Закарпатський театр: Іван Франко про“Ядзакі” і “Хенкель”

27 cерпня Україна відзначила 150 років від дня народження Івана Франка. Відзначила на найвищому державному рівні – з головними урочистостями у львівській Опері, концептуальними промовами Д.Павличка та В.Ющенка, відповідним указом Президента та широкими планами на майбутнє (видання найближчими роками стотомника Франка, встановлення йому пам’ятників у Києві і Львові, запровадження престижної премії ім. Франка тощо). Головне ж – зроблено спробу актуалізувати Франкову спадщину, розвернути дзеркало Каменяра у наше сьогодення.

Закарпатський театр: Іван Франко про“Ядзакі” і “Хенкель”В Ужгороді ювілей відзначено тим, що муздрамтеатр поставив п’єсу Франка “Майстер Чирняк”. Поставив у давній українській традиції мандрівної трупи – на сцені лялькового театру, оскільки його власне приміщення визнане аварійним. Трупа вже вісім місяців існує в режимі гастролей, зокрема у вересні їде на південь України. Прем’єра “Чирняка” теж відбувалася не в Ужгороді, а навесні в Івано-Франківську, коли там проходив фестиваль Франкової драматургії.

Спектакль вийшов чимось середнім між гострою публіцистикою, романтичною баладою, економічним трактатом і буфонадою. Одним словом – сплав трагедії і комедії, як саме наше життя. У центрі конфлікту – кустарна взуттєва майстерня на межі банкрутства. Підприємство не витримує конкуренції з боку агресивного іноземного капіталу – тема украй актуальна для Галичини позаминулого століття. Але вистава не так про ті давні справи, як про сучасну Україну. Режисер О.Саркісянц та весь творчий колектив спробували показати, як виглядала би ця вся історія у наш час. Тому сцена заставлена металевими бочками, обклеєними логотипами сучасних політичних партій. У бочки постійно луплять молотками – як два роки тому під Кабміном. У традиціях античного театру розгортається дискусія між двома протагоністами. Один виступає за збереження власного підприємства, інший – за прихід зарубіжного інвестора (друга назва п’єси – “Страшна сила”), за модернізацію будь-якою ціною, за прогрес. Сварка сягає приблизно такого градусу, як під час обговорення у парламенті питання про вступ України до СОТ. Коли бракує аргументів, кожен гукає: “Електорат!” Тоді на сцену під “Ой, Марічка, чичері!” вибігає така собі сороканіжка із працівниць фабрики, що підтримують то одного диспутанта, то іншого: натовп завжди у полоні по-літиків-популістів. Хто солодше співає, того і слухають. Правда, самі ті політики виявляються тільки рупорами відповідних грошових мішків.

Один з таких мішків – власник майстерні Чирняк (Я.Мелець), інший – його син Іван (А.Рошко), що опирається на англійські капітали свого тестя В.Гопкінса. Арбітром між ними мала би бути держава, але та “дбала не про нас”. Чи не найбільш сатирична сцена – відвідини майстерні комісією, що здійснює економічний перепис. Саме в її інтерпретації підприємство перетворюється на повного банкрута. Формалізм і пофігізм, властиві для українського чиновництва, тут показані особливо рельєфно. Адже здатність нашої сучасної держави маніпулювати цифрами і доводити, що біле це чорне, а чорне – біле, просто розчулює.

Після цього з’являється новий інвестор з купою грошей, котрими перекуповує буквально усіх. Батькові він пропонує іти до нього в управляючі, проте той відмовляється. Вітчизняний виробник лишається при своєму розбитому кориті – як такий собі знак запитання посеред сцени. За цим слідує і знак оклику – на сцену вибігає дівчинка, внучка майстра і дочка Івана. Мабуть, для того, щоб примирити їх. Вона в білому платті, на голові – коса, укладена віночком. За нею виходить її мати з тією ж зачіскою. Народ у залі шаліє.

Коли кілька місяців тому твір ставився вперше (а доти він ніколи не бачив світла рампи), інша жінка з косою мала очолити уряд України і вирішувати тисячі подібних конфліктів. Не так сталося. Зараз Президент проголосив, що опозиція не повинна мати вихідних, і та ж жінка формує тіньовий уряд. Бо всі проблеми лишилися – і на сцені, і в житті. Театр і політика взаємоперетікають одне в одного. Франко виявляється нашим сучасником, що і слід було довести.Сергій ФЕДАКА
02 вересня 2006р.

Теги:

Коментарі

Іван 2008-01-30 / 12:36:00
здорово

Іван 2008-01-30 / 12:35:00
Здорово

НОВИНИ: Культура

00:37
В Ужгороді відбувся фестиваль гончарства
23:26
ФОТОФАКТ. У реформатській церкві Вишкова виявили унікальний розпис XIV ст.
15:47
/ 2
Свої художні роботи презентувала в Ужгороді викладачка англійської Ольга Янович
01:54
В Ужгороді відкрили виставку картин і шкіряних колажів
16:37
У Виноградові відкрили мистецьку виставку "Зв’язок поколінь"
23:27
На малій сцені Закарпатського драмтеатру відбувся допрем’єрний показ вистави
15:40
Другий фестиваль гончарства відбудеться цієї суботи у скансені в Ужгороді
09:57
На ювілейній виставці "Малий Лувер" в Ужгороді презентували 100 картин
22:18
Закарпатський народний хор презентував музичний фільм "Ой, на горі винобрання"
09:38
На Рахівщині відбувся видовищний хореографічний фестиваль ім. Волощука
23:52
Обласний театр у Хусті запрошує на прем’єру трагкомедії "Коматозники"
15:40
Закарпатський облмуздрамтеатр зустрічатиме глядачів у неділю виставою "Я чекаю на тебе, мій любий!.."
09:19
Книгу ромською про життя циган у Підвиноградові презентували на Закарпатті
22:58
В Ужгороді презентували виставку медитативного живопису
11:55
До Ужгорода з концертом завітає джазовий колектив Aramis із Сум
10:23
Мукачівський драматичний театр відкрив 73 театральний сезон трагікомедію "З днем народження, Генріх!"
10:20
В Ужгороді більше тижня тривав фестиваль старовинної музики "Фортеця Унг"
18:18
Концерт фортепіанного дуету з Мексики відбувся в Ужгороді
16:07
/ 1
30 робіт, присвячених Ужгороду, представили на огляд у скансені батько й син Климковичі та Василь Парій
15:41
В Ужгороді врочисто закрили фестиваль "Інтерлялька"
13:25
ФОТОФАКТ. Студентський оркестр музичного коледжу ім. Задора концертом привітав освітян із професійним святом
13:12
У "Паланку" в Мукачеві Тетяна Рибар представить свій "Осінній вернісаж"
10:50
Симфонічний оркестр обласної філармонії зіграє слухачам на концерті в Ужгороді Чайковського та Римського-Корсакова
13:06
У скансені в Ужгороді пройде другий фестиваль гончарства
10:58
Ужгородська дитяча музшкола імені Чайковського відзначення свого 75-річчя почала зі святкового концерту
» Всі новини