Оприлюднено повну версію судового рішення по скасуванню висновку з ОВД щодо будівництва ВЕС на Боржаві (ДОКУМЕНТ)

Учасники Всеукраїнського громадського руху "Save Borzhava" (Врятуй Боржаву) повідомили деталі судового рішення, яким задоволено повністю їх позивні вимоги і скасовано як протиправний екологічний висновок щодо скандального будівництва 34-х гігантських вітряків на гірській перлині Карпат - полонині Боржава.

Оприлюднено повну версію судового рішення по скасуванню висновку з ОВД щодо будівництва ВЕС на Боржаві (ДОКУМЕНТ)

Про це Закарпаття онлайн повідомив громадський правозахисник Віталій Грегор.

Так, 18 березня 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом під головуванням судді Тетяни Скраль в резонансній справі №260/771/19 було задоволено у повному обсязі позов ГО «Міжнародний інститут людини і глобалістики «Ноосфера». Тим самим визнано протиправним та скасовано висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД), виданий Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА 07 березня 2019 року, що дозволяв турецькій фірмі "Атлас Воловець Енерджи" плановану діяльність із будівництва вітрової електростанції 120 МВт на полонині Боржава.

Як зазначає Всеукраїнський громадський рух "Врятуй Боржаву", досягти такого результату вдалося завдяки згуртованим діям громадськості, науковців та адвокатів. Позовні вимоги обгрунтовувались наявністю неповної та недостовірної інформації у звіті з ОВД та неналежним врахуванням зауважень громадськості до планованої діяльності, порушенням вимог національного та міжнародного природоохоронного законодавства.

У повній версії судового рішення, яке було складено 30 березня на 29 аркушах, визначальним суд визнає той факт, що Боржавська полонина є особливо цінним природним об'єктом, що входить до Смарагдової мережі України та характеризується наявністю численних видів флори та фауни, занесених до природоохоронних списків України та Європи, а відповідачем належним чином не проаналізовано факти, наведені у звіті з ОВД, та не зроблено відповідних висновків, тому провадження планованої діяльності у декларованому вигляді призведе до порушень Законів України «Про Червону книгу України», «Про природно-заповідний фонд України», «Про екологічну мережу», Бернської конвенції, Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат, учасником яких є Україна (с. 27 рішення суду).

Окрім того закарпатська Феміда встановила:
• У висновку з ОВД відсутні відомості про кількість врахованих (частково врахованих) та відхилених пропозицій та зауважень зацікавленої громадськості, науковців (с. 15 рішення суду).

• Не враховано вплив на територію Міжгірського району та порушення Відповідачем процедури оцінки впливу на довкілля "через" незабезпечення доступу до звіту з ОВД у приміщенні органів місцевого самоврядування населених пунтків Міжгірського району, територія яких може зазнати впливу планованої діяльності. Зведений план інженерних мереж ВЕС, межі адміністративних районів, свідчать що санітарно-захисні зони вітряків, дороги, кабельна лінія електропередачі потрапляє до території Пилипецької сільської ради. Ці відомості зазначені в Звіті з ОВД, однак не проаналізовані "екологічним департаментом" ОДА та не відображений вплив на ці території у Висновку з ОВД (с. 16 рішення суду).

• Планована діяльність розташована у ключовій зоні екомережі області, що накладає на власників і землекористувачів зобовязання щодо збереження природних ресурсів, їх екологічно-збалансованого та раціонального використання  (стор. 19 рішення суду).

• У висновку з ОВД відсутня оцінка впливу будівництва ВЕС на землі ПЗФ. Так через територію заказника «Темнатик» заплановано провести лінію електропередач, укріпити та розширити дорогу на ділянці довжиною до 470 м (стор. 1581 Звіту з ОВД) в той час як  Законом України  «Про природно-заповідний фонд» визначено, що території природно-заповідного фонду створюються з метою охорони природних комплексів, а також рідкісних видів флори та фауни, а на їх територіях заборонена будь-яка діяльність, що не відповідає меті їх створення (с. 22 рішення суду).

