В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій (ФОТО)

У четвер, 27 лютого, у приміщенні читальної зали Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету відбулася зустріч з керівником редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» Олексієм Корсуном та директором Закарпатського музею жертв сталінських репресій – Яношем Мешко.

В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій (ФОТО)

Янош Мешко ознайомив присутніх із подіями 1944-1945 років в контексті встановлення радянської влади на Закарпатті та початку масових репресій проти місцевого населення. Були презентовані унікальні світлини та документи даного історичного періоду.

Олексій Корсун представив книги про  репресованих і незаслужено очорнених закарпатців,  жертв політичних репресій "Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і Бузулук до рідних Карпат. 1939-1949 рр.",  "Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1955 рр.", та збірник архівних документів і матеріалів "Взаємодія обласного партійно-радянського керівництва з репресивними органами в період соціалістичної розбудови Закарпаття та його комунізації. 1946 - 1953 рр."

Збірник архівних документів і матеріалів — “Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і Бузулук до рідних Карпат. 1939—1949 рр.”, що тематично поєднаний з раніше виданим (2008 р.) збірником “Закарпатські втікачі в СРСР. 1939—1941 рр.” висвітлює складну сторінку історії краю, пов’язану з масовим нелегальним переходом громадян Карпатської України (Підкарпатської Русі) в СРСР. Він був спровокований наслідками березневої 1939 року окупації краю та втраченою надією на мирну розбудову своєї щойно започаткованої карпато-української державності.

 Як зазначають упорядники збірника, довготривале замовчування правди про табірні поневіряння краян, які під впливом комуно-партійної пропаганди і своєї перебільшеної уяви про “щасливе життя в країні Рад" наважувались втікати з рідних домівок, відразу попадаючи на радянській території в табори і тюрми НКВС, як і обмежений доступ широкому загалу дослідників до архівних документальних масивів, значно ускладнили процес наукового і публічного висвітлення багато в чому трагічних сторінок нашої минувшини.

До збірника включені документи з фондів державного архіву Закарпатської області (ДАЗО), Галузевого державного архіву СБ України (ГДА СБ України), архіву Управління СБ України в Закарпатській області, більшість яких друкується вперше, а також спогади учасників минулих подій, окремі публікації з періодичних видань і документальних збірників та інші матеріали, що характеризують один з переломних періодів в історії Закарпаття.

До збірника “Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1955 рр.” увійшли унікальні документи, які зберігались або ж зберігаються у центральних архівах Російської Федерації - “Особом архиве” Главархіву СРСР, Центрі зберігання історико-документальних колекцій, Російському Державному воєнному архіві, Державному архіві Російської Федерації, Центральному архіві Міністерства Оборони Російської Федерації, Російському Державному архіві соціально-політичної історії тощо.

Значна частина документів - матеріали з архівних фондів СБУ та МВС у Закарпатській області, Державного архіву області, а також з приватних збірок.

Більшість поданих у збірнику документів друкується вперше. Вони  ж дозволяють послідовно простежити розвиток доленосних для Закарпаття подій у повоєнний період, - резюмував історик Сергій Федака.

Збірник є фактично першою спробою систематизувати основні архівні документи радянських урядових та керівних органів державної безпеки, внутрішніх справ, військового командування 4-го Українського фронту на підставі яких фронтові органи НКВС і підрозділи військової контррозвідки “Смерш”, а пізніше — МДБ та МВС, за участю місцевих управлінських і комуно-партійних структур провели у 1944-1946 роках депортаційні акції проти частини населення Закарпатської України, - розповів Олексій Корсун.

У збірнику "Взаємодія обласного партійно-радянського керівництва з репресивними органами в період соціалістичної розбудови Закарпаття та його комунізації. 1946 - 1953 рр." представлений соціально-політичний зріз становища різних верств населення регіону у перші повоєнні  роки. Показано наочні факти спільних силових дій комуністично-партійних і репресивних органів проти місцевих мешканців Закарпаття.

28 лютого 2020р.

Теги: жертви, репресії, книга, презентація

Коментарі

Мигаль 2020-02-29 / 16:57:53
Дуже бим хотів знати, ош кулько людий было розстрілйано, кулько засужено, а кулько лічилосйа методами совіцькойї психійатрійі из 1944 по 1989 гуд (за 45 годув) за русинськый буржуйазный нацийонализм? Ци йе така статістіка у славных органув ЧК?

TIMOFEI STROKACH 2020-02-28 / 17:40:19
Гуляючи в Берегово під♡Золотою Павою♡, чи♡готелем Закарпаття♡то все одно,що гуляща гулянка-дотація під стіною Кремля чи КДБ Луб'янки,з дізайном смерті Нємцова.

НОВИНИ: Соціо

17:05
Ужгородцям розповіли про автоматичне перепризначення державних соціальних допомог
17:04
Програма медичних гарантій стартувала у 45 медзакладах Закарпаття
15:40
Три місяці 2020-го на Закарпатській митниці – 1,5 млрд грн до держбюджету
14:28
/ 2
Закарпатські заробітчани на карантині: сусіди – кращі контролери
11:29
/ 1
У Мукачівській ОТГ до завершення карантину скасували плату за навчання у мистецьких школах
11:26
Від торгівлі підакцизними товарами на Закарпатті до бюджету надійшло понад 43 млн гривень
00:18
/ 4
Інша хвора на COVID-19 жінка з Іршавщини - з Лисичева
17:44
/ 14
Суд у Львові поновив на посаді прокурора Закарпаття "люстрованого" Сидорчука із виплатою майже 1 млн грн
16:24
Заморозки наприкінці березня на Закарпатті знищили врожай абрикосів і персиків
14:32
На підприємствах і в організаціях Закарпаття в лютому було задіяно 149,3 тис осіб
13:35
На Закарпатті до місцевого бюджету перераховано понад 1,2 млрд грн податків та зборів
13:24
Мукачівцям пропонують платити за воду, не виходячи з дому
12:10
За I-ий квартал до бюджету Ужгорода надійшло понад 261 млн грн
11:24
На Закарпатті створено Антикризове об’єднання "Здоров’я і Життя"
10:48
Небайдужих закарпатців закликають здавати кров
09:31
Рахунки за електроенергію на Закарпатті контролери традиційно рознесуть споживачам
16:47
ФОТОФАКТ. З авто мукачівця "карантинно" зняли всі колеса
18:04
В Ужгороді волонтери роздали малозабезпеченим продуктові набори
15:35
/ 2
Ремонт ділянки дороги Мукачево-Сільце планують завершити за 2 тижні
15:33
/ 3
У період карантину на Закарпатті зростають ціни на продукти
00:43
/ 2
Велосадиба на перехресті світових шляхів
15:56
Угорщина змінила правила транзиту для українців, які повертаються додому
15:26
Населення Ужгорода на 1 січня становило 115,5 тисяч людей
15:23
/ 5
В Ужгороді за 2 години зібрали підписи під петицією проти "приватного" платного паркування в центрі міста
14:17
На кінець лютого закарпатці боргували за газ 1123,8 млн грн, за електрику – 172,4 млн грн
» Всі новини