На Закарпатті заради порятунку шпилькових від масового всихання мобілізували біологічних захисників природи

Останні 15-20 років працівники державних лісогосподарських підприємств та спеціалісти державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Іванофранківськлісозахист», які опікуються лісовими угіддями у Закарпатській та Івано-Франківській областях, спостерігають значне всихання шпилькових насаджень.

На Закарпатті заради порятунку шпилькових від масового всихання мобілізували біологічних захисників природи

Наразі сукупна площа уражених лісів становить 19 090 гектарів. З них шкідниками вражені 2023 гектари, хворобами лісу – 11 019 гектарів, вітровалами і буреломами – 6047 гектарів. Це ліси, які поступово перетворюються на мертву зону. Дерева ослаблюються хворобами,  пошкоджуються та відпрацьовуються шкідниками, зокрема короїд верхівковий та короїд-топограф.

А найактуальніша причина сьогодення— у глобальній зміні клімату,зокрема збільшення кількості днів з аномально високою температурою , зменшення кількості опадів. Кліматичні зміни виявляються сприятливішими для масового розмноження шкідників та хвороб лісу. Ліси не витримують нових умов температурного режиму і через посуху помирають.

«Масове всихання лісу спостерігається на Закарпатті останні 15-20 років. Причина, здавалося б, банальна — підвищення температури повітря приблизно на один градус. Та якщо на здоров’ї людини це ніяк не позначається, то для біологічних організмів — смертельний вирок. Для дорослих лісів потепління стало фактором ризику, бо відбулося підвищення випаровування води та виник дефіцит вологи,  протягом весняно-літніх і осінніх місяців. Дерева з поверхневою кореневою системою, такі як ялина і ялиця, не отримують необхідної кількості вологи. Це призвело до різкого падіння стійкості лісів і зробило їх легкою здобиччю для стовбурових шкідників, які через відсутність морозів і різкий контраст змін температурного режиму  — закінчення зими і настання літа, весни практично не було — також мутують. Шкідник раніше вилітає, добре себе почуває, менше хворіє, дає хорошу плодючість —цей вид шкідника може давати до двох видів поколінь(сестринське покоління) тому ми можемо спостерігати дві хвилі всихання насадження протягом року.  У певній кількості ці шкідники завжди були присутні в лісі, але дерева мали здатність боротися. Тепер вони ослаблені, як людина без імунітету, а шкідників дедалі більшає», - діляться інженери-лісопатологи Закарпатського лісопатологічного пункту ДСЛЗП.

Для того, щоб убити дерево, достатньо 5 — 10 короїдних сімей. Кожна комаха не лише пошкоджує волокна, а й приносить на своєму тілі спори грибів. Вони перекривають циркуляцію води у крону дерева і воно всихає за кілька тижнів. Саме через невпинне розмноження короїда ліс гине так масово, а завдяки грибам — ще й стрімко. Видимою ознакою ураження дерева короїдом стає зміна кольору хвої. Якщо верхівка смереки починає жовтіти — короїди на місці, дерево із повністю жовтою та сипучею хвоєю -  годі рятувати — «квартиранти» вже виїхали.

«Якщо хвойне дерево здорове, має достатню кількість вологи при оптимальній температурі, то при заселенні шкідника воно себе захищає смолотечею. Коли дерево послаблене, ця кормова база стає для короїда доступнішою, він активно харчується, росте, а дерево помирає, — продовжує лісопатолог. — Зменшити інтенсивність розмноження шкідників може дощове прохолодне літо або зима з протяжним періодом температур до -30 градусів. Цього чекати поки що не доводиться. Боротьба зі шкідниками у хімічний спосіб, тобто оприскуванням чи розпиленням  є  дороговартісною.

Лісопатологи визнають, що, на жаль, поки що найефективнішим та оперативним методом боротьби є вчасно проведений лісогосподарський захід(ліквідація захаращення,вибірково-санітарна та суцільна санітарна рубка ). У такий спосіб цю біду вдалося зупинити в Європі. Тактика профілактики розмноження шкідників — «іти перед короїдом» — реалізується там оперативним видаленням новоутворених осередків.

Гинуть ліси і в Україні, і в сусідніх країнах, але методи боротьби за «зелені легені» різні. У Польщі, завдяки досконалій нормативній базі із захисту лісу, лісівники мають усі повноваження і встигають запобігати поширенню всихання, тому цю проблему в державних лісах вдається вирішувати. Натомість у південній частині Білорусі влітку 2017 року через масове ураження лісів на окремих територіях було введено режим надзвичайної ситуації природного характеру та виконано суцільні санітарні рубки на площі понад 20 тисяч га.

У Туреччині хворе дерево маркує лісничий, і до кінця дня його зрубують, причому переробляють залишки порубаних решток на пил (це також важливо, бо на них можуть зберігатися як жуки, так і їхні відкладені яйця). У нас, навіть якщо дерево спиляють, його рештки залишаються. Спалювати їх не можна, бо це порушення правил протипожежної безпеки. Заборона проводити вибіркову рубку хворих та пошкоджених дерев є менш цінною.У цьому випадку лісогосподарські підприємства недоотримують 50% або більше її вартості. Адже частково пошкоджений стовбур можна переробити на ділову деревину, 1 кубометр якої коштує приблизно 3000 грн, а перетворений жуками і грибами на дрова він вартує вже лише 600 грн.

Рятуючи ліс, лісівники вирішили мобілізували природних захисників — розвішують шпаківні й оберігають мурашники, які борються зі шкідниками. Також з настанням тепла лісівники розвішують феромонні пастки.

