Греко-католики Закарпаття відзначили 80-річчя дарування Папою Римським Пієм ХІ ікони Богородиці

Упродовж трьох днів – 26-28 серпня – в місті Мукачево в греко-католицькому Успенському соборі відбувалися святкування з нагоди 80-річчя дарування Папою Римським Пієм ХІ ікони Богородиці для Мукачівської греко-католицької єпархії, котра є Церквою sui juris (свого права) та безпосередньо підпорядкована Ватикану.

Греко-католики Закарпаття відзначили 80-річчя дарування Папою Римським Пієм ХІ ікони БогородиціВ урочистих богослужіннях узяли участь владики та священики з України, Словаччини, Чехії, Білорусі, Італії, Сполучених Штатів Америки, зокрема представники УГКЦ – архієпископ Львівський Ігор Возьняк, єпископ Стрийський Юліян Ґбур і єпископ Самбірсько-Дрогобицький Юліян Вороновський. З усіх куточків Закарпаття прибули тисячі паломників.

Апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії владика Мілан Шашік розповів, що найшанованішою іконою закарпатських греко-католиків є чудотворний образ Матері Божої, який є в містечку Марія-Повчі на території Угорщини. Але після І світової війни Підкарпатська Русь опинилася в складі Чехословацької держави.

“1926 року Папа Пій ХІ на прохання мукачівського єпископа Петра Ґебея подарував для Мукачівської греко-католицької єпархії ікону Божої Матері, яку на Закарпатті назвали чудотворною за багато отриманих ласк, – сказав єпископ Мілан Шашік. – Ця ікона датована 1453 роком. Владика Петро Ґебей передав її з Ужгорода на Чернечу гору до Мукачевого під опіку отців василіян, бо туди приходило молитися найбільше вірників (так на Закарпатті називають мирян традиційних християнських церков, – “Газета”). Прибуття ікони піднесло відпусти, які там відбувалися. 1946 року, коли Закарпаття вже приєднали до Радянського Союзу, на празник Успіння Богородиці на мукачівську Чернечу гору прибули понад 50 тисяч паломників. Тоді в сусідній Галичині Греко-Католицька Церква вже була заборонена. Наші предки відсвяткували там 300-річчя Ужгородської унії.

Щоправда, навесні наступного року, в березні 1947-го, комуністична влада насильно відібрала цей василіянський монастир. На Чернечу гору привезли православних монахів, які запропонували василіянам перейти до Православної Церкви й таким чином залишитися в обителі. Але ніхто з василіянської монашої братії не зробив такого кроку – і тоді їх усіх вивезли до Імстичівського василіянського монастиря, котрий перетворили на концентраційний табір для всіх греко-католицьких монахів із Закарпаття. Тому ми згадували також 60-річчя останнього відпусту на Чернечій горі”.

Про подальшу долю ікони Мукачівської Богородиці стало відомо аж після легалізації Греко-Католицької Церкви на Закарпатті. Виявилося, що незадовго до ліквідації василіянського монастиря ченці замовили копію чудотворної ікони, яку помістили в монастирській церкві, а оригінал образу таємно передали на зберігання одній побожній родині. Місце перебування ікони змінювали, і лишень у 90-роках ХХ століття образ Мукачівської Богородиці передали до василіянського монастиря в Малому Березному.

“1 листопада 2004 року на мощах блаженного єпископа-мученика Теодора Ромжі освятили копію ікони Мукачівської Богородиці, й розпочалося паломництво цього образу в усі наші громади на Закарпатті, яке завершилося
26 серпня цього року в Успенському соборі в Мукачевому, – мовив далі владика Мілан Шашік. – У цьому храмі буде постійне місце для ікони. 26 серпня освятили копії образу Мукачівської Богородиці для всіх парафій Мукачівської греко-католицької єпархії, котрих є понад 360”.

