У закарпатському Неліпині виросла нова школа з мультимедійними класами

Першу школу на два класи в селі Неліпино, що поруч із Свалявою, відкрили 107 років тому. Потім всім селом зводили будівлю для середньої школи, яку здали в 1963 році. У тому корпусі, а також у пристосованих приміщеннях, що за Австро-Угорщини були конюшнями, неліпинські школярі вчаться донині. Та мучитися дітям і вчителям залишилося недовго - до кінця року має завершитися будівництво нової сучасної школи.

Просторе величезне приміщення, розраховане на 450 дітей, вже, можна сказати, виросло. Залишилося збудувати спортивний зал і навести лад усередині будівлі. Директор школи Надія Легеза не може нара-дуватися новій школі. Каже, коли односельчани побачили, якими темпами йде будівництво, планують переводити до школи дітей, які раніше вчилися в Сваляві.
Неліпино - старе і доволі велике село. Нині тут живе трохи менше 4 тисяч людей. До Неліпинської сільської ради входить також Сасівка, в якій немає середньої школи, тож у 10-й та 11-й класи сасівські діти ходять у Неліпино. Раніше, на початку 90-х, у сільській школі вчилося до 700 дітей, однак тепер їх тільки 270.
Спочатку планувалося, що нова школа буде відкрита до початку навчального року, але будівництво затяглося. У Неліпині сподіваються, що розпочати навчання в новому приміщенні зможуть уже з 2009-го. Школа буде розташована в центрі села, на місці колишнього дитячого табору обкому профспілки працівників культури «Ждимир». Вже зведено три поверхи основного корпусу і їдальню. Заплановано, що в новому навчальному закладі 5 кабінетів буде облаштовано сучасним мультимедійним обладнанням. Повністю будуть замінені меблі, зі старої школи нічого, крім комп'ютерного класу, директор школи забирати не планує.
«Раніше, коли було більше дітей, ми працювали в дві зміни, - каже Надія Василівна. - В останні роки через те, що дітей мало, в другу зміну в нас вчилися тільки два треті класи. Але вже тепер ситуація змінюється: люди хочуть віддавати дітей саме до нашої школи. Ми почали завозити обладнання, вже маємо три кабінети з муль-медійними комплексами  - мультимедійні дошки, проектори, комп'ютери. Крім того, маємо одинадцять сучасних комп'ютерів, доступ до Інтернету. Тож діти мають можливість займатися не тільки на уроках інформатики, а й факультативно».
Першопочаткова вартість зведення школи планувалася на рівні 8,5 мільйона гривень, але через інфляцію будівництво обійдеться дорожче. Хоча темпи, відверто кажучи, вражають: у липні минулого року заклали перший камінь, а сьогодні основний корпус уже закритий, йдуть внутрішні роботи. До речі, поруч із новою школою добудовується і новий садочок, якого в селі давно не було. Тепер і школа, і садочок будуть в одному комплексі.
«Я дуже задоволена, що в школі буде більше дітей, - продовжує пані Легеза. - По-перше, збільшилася народжуваність. Якщо до сьомого маємо тільки по одному класові, то тепер уже починаємо набирати по два. По-друге, від нас забирали дітей свалявські перша, друга школи і гімназія. Ми поруч - між Неліпином і Свалявою навіть чіткої межі немає. Тому чи не всі діти з нижньої частини села ходили вчитися до міста. А тепер ми ще не закінчили навчальний рік, а вже 10 дітей з інших шкіл прийшли проситися до нас на навчання».
Територія, на якій розташована нинішня школа (місцеві мешканці називають її Квасом), - дуже цікава місцина. Із самої назви зрозуміло, що ця земля багата на мінеральні джерела. За розповідями старожилів, вся територія Квасу раніше була засаджена липами. Звідси й назва села. Люди ходили на липу, або, по-місцевому, - на липину, але в радянські часи закралася помилка, і селу дали назву Неліпино. А дехто робив помилки і писав навіть «Нелепино».
На території Квасу була бальнеологічна купальня «Братислава», яку, щоправда, за радянських часів використовували як колгоспний склад. Тут було дуже багато квітів, фонтани. Навіть працювали дві кухні - русинська і єврейська. Колись, кажуть у Неліпині, у Квас пани на каретах приїжджали навіть із Відня. Зараз відреставрували будівлю купальні, і, найімовірніше, коли школа переселиться в нове приміщення, тут облаштують зону відпочинку. Ця територія могла б приносити дохід селу, якби її використали так, як у Поляні, Голубиному чи Солочині.

Ярослав Світлик, "ФЕСТ", Свалявщина
30 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

Маріка 2011-03-30 / 16:03:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Адмін

НОВИНИ: Соціо

18:07
З огляду на сильні дощі на Закарпатті підвищаться рівні води в річках
15:46
Аспірант біологічного факультету спільно із закордонними науковцями досліджує букові деревні "водойми"
15:35
У Рахові запрацював унікальний музей гуцульської бриндзі
15:20
В Ужгороді тривають громадські обговорення щодо перейменування однієї з вулиць на честь єпископа Мілана Шашік
14:12
/ 3
В Ужгороді облаштовують автобусні зупинки
13:18
Понад 600 безробітних з інвалідністю скористались послугами Закарпатської служби зайнятості
11:21
На Берегівщині повернули в державну власність землі вартістю близько 2 млн грн
11:19
До 30-річчя Міжнародних спортивних ігор школярів в Ужгороді випустили фотобуклет
10:50
/ 1
Закарпатська митниця наблизилися до мільярдного надходження до Держбюджету
10:49
Незаконний вивіз двох малих дітей попередили на Закарпатті
10:28
"Щасливі діти" в Ужгороді презентуватимуть проєкт і роздаватимуть подарунки
09:49
В Ужгороді за участі міжнародних експертів говорили про розвиток відносин України та країн Центральної Європи на тлі гібридної війни
03:04
На МП "Ужгород" виявили вантаж на 100 тис. євро при задекларованих 35 тис.
01:35
У справі скасування "екологічного" висновку щодо ВЕС на Боржаві суд оголосив перерву до 20 жовтня
18:33
Іршавський історико-краєзнавчий музей отримав звання зразкового
18:27
/ 2
На Закарпатті ведмедів Синевира лікують та підгодовують перед настанням холоду
13:19
/ 3
На Закарпатті на серцево-судинні захворювання хворіють 630 тисяч краян
12:14
/ 1
До місцевих бюджетів Закарпаття надійшло 3,8 млн грн туристичного збору
11:38
/ 2
В Ужгороді вшанували пам'ять загиблих у Бабиному Яру
10:22
/ 1
У школах Мукачева запровадили електронну систему "Моя школа"
03:41
Близько 2 тисяч закарпатців звернулися за електронними трудовими книжками
03:38
/ 2
Закарпаття останнє в рейтингу областей за результатами ЗНО
01:54
/ 29
Керівник Закарпатської обласної прокуратури представив колективу своїх заступників
01:06
/ 3
Три села закарпатської Міжгірщини повстали проти варварської вирубки лісу
17:48
Злочини проти закарпатських журналістів: справи «виснуть» у судах
» Всі новини