Побачила світ книжка професора Гамора про букові праліси Українських Карпат

Нова книга відомого професора-природоохоронця Федора Гамора «Від української ініціативи – до транс'європейського об’єкта Всесвітньої природної спадщини» щойно побачила світ в ужгородському видавництві «ФОП Сабов А.М.».

Побачила світ книжка професора Гамора про букові праліси Українських Карпат

Про актуальність 300-сторінкового видання (на знімку) засвідчує уже той факт, що книгу видано за фінансової підтримки обласної ради та облдержадміністрації.

Це п’ята книга за три роки, у якій європейського визнання учений, доктор біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника аргументовано та обширно інформує суспільство про досвід збереження унікальних українських природних і культурних цінностей, акцентуючи водночас на проблемах запровадження у Карпатському регіоні стратегії сталого розвитку.

 У цьому ж свіжодруці ґрунтовно розглядаються актуальні питання з історії створення та менеджменту транснаціонального серійного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи».

Висвітлюється багаторічний досвід європейської екологічної співпраці та погляди швейцарських, німецьких й українських експертів на проблеми збереження пралісів.

Привертається увага до міжнародних наукових форумів, які започаткували підготовку цієї номінації та розгортання європейського процесу збереження старовікових букових лісів.

Книга буде цікавою і для вітчизняних урядовців, оскільки в ній аналізується стан виконання актів Президента та уряду України з питань збереження букових пралісів як об’єкта спадщини та сталого розвитку й благоустрою гірських населених пунктів, що прилягають до них. Подаються  основні міжнародні та українські нормативно-правові акти, які регламентують діяльність із збереження Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також деякі інші архівні матеріали.

Видання знайде вдячного читача і серед науковців, фахівців та активістів у сфері охорони довкілля, працівників органів влади та місцевого самоврядування регіону Українських Карпат й широкої громадськості.

Тут доречно нагадати, що об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи», створений за ініціативою автора цієї книги і завдяки його зусиллям серед 12 європейських країн, які входять до нього, українська частика займає біля 30 відсотків його площі.

По-друге, у книзі особливо наголошується, що Конвенція про охорону Всесвітньої культурної та природної спадщини ратифікована Україною й належить до чинних міжнародних договорів і відповідно до її статтей 5 та 27, а також згідно статті 9 Конституції України реалізація її положень є обов’язковою та пріоритетною до виконання.

Тому держави-сторони Конвенції зобов’язані забезпечити якомога ефективнішу охорону та популяризацію культурної і природної спадщини, реалізовувати просвітні та інформаційні програми, зміцнювати повагу і прихильність своїх народів до її збереження, широко інформувати громадськість про небезпеку, яка загрожує спадщині, а також про заходи, що вживаються на виконання вимог Конвенції. Принагідно зауважимо, що тут же опубліковано й інтерв'ю автора цих рядків із професором Ф. Гамором, яке вийшло на сторінках «Голосу України» навесні 2016 року. 

Автор наголошує, що  завдання із збереження та популяризації єдиного в Україні природного об’єкта Всесвітньої спадщини, визначені в указі Президента України від 21 листопада 2017 року «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду» і детально прописані в спеціальному розпорядженні Кабміну від 21 листопада 2018 року № 892-р «Деякі питання збереження української частини природного об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» і сталого розвитку прилеглих до нього територій». 

Важливим є  і той факт, що дещо раніше в нинішньому ж  році Федір Гамор випустив у німецькому видавництві академічної книги  «LAP LAMBERT Academic Publishing» англійською мовою монографію «Ancient  and Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Region» («Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів») (на знімку), у якій іноземні читачі теж  зможуть ознайомитися із українськими ініціативами та досвідом природоохоронної діяльності.

Книги цього видавництва можна замовити в усьому світі, у найвідоміших міжнародних дистриб’ютерів та книжкових крамницях, зокрема в таких як: «Amazon», «Hachette», «Ozon», «Ebay», «AbeBooks»…. Вони також каталогізовані в електронному вигляді у Німецькій національній бібліотеці.

Василь Нитка

05 жовтня 2019р.

Теги: праліс, бук, ЮНЕСКО, Гамор

НОВИНИ: Соціо

01:22
/ 3
На фестивалі млинців в Ужгороді учасники змагалися за "Золоту палачінтовку"
00:37
/ 8
У Мукачеві також вшанували пам'ять "афганців"
14:09
Понад пів мільйона гривень зібрали цьогоріч в рамках акції "Серце до серця" на Закарпатті
13:36
/ 6
В Ужгороді відбулися урочистості до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниці виведення військ із Афганістану
12:03
У Виноградові розробляють Стратегію розвитку міста та Виноградівської міської ОТГ
09:52
Майже 700 тисяч гривень виділили в Ужгороді для забезпечення містян інсуліном
09:44
У Мукачеві відкрили нову амбулаторію медичного центру "Сім’я"
21:30
/ 3
Слово про Семена Панька
15:13
ФОТОФАКТ. В обласному центрі стартувала "Ужгородська палачінта"
15:05
У центрі Ужгорода вітали з Днем Валентина