Під час урочистостей у мукачівському Успенському соборі отець Стефан Кабацій відсвяткував 60-річчя свого священства. “1946 року блаженний владика-мученик Теодор Ромжа, в якого я навчався в семінарії, рукоположив мене у священики, – згадував отець. – Тоді ми востаннє молилися на Чернечій горі в Мукачевому перед образом Богородиці. Я щасливий, що дожив до цього дня, до цих урочистостей, де міг сповідати наших вірників і співслужити перед образом Мукачівської Богородиці”.

Екзарх для греко-католиків Чехії владика Ладислав Гучко висловив своє захоплення побожністю закарпатських вірників та їхнім вшануванням образу Мукачівської Богородиці, особливо участю в торжествах численної молоді та дітей, що вселяє надію в майбутнє Церкви на Закарпатті. “Це є дуже добрим знаком, що стільки людей приходить до Матері Божої, – наголосив ординарій Пряшівської греко-католицької єпархії зі Словаччини єпископ Ян Баб’як. – Це глибока віра, що її підтвердили мученики, має перспективу для подальшого життя. Дякувати Богові, ми у Словаччині нині пожинаємо плоди цієї вірності наших єпископів і священиків, їхнього мучеництва. Маємо багато семінаристів і священиків. Греко-католицькі священики зі Словаччини трудяться також на Закарпатті”.

Щодня єпископи та священики посвячували образки Мукачівської Богородиці, які придбали миряни. Можна припустити, що з відродженням культу цієї ікони тутешній Успенський собор стане Марійським центром закарпатських греко-католиків. А тим часом там розпочали підготовку до паломництва через Карпати в Галичину до Зарваниці.


Костянтин Чавага, "Львівська газета"
04 вересня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

01:54
В Ужгороді відкрили виставку картин і шкіряних колажів
16:37
У Виноградові відкрили мистецьку виставку "Зв’язок поколінь"
23:27
На малій сцені Закарпатського драмтеатру відбувся допрем’єрний показ вистави
15:40
Другий фестиваль гончарства відбудеться цієї суботи у скансені в Ужгороді
09:57
На ювілейній виставці "Малий Лувер" в Ужгороді презентували 100 картин
22:18
Закарпатський народний хор презентував музичний фільм "Ой, на горі винобрання"
09:38
На Рахівщині відбувся видовищний хореографічний фестиваль ім. Волощука
23:52
Обласний театр у Хусті запрошує на прем’єру трагкомедії "Коматозники"
15:40
Закарпатський облмуздрамтеатр зустрічатиме глядачів у неділю виставою "Я чекаю на тебе, мій любий!.."
09:19
Книгу ромською про життя циган у Підвиноградові презентували на Закарпатті
22:58
В Ужгороді презентували виставку медитативного живопису
11:55
До Ужгорода з концертом завітає джазовий колектив Aramis із Сум
10:23
Мукачівський драматичний театр відкрив 73 театральний сезон трагікомедію "З днем народження, Генріх!"
10:20
В Ужгороді більше тижня тривав фестиваль старовинної музики "Фортеця Унг"
18:18
Концерт фортепіанного дуету з Мексики відбувся в Ужгороді
16:07
/ 1
30 робіт, присвячених Ужгороду, представили на огляд у скансені батько й син Климковичі та Василь Парій
15:41
В Ужгороді врочисто закрили фестиваль "Інтерлялька"
13:25
ФОТОФАКТ. Студентський оркестр музичного коледжу ім. Задора концертом привітав освітян із професійним святом
13:12
У "Паланку" в Мукачеві Тетяна Рибар представить свій "Осінній вернісаж"
10:50
Симфонічний оркестр обласної філармонії зіграє слухачам на концерті в Ужгороді Чайковського та Римського-Корсакова
13:06
У скансені в Ужгороді пройде другий фестиваль гончарства
10:58
Ужгородська дитяча музшкола імені Чайковського відзначення свого 75-річчя почала зі святкового концерту
17:52
В Ужгороді розпочався Міжнародний фестиваль "Інтерлялька"
10:55
В Ужгороді відкриють виставку Володимира та Миколи Климковичів
01:03
В Ужгороді можна оглянути виставку пастелей Шандора Балоґа
» Всі новини