В Ужгороді відбулася стартова конференція щодо оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині (ФОТО)

Сьогодні, 28 листопада, у сесійному залі обласної ради в Ужгороді відбулася Стартова конференція проекту «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу» РЕВІТАЛ 1.

В Ужгороді відбулася стартова конференція щодо оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині (ФОТО)

Головний аплікант проекту – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА). Партнери: Мішкольцський Університет (Угорщина), Солотвинська селищна рада (Україна), Муніципалітет Сігету-Мармацієй (Румунія), Кошицький технічний університет (Словаччина) та Інститут геологічних наук Національної академії наук України.

Проект підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» на виконання однієї з головних рекомендацій доповіді Дорадчої місії Механізму цивільного захисту ЄС з оцінки ризиків ситуації на території шахт ДП «Солотвинський солерудник», сформованих за результатами роботи місії восени 2016 р. Зазначена Дорадча місія проводилася за сприяння та активної підтримки Міністерського комісаріату з питань Стратегії ЄС для Дунайського регіону Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Міністерства закордонних справ України, Представництва України при ЄС, Закарпатської обласної ради та Закарпатської обласної державної адміністрації. 

У зв’язку з існуванням підвищеного ризику поширення потенційно шкідливих територіальних впливів на транскордонну ситуацію, а також з метою впровадження комплексної системи моніторингу передбачено дослідження ширшої території, складення мапи занедбаних та затоплених соляних шахт за допомогою роботехнології.

У роботі конференції взяли участь голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег, голова ЄОТС ТИСА Оскар Шестак; заступник Міністра Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, заступник Державного секретаря з питань зростання експорту Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Іштван Йоо, заступник голови Закарпатської ОДА Олексій Гетманенко, директор Спільного Технічного Секретаріату Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» Арон Сокач, експерти та науковці з України та Угорщини, представники дипломатичних місій, депутати різних рівнів, голови місцевих територіальних громад.

Відкриваючи форум, голова облради Михайло Рівіс торкнувся історії виникнення екологічної катастрофи в Солотвині та окреслив проблеми, які вона породила. Посадовець зазначив, що, на жаль, центральна влада, після того як було побудовано житло для відселення людей з небезпечних територій, фактично залишила Закарпаття на самоті з проблемою. За кілька років знищено унікальну, колись всесоюзну, алергологічну лікарню, закрито солерудник, продовжують утворюватися карстові провалля, а солена вода потрапляє в Тису і звідти у Дунай, загрожуючи екологічною катастрофою вже цілій Європі. Тому обласна влада звернулася по допомогу до угорських партнерів, які теж потерпають від ситуації в Солотвині, і отримала розуміння. Спільними зусиллями було розроблено проект екологічної оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині, аби запобігти подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси, який передбачає підготовку комплексної системи моніторингу.

Як повідомив, своєю чергою, Олексій Гетманенко, за результатами оголошених у 2017 році конкурсів Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» ЄОТС ТИСА є бенефіціаром двох важливих для Закарпаття проектів, серед яких названий проект, покликаний сприяти вирішенню проблем у зоні техногенної катастрофи в Солотвині. Відомо, що роками там утворюються гігантські вирви, а шахта разом з унікальним підземним відділенням алергологічної лікарні затоплена. Після аварійної зупинки та закриття солерудника руйнівні процеси з підземного вимивання солі продовжилися. Значна частина ропи потрапляє в Тису і далі в Дунай, у результаті чого за останні 10 років вміст солі в Тисі збільшився в 4 рази. При тому, що з річки беруть прісну воду чотири країни, три з яких – члени ЄС.

Підсумовуючи, можу сказати, що ситуація в Солотвині – проблема державного масштабу, область впоратися з нею самостійно не зможе. З огляду на серйозність проблеми потребуємо допомоги Європейського Союзу і висловлюємо вдячність нашим партнерам з сусідніх країн за увагу до цих проблем. Сподіваємося на те, що результати реалізації проекту РЕВІТАЛ 1 будуть позитивними у плані можливої реабілітації території в майбутньому.

Учасники форуму переглянули документальний фільм про нинішній стан у Солотвині, ознайомилися з презентацією проекту РЕВІТАЛ 1, заслухали доповіді про Солотвинський природно-туристичний ареал як територію пріоритетного розвитку, лікувально-оздоровчий потенціал природних факторів Солотвина тощо, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської ОДА.

28 листопада 2019р.

Теги: конференція, ресурси, відновлення, Солотвино

НОВИНИ: Соціо

17:48
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
17:22
/ 2
На конкурс на посаду директора міської поліклініки Ужгорода документи подала лише 1 претендентка – Мирослава Брецко
17:13
/ 1
У Мукачеві школярі флешмобом відзначили День Державного Герба та Героїв Небесної Сотні
16:41
/ 1
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні перевезено на 37,1% менше вантажів, ніж цього ж місяця торік
15:59
/ 1
На Закарпатті відбудеться Регіональна платформа з обговорення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування
14:12
В Ужгороді презентували мобільний додаток, що полегшує людям із порушенням слуху спілкування в держустановах
14:08
На Закарпатті в січні, порівняно з груднем-2019, ціни на продукти харчування зросли на 1,4%
12:54
Вартість платних медичних послуг в Ужгородському пологовому будинку зросте на 10%
11:53
/ 1
Мешканці Закарпаття накопичили боргів за спожитий газ на 1,1 млрд грн
10:35
За незаконно зірвані підсніжники та шафрани закарпатці платитимуть по 62 грн за один
09:13
Проєкт державного стандарту базової середньої освіти презентували в Яношах на Берегівщині
09:06
/ 2
За 1 куб газу, спожитий у лютому, закарпатці платитимуть 5 грн
22:08
/ 1
Ужгородці можуть подарувати своїм коханим на 8 Березня найромантичнішу музику з кінофільмів у виконанні симфонічного LUMOS Orchestra
18:54
/ 1
В Ужгороді прозвучать театральні "Монологи вагіни"
18:04
На Ужгородщині поновлено права двох дітей-сиріт на отримання пільг у сфері забезпечення житлом з боку держави
17:33
У Мукачеві патрульні спільно з громадянами врятували потенційного самогубця від стрибка з мосту
17:26
/ 1
У міській лікарні Ужгорода запрацює нова операційна
16:29
/ 3
Найбільше вільних вакансій на Закарпатті – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та ремонті автотранспорту
16:12
/ 2
У Мукачеві визначалися, як запобігатимуть поширенню коронавірусу
15:18
Закарпатців попереджають про значне погіршення погодних умов
15:12
/ 1
Біля філії "Суспільного" в Ужгороді відбулася акція протесту проти змін у роботі регіональних мовників
14:21
Через 500 пачок сигарет угорець залишився на митниці на Закарпатті без автівки
12:14
/ 1
У госпіталізованого до інфекційної лікарні закарпатця виявили гострий бронхіт
10:59
/ 4
Окрім як у закарпатському ПП "Тиса", температуру в пасажирів з Італії перевірятимуть також в аеропортах "Бориспіль" і Київ"
10:32
27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
» Всі новини