В Ужгороді презентували культурний маршрут "Шлях гуні" (ФОТО)

Культурний маршрут «Шлях гуні» у с.Річка на Міжгірщині презентували у рамках Дня туризму під час конференції «Створення нових туристичних локацій через реалізацію проектів регіонального розвитку».

В Ужгороді презентували культурний маршрут "Шлях гуні" (ФОТО)

Проєкт  «Шлях гуні» - це новий інноваційний туристичний продукт, що поєднує природні ландшафти мальовничих полонин Боржави, традиційне полонинське господарювання та виробництво гуні – одягу з овечої шерсті верховинців. 

Ідея створення проєкту, за словами Владислава Товтина, керівника проєкту, виникла, коли його організатори роздивлялися старовинні фотографії з весілля в с. Синевир. На цих знімках молодята були одягнуті в старовинні кожухи, які називаються гунями. Колись ремесло виробництва гуні було поширено по всьому Закарпаттю, але з часом почало зникати. Кожух був символом достатку та багатства, використовувався в народних обрядах.

 «Це ремесло почало відмирати через зникнення традиційного господарювання. Гуня є традиційним полонинським одягом. На щастя, в деяких селах Міжгірщини та Воловеччини ще залишилися майстрині, які знають це ремесло,- каже Владислав Товтин. - Одним із головних  осередків є село Річка. В ньому виготовляють звичайні гуні,  так звані вівчарські гуні, та джергу (варіант ліжника)». 

 Першим завданням Агенції регіонального розвитку Закарпатської області при реалізації проєкту -- розробка пішохідного туристичного маршруту в селі Річка і на його околицях. Для його проходження потрібно пройти буковий ліс на Боржавську полонину, звідки відкривається чудовий краєвид на гори Гимба, Великий Верх та Стій. Там можна побачити два господарства, де утримують худобу: овець та кіз. Поспостерігати за процесом виготовлення сиру, вурди та бринзи. «Якщо, наприклад, туристи поселились десь у Річці, то зранку вони зможуть перейти на сайт нашого проєкту, і за допомогою мапи пройти маршрут протягом 7-9 годин. Тобто, він розрахований на цілий день. Протяжність туристичного шляху в селі майже 16 км», - пояснює Владислав Товтин. 

Другим завданням проєкту є організація тренінгів, участь в яких будуть брати спеціалісти в галузі зеленого туризму та виготовлення народного одягу. У людей, які приходитимуть в гори, буде можливість поспілкуватися з майстринями і побачити самий процес. «Ми хочемо показати людям справжнє Закарпаття з його особливостями та традиціями. Проєкт повинен стати поштовхом для розвитку сільського туризму та підвищення економічної спроможності цього гірського регіону», - каже Владислав Товтин.  

Ремесло виготовлення гуні пов`язане з традиційним полонинським господарюванням в Карпатах, адже сировиною слугує саме овеча вовна. Гуня виготовляється протягом двох років. Вона є дуже коштовною. Для того щоб отримати шерсть потрібно чекати рік. Стрижуть овець щовесни. Потім готову вовну починають вичісувати на спеціальних щітках, а далі готують до прядіння, яке відбувається за допомогою старовинних кросен. Останнім етапом є обробка тканини водою у валилі, спеціальній споруді на гірському потічку. 

Проєкт реалізовується Агенцією регіонального розвитку Закарпатської області за підтримки Українського культурного фонду в межах реалізації грантової програми "Культура. Туризм. Регіони» за фінансової підтримки Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва (SME.DO) при міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

2 жовтня на сторінці «Шлях Гуні» відбудеться онлайн-тренінг для виробників традиційного одягу, екскурсоводів та гідів, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському пресклубі.

 
25 вересня 2020р.

Теги: шлях, гуня

НОВИНИ: Культура

17:19
"Від чардашу до вальсу" презентував в Ужгороді камерно-інструментальний ансамбль "Угорські мелодії"
03:48
В Ужгороді водій невідомого авто травмував двох пішоходів і втік
02:38
Виставку "Рукотворне диво" відкрили в ужгородському скансені
10:06
У скансені в Ужгороді представлять рукотворні дива
23:13
До ювілею Ольги Скакандій в Ужгороді розпочалася виставка її самобутніх робіт
22:40
Закарпатський театр ляльок оголошує онлайн перегляд відеоверсій трьох кращих вистав (ВІДЕО ТРЕЙЛЕРІВ)
17:48
В Ужку на Великоберезнянщині відбувся художній пленер
11:00
З нагоди 75-річчя видавництва "Карпати" в Ужгороді презентували мистецько-літературний літопис "Перевали Карпат"
09:49
В Ужгороді представили виставку "Космос Емми Андієвської"
18:07
/ 2
35 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
14:06
Благодійну виставку-продаж картин вихованців школи Rom Art відкрили у Мукачеві
13:43
/ 1
В Ужгороді представлять "Шлях Закарпатського живопису"
17:49
Виставку до ювілею Ольги Скакандій відкрили в галереї "Ужгород"
22:55
В Ужгороді презентували творчий звіт грантового проєкту "Золотий фонд закарпатських лялькарів"
14:38
У Кошицях вітали з ювілеєм Левка Довговича
14:31
/ 2
"Ювілейні книжки" Семена Панька та Юрія Гойди представлять у Мукачеві
09:42
/ 2
Гітарист родом із Закарпаття став Послом Миру
03:27
Концерт "Осінь в Карпатах" відбувся в Закарпатській обласній філармонії
03:10
Близько 40 картин представили на виставці "Космос Емми Андієвської" в Ужгороді
16:13
"Ерделівські читання" відбулися на Закарпатті
12:11
/ 1
У неділю Закарпатський муздраметатр запрошує на останні дві прем'єри
05:19
В Ужку на Великоберезнянщині відбувся пленер закарпатських художників
13:57
"Закарпатські візерунки" представлять в Ужгороді "Осінь в Карпатах"
13:02
Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва "ПАП-ДЖАЗ-ФЕСТ-2020" відбудеться в Ужгороді
09:18
У Мукачеві відкриють літературно-мистецький музей
» Всі новини