Василь Кий: "Ліс — зелене золото Ужгородщини"

Напередодні професійного свята лісівників вже традиційно зустрічаємося з людьми цієї прекрасної професії. Нині наша розмова з в.о. директора ДП «Ужгородський лісгосп» Василем Києм. Василь Васильович працює на цьому підприємстві з 1977 року, відразу після закінчення Львівського лісотехнічного інституту, починав помічником майстра.

Василь Кий: "Ліс — зелене золото Ужгородщини"

- Пане Василю, ви були, так би мовити, біля джерел зародження ведення лісового господарства на умовах договорів підряду із спеціалізованими фірмами державної чи приватної власності. Як це починалося і чи виправдало ваші наді)?
-  Розпад СРСР, здобуття Україною незалежності поставило всіх, в тому числі і наш колектив, перед необхідністю працювати в невідомих тоді ще нам ринкових умовах. У той час вже були порушені існуючі роками виробничі, господарські, економічні, фінансові та інші зв'язки.
Відсутність в лісгоспі основних засобів виробництва (вони залишилися в лісокомбінаті при розподілі майна), наявність обмеженого лісосічного фонду (3,6 тисячі кубометрів головного користування), обмежене державне фінансування (в межах 18 %) лісогосподарських заходів поставило лісгосп перед фактом: бути лісгоспу чи не бути.
І тоді було прийняте рішення організувати роботу по веденню лісового господарства на умовах договорів підряду з фірмами різної форми власності. Основним організатором і натхненником цієї справи був і є Іван Костів.
Питаєте, чи був ефект від нововведення? Посудіть самі. Нова організація праці дозволила підняти рівень заробітної плати працюючих, зменшити витрати на виробництво, скоротити адміністративний персонал і врешті-решт вести лісове господарство, на рівні світових стандартів.
Тринадцятирічний досвід роботи, підсумки діяльності лісгоспу підтвердили, що це було і залишається єдиноправиль-ним рішенням проблеми.
- В області працює Швейцарсько-український проект розвитку лісового господарства «FORZA». Ви долучилися до нього?
- Звичайно, ми були активними учасниками робочої групи по розробці рекомендацій щодо стратегії та механізму залучення суб'єктів господарської діяльності до виконання лісогосподарських заходів. Наш досвід було підтримано і рекомендації розіслані по всій Україні. Міжнародною Лісовою наглядною радою FSC в 2005 році лісгоспу видано міжнародний сертифікат, який підтверджує відповідність ведення лісового господарства міжнародним стандартам.
-  Розкажіть, будь ласка, з якими здобутками ваш колектив зустрічає свято...
-  Приємно, що результати праці нашого підприємства непогані. У цьому році виконано лісовідновлювальних робіт на площі 37,7 га, з них посаджено лісу на 22,5 га, природне відновлення - 11,7 га. Доповнено лісові культури ра площі 44,8 га, проведено догляд за лісовими культурами на 152, 6 га, рубок догляду за лісом -. на 81,3 га, в тому числі рубок догляду в молодняках - 30,1 га.
За 8 місяців цього року заготовлено 12,7 тисячі кубометрів лісопродукції. Реалізовано її на 2703,4 тисячі гривень, що значно більше, ніж минулого року.
У ведення лісового господарства вкладено 2 мільйони 751 тисячу гривень, з яких державні кошти склали лише 21%, решта - власні кошти підприємства. До державного бюджету та цільових фондів сплачено 1 мільйон 477,1 тисячі гривень податків, що на 40,5% більше, ніж минулого року. Ось так і господарюємо.
-  А яка зарплата у ваших працівників?
-  Середньомісячна заробітна плата штатного працівника в еквіваленті повної зайнятості за 8 місяців склала 1354 гривні, що становить 124,6 % до відповідного періоду минулого року.
- Пане Василю, у вас і у ваших працівників дуже благородна професія, адже ліси, які ви доглядаєте, вирощуєте - це легені планети. Як би ви коротко характеризували основні завдання вашого підприємства?
- Кажу відразу, що коротко зробити це не вдасться, бо завдання об'ємні і їх багато. Я лише назву найважливіші. Це -охорона і захист лісів, тваринного світу від браконьєрів, хижацького вирубування та знищення дерев.
Треба нам всім, в тому числі і засобам масової інформації, посилити виховну роботу серед громадськості по охороні лісу. Мало пишуть в газетах про шкільні лісництва.
Що стосується нас, лісівників, то мусимо поліпшувати ведення лісонасіннєвої справи, розсадницького господарства, збереження генофонду та реліктових насаджень.
-  Знаєте, приємно здивувала наявність комп'ютерів у лісництвах...
- А дивуватися нічого, це вимога часу. У наступному році плануємо повністю перейти на відведення лісосік із застосуванням електронної вилки, комп'ютерно-супутникового зв'язку та електронної обробки матеріалів відводу. Це дасть можливість проводити на більш високому рівні таксацію лісосік, оперативніше та якісніше проводити самі відводи дерево-станів у рубки, за рахунок чого з'явиться можливість вишукувати додаткові кошти і вкласти їх у розвиток лісового господарства, підняти заробітну плату працівникам, більш повно вирішувати соціальні потреби колективу.
У кожному з наших лісництв вже є комп'ютери. З квітня цього року ми почали вводити в бухгалтерський облік спеціальну програму ведення обліку І-С. Частково вона вже працює, зараз доводимо її до пуття.
Ми поставили перед собою завдання запровадити електронну пошту в кожному лісництві. «Піонером» в цій справі є Великодоброньське лісництво, а саме помічник лісничого Валентин Геккер (лісничий Володимир Войтович).
Я назвав лише частку з наших завдань, їх багато, є над чим працювати. І є, слава Богу, кому.
-  Що б ви побажали працівникам лісгоспу з нагоди свята?
- Я від щирого серця вітаю всіх наших працівників, наших пенсіонерів, ветеранів лісової галузі з нашим професійним святом - Днем працівника лісового господарства. Бажаю всім міцного здоров'я, подальших успіхів у праці, злагоди й достатку в родині. Нехай ніколи у наших серцях не згасає любов до зеленого золота нашого краю.