• Відсутній опис ґрунтів у висновку з ОВД. Так, ґрунти  21-ї земельної ділянки із списку земельних ділянок, що передані у користування на умовах оренди ТОВ «Атлас Воловець Енерджи» для будівництва ВЕС, та однієї земельної ділянки, обмеженої земельних сервітутом, згідно з даними Публічної кадастрової карти України, дослідженої судом, входять до переліку як особливо цінні ґрунти, отже щодо них діють вимоги ст. 150 Земельного кодексу України. Опис зазначених у Звіті з ОВД та Висновку з ОВД земельних ділянок є неповним (с. 23-24 рішення суду).

• Не надані договори, що підтверджують право користування земельними ділянками, для здійснення планованої діяльності.

• Висновок з ОВД базується на Звіті з ОВД про громадське обговорення, в тому числі на зауваженнях громадськості, що не були належним чином враховані, відповіді на які містять формальний характер, що не може свідчити про дотримання Відповідачем вимог статті 2 КАС України (с. 27 рішення суду).

• Висновок з ОВД є необґрунтованим, а планована діяльність – неприпустимою.

Відтак, як підсумовано в судовому рішенні, висновок з оцінки впливу на довкілля від 7 березня 2019 року будівництво вітрової електростанції 120 МВт на території Воловецької селищної ради Воловецького району та на території Березняківської, Дусинської, Неліпинської та Тибаської сільських ради (за межами на населених пунктів) Свалявського району Закарпатської області є необґрунтованим, а планована діяльність є неприпустимою."

Однак, боротьба за збереження Боржави не завершується: висновок з ОВД був тим документом, на основі якого забудовнику вдалось незаконно отримати, зокрема дозвіл на будівництво. Тож, на черзі – скасування цих документів в наступних судових інстанціях.

На  15 квітня 2020 року призначено розгляд спорідненої справи по скасуванню дозволу Держархбудінспекції на виконання будівельних робіт  у Восьмому апеляційному адміністративному суді за апеляційною скаргою громадської організації «Ноосфера».

Також захисники Боржави принагідно нагадують про те, що їх боротьбу можна підтримати фінансово, оскільки судові витрати є достатньо великими. Резвізити зазначені на сторінці їх спільноти "Врятуй Боржаву" - https://www.facebook.com/notes/539797106601626/

Як повідомляло Закарпаття онлайн, захисники найдовшої гірської полонини Карпат не одноразово публічно заявляли, що замовники ВЕС надали громадськості сфальшований в значній частині звіт з ОВД, на підставі якого і був незаконно виданий цей висновок з оцінки впливу на довкілля. Відтак "екологічний департамент" ЗакОДА, на якого покладено обов'язки захищати екологічні права держави та інтереси територіальних громад, всупереч суттєвим зауваженням громадськості, екологів та науковців, цим висновком вочевидь протиправно санкціонував антиекологічний проект ніщивного та незворотнього втручання в екосистему цієї особливо цінної природоохоронної території.

Також і Постійний Комітет Бернської конвенції, який опікується питаннями охорони дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, рекомендує владі України призупинити проект ВЕС на закарпатській Боржаві.

03 квітня 2020р.

Теги: Боржаува, полонина, довкілля

НОВИНИ: Соціо

15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 2
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
14:00
"Зелений базар" в Ужгороді з 1 червня працюватиме щоденно
13:50
У Мукачеві грошовими преміями нагородять учнів, які стали переможцями олімпіад
13:49
Фахівці центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті допомагають учасникам АТО відстояти їхні права
10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
/ 1
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
12:59
/ 2
Програму підготовки до продажу земельних ділянок погодили в Ужгороді
12:56
/ 3
В Ужгороді визначили "офіційну" зону відпочинку біля річки
12:11
/ 5
Аспірант-айтівець УжНУ розробив новий курс з інтелектуального аналізу тексту
11:31
У Мукачеві запрацював Інклюзивно-ресурсний центр
10:37
/ 1
Завдяки повідомленню від громадян в Іршаві зупинили п'яного водія з кермом Jeep Chеrоkee
10:17
На Закарпатті цьогоріч – 9071 випускників
09:48
/ 5
Ще одна поліцейська станція на Закарпатті запрацювала на Іршавщині
03:59
В Україні ще цього тижня запустять електрички та поїзди, але Закарпаття це не стосується
02:55
/ 2
Архітектор про ремонт суду в Ужгороді: "Характер будівлі змінюється"
02:41
Навесні до армії призвуть 410 юнаків з Закарпаття та до 20 офіцерів запасу
» Всі новини