Галерея "Ужгород": Два космоси в одному залі...

У галереї "Ужгород" в обласному центрі Закарпаття відкрилася незвичайна виставка — добре відомого і давно визнаного скульптора Василя Романа і 15-річного живописця Гейзи Дьорке. Правда, і в останнього це вже аж п'ята виставка за його коротку мистецьку біографію, що тільки починається.На перший погляд, двох художників нічого не зв'язує між собою, хоча їхні твори непогано гармоніюють між собою. В.Роман не був учителем Г.Дьорке, але колись, побачивши його роботи в образотворчій студи Ужгородської школи мистецтв, яку веде Е.Левадська, вирішив підтримати молодий талант і здійснити спільну виставку. Колись самого В.Романа так же вводила у велике мистецтво Н.Пономаренко, організувавши спільну виставку. В.Роман повважав, що творча манера хлопчика досить близька до Ф.Семана, той погодився. Тому першу виставку зробили два роки тому утрьох. На нинішній виставці покійний Ф.Семан теж присутній — автопортретом.

В.Роман подав сім скульптурних композицій — поєднання дерев'яних, кам'яних і бронзових тіл. Починав він свого часу як скульптор-дерев'янник, з 1991 р. працює і з каменем. Це поет чистої форми, який нічого не нав'язує глядачеві. Кожному дозволено побачити у цих композиціях щось своє власне. Для когось це казка про три віки — кам'яний, бронзовий і дерев'яний. Для когось це діаграми неухильного зростання чого-небудь з року в рік - наприклад, вродливості ужгородок. Багато чоловіків сприймають ці скульптури просто як звабливі жіночі торси. Принаймні, око обмацує усі вигини абстрактних фігур цуже небайдуже. Якщо ж зважити на контраст матеріалів, кольорів, розмірів, то виходить ціла поема про суперечності нашого життя, про його складності, котрі не дозволяють сягнути ідеалу і заспокоїтися.

Картини Г. Дьорке набагато безпосередніші. У них поки що суцільна радість від спілкування зі світом і цілковита відкритість. Якщо на попередній виставці художник демонстрував свою здатність вживатися в образний світ доброго десятку класиків світового живопису, то тепер він, явно шукає власний індивідуальний почерк. Хоча цитат з класиків і тут не бракує. З'являється власна колористична гама. Точніше їх кілька — холодна коричнево-блакитна і гаряча червоно-жовта для картин символічних, зелено-золотава для пейзажів. Г. Дьорке каже, що і в нього твори народжуються не так з якоїсь чіткої ідеї, як із форми — яскравої плями чи примхливої лінії. В результаті довкілля перетворюється на якусь колоритну театральну декорацію. Ужгород — на шахову дошку з десятками фігурок перехожих. Рудий кіт — на гігантського володаря нічних дахів з драконячими лапами і пащекою-вогнеметом. Якийсь заляканий інтелігентик — на зелену рибу, що сторожко пробирається через міст. Різні стихії (земля, річка, небо, гори) плавно перетікають одна в одну. Рідкісна як для художника риса — велика увага до назв своїх картин, багато з них є просто короткими одновіршами.

Підлітковий сюрреалізм прекрасно заримувався зі зрілим абстракціонізмом. У результаті вийшла напрочуд органічна оповідь про наше химерне місто, населене монашками і розпусниками, філософами і блазнями, дідами і малюками. І ще - талановитими художниками.

Федір Сірко, "Закарпатська правда"
26 вересня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

12:39
Вийшло друком "Дерево безсмертя" закарпатського письменника Дмитра Кешелі
11:47
На Закарпатті визначили переможців конкурсу ім. Ірлявського "Моя весна"
11:01
/ 2
У Мукачеві триває живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
/ 1
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
» Всі новини