
09:47
"Грані життя" у графічних плакатах Володимира Карвасарного можна побачити в Ужгороді
13:38
На Закарпатті презентують нову дитячу книжку Олександра Гавроша про віслючка Хвостика
11:12
Художник із Хмельницького Володимир Карвасарний презентує свої роботи в Ужгороді
10:18
Закарпатський обласний муздрамтеатр закриє театральний сезон показом "Жменяків"
14:34
У Мукачеві можна оглянути роботи випускників художньої школи ім. Мункачі
11:26
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
15:50
Хорватське Матулі "пленерно" приймало гостей із Закарпаття
15:33
"Карпатські візії Синього виру" представив у Львові закарпатський живописець Василь Шиндра
16:40
Болгарія стала 21-ю країною в концертних подорожах Мукачівського хору хлопчиків та юнаків
14:25
/ 5
Берегівський Народний театр імені Я. Бандурович отримав перше місце у всеукраїнському фестивалі-конкурсі
08:31
/ 2
В Ужгороді презентували виставку "Скарби Берегова"
15:30
У скансені в Ужгороді можна буде оглянути "Скарби Берегова"
11:19
До 5 липня в Ужгороді можна оглянути акварельні роботи Оксани Кузьміної-Скальської
12:04
У скансені в Ужгороді відзначили 140-річчя вишківської хижі
14:26
Виставкова зала ужгородського скансену зацвіла "Рожевим цвітом"
11:40
Мукачівський драматичний театр "грантово" покаже виставу про князя Корятовича у Литві
10:02
/ 1
Художню виставку до Дня Конституції України відкрили в Ужгороді
06:45
Закарпатські лялькарі закрили театральний сезон участю у львівському фестивалі
15:32
Наприкінці червня поціновувачі мистецтва зможуть знову поринути "виставково" у сакуровий "Рожевий цвіт"
11:28
/ 1
Закарпатський американець Петро Часто презентує в Ужгороді свої спомини
21:35
У Тячеві вперше провели великий етнофестиваль
12:21
Перший Міжнародний фотосалон "Карпати" проходить в Ужгородському замку
» Всі новини