22 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:48
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
17:22
/ 2
На конкурс на посаду директора міської поліклініки Ужгорода документи подала лише 1 претендентка – Мирослава Брецко
17:13
/ 1
У Мукачеві школярі флешмобом відзначили День Державного Герба та Героїв Небесної Сотні
16:41
/ 1
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні перевезено на 37,1% менше вантажів, ніж цього ж місяця торік
15:59
/ 1
На Закарпатті відбудеться Регіональна платформа з обговорення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування
14:12
В Ужгороді презентували мобільний додаток, що полегшує людям із порушенням слуху спілкування в держустановах
14:08
На Закарпатті в січні, порівняно з груднем-2019, ціни на продукти харчування зросли на 1,4%
12:54
Вартість платних медичних послуг в Ужгородському пологовому будинку зросте на 10%
11:53
/ 1
Мешканці Закарпаття накопичили боргів за спожитий газ на 1,1 млрд грн
10:35
За незаконно зірвані підсніжники та шафрани закарпатці платитимуть по 62 грн за один
09:13
Проєкт державного стандарту базової середньої освіти презентували в Яношах на Берегівщині
09:06
/ 2
За 1 куб газу, спожитий у лютому, закарпатці платитимуть 5 грн
22:08
/ 1
Ужгородці можуть подарувати своїм коханим на 8 Березня найромантичнішу музику з кінофільмів у виконанні симфонічного LUMOS Orchestra
18:54
/ 1
В Ужгороді прозвучать театральні "Монологи вагіни"
18:04
На Ужгородщині поновлено права двох дітей-сиріт на отримання пільг у сфері забезпечення житлом з боку держави
17:33
У Мукачеві патрульні спільно з громадянами врятували потенційного самогубця від стрибка з мосту
17:26
/ 1
У міській лікарні Ужгорода запрацює нова операційна
16:29
/ 3
Найбільше вільних вакансій на Закарпатті – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та ремонті автотранспорту
16:12
/ 2
У Мукачеві визначалися, як запобігатимуть поширенню коронавірусу
15:18
Закарпатців попереджають про значне погіршення погодних умов
15:12
/ 1
Біля філії "Суспільного" в Ужгороді відбулася акція протесту проти змін у роботі регіональних мовників
14:21
Через 500 пачок сигарет угорець залишився на митниці на Закарпатті без автівки
12:14
/ 1
У госпіталізованого до інфекційної лікарні закарпатця виявили гострий бронхіт
10:59
/ 4
Окрім як у закарпатському ПП "Тиса", температуру в пасажирів з Італії перевірятимуть також в аеропортах "Бориспіль" і Київ"
10:32
27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
» Всі новини