Паралельно висаджують породи дерев, стійкі до посушливих кліматичних умов тa високих температур: горіх чорний, береку лікарську, дуглaсію, модрину європейську та сосну жовту.

01 червня 2020р.

Теги: шпилькові, всихання, захисники

Коментарі

Dark до Вуву 2020-06-02 / 07:00:33
Готуємо для Сільпо та Атб.
Головне: вміти кричати ‚вільна каса!‘

Вуву 2020-06-01 / 19:28:45
Тут біологи повинні визначити яких інших комах чи птахів бояться ці шкідники.
А вирубувати ліси це вже крайність.
Можливо є якісь рослини які відлякують шкідників.
Чому біологічний факультет УжНУ не займається науковим дослідженням.
Для кого готуємо фахівців -випускників.?

Volodymyr Krasnoholovets 2020-06-01 / 19:26:40
Цікава, важлива стаття.
Є дві пропозиції:
1) для всі зрізані хворі дерева треба переробляти на щіпки і відправляти в газифікатори для генерації теплової або електричної енергії для найближчих населених пунктів (для цього потрібно запустити в серійне виробництво такі газифікатори з продуктивністю переробки 100-1000 кг на год.); отже, зрізані ушкоджені чи поваляні дерева даватимуть відновлювальну енергію, тобто, даватимуть прибуток;
2) дощову воду треба збирати в певні великі резервуари (можна і в ставки); далі використовуючи електричну енергію отриману з газифікатора можна розкладати воду на дві компоненти так, що одна буде збагачена електронами, а друга збіднена електронами. В електрохемії перша це вода в великих від'ємним окиснювально-відновлювальним потенціалом (десь -400 чи -700 міліВольт), а друга - з великим позитивним окиснювально-відновлювальним потенціалом (+700 чи навіть +1000 мВ). Від'ємною водою (жива вода) дерева можна поливати, принаймні молодняк, а позитивною водою (мертва вода) можна оприскувати дерева - стовбури і гілляччя. Від мертвої води всіляка мікрофлора мре за 20 секунд! Жучки та короїди попивши таку воду також загнуться в короткому часі. А сама вода затим випаровується і за півгодини вже можна лісом ходити і дихати на повні груди. Бо вода то не хемія - випарувалася і поготів. Мертвою водою також треба прискати садки під час цвітіння та визрівання ягід (черешня, вишня, виноград, малина, чорниці) та овочів (яблука, сливи, груші). Мертвою водою можна прискати овочі і ягоди під час перевезення - навіть холодильники не потрібні, оскільки плоди не гнитимуть, бо після оприскання декілька діб лишаються стерильними навіть при досить високій температурі.
Єдиними невирішеними питаннями є відсутність інвестицій в заявлені високо-наукові методи (та й відсутність держави, тобто, влади на загал).

НОВИНИ: Соціо

01:30
Весільна індустрія "на паузі". Закарпатські наречені та івент-агенції шукають альтернативу
17:19
За перше півріччя на Закарпатті сплачено 2,2 млрд грн ЄСВ
16:34
/ 2
На Закарпатті очікують грози зі зливами та градом
15:56
Круглий стіл щодо проєктів, які реалізовуються в рамках програм транскордонного співробітництва, відбувся в Ужгороді
15:51
/ 3
ЗНО з фізики на Закарпатті складав 391 учасник із 559 зареєстрованих
15:13
Понад 46 тисяч закарпатців звернулися за безкоштовною правовою допомогою
13:54
У І кварталі 2020-го на Закарпатті рівень зайнятості населення у віці 15 років і старше становив 50,6%
10:56
Понад 800 тис грн відшкодували перевізникам за перевезення пільговиків у Мукачеві
10:20
ПБС "виграло ремонт" дороги Синевир-Колочава-Буштино на 135 млн грн через помилки в документах трьох конкурентів
09:50
У Мукачівській ОТГ додатково встановлять 43 відеокамери
09:45
Військові та рятувальники допомагають ліквідовувати наслідки повені на Міжгірщині та у Рахівському районі
01:41
/ 2
Антимонопольний комітет заборонив Закарпатській облраді дотувати авіарейси Київ-Ужгород-Київ
00:39
/ 2
Прокурор, що за добу з'ясував, що Москаль може говорити, що хоче, і йому за це нічого не буде, не пройшов атестацію
17:07
Понад сотню курсантів-прикордонників завершили стажування у Мукачівському прикордонному загоні
17:05
/ 3
В Ужгороді на Петефі тривають роботи з оновлення одного із найпопулярніших скверів
16:46
Понад 1300 учасників складали на Закарпатті єдиний вступний іспит з іноземної мови у формі ЗНО
15:28
На в'їзді в Ужгород склали протокол на водія, що здійснював міжнародний рейс із порушенням карантинних заходів
14:38
/ 26
У четвер, 2 липня атестаційна комісія ОГП перевірить на доброчесність прокурора Закарпаття
14:19
Мукачево відправляє постраждалим від повені прикарпатцям допомогу
13:28
/ 8
Реконструкцію Театральної в Ужгороді здійснюватимуть дві кіпрські компанії?
09:36
Будівництво та автозаправку на Ужгородщині перевірили інспектори держпраці
09:24
Екскурсію руїнами церкви святого Юрія провели в Ужгородському замку
09:19
Дві пари двійнят народилися в Мукачеві
18:14
/ 3
Профспілки Закарпаття долучились до всеукраїнської протестної акції
17:35
/ 1
ЗНО з української мови та літератури на Закарпатті сьогодні складали 8029 осіб
» Всі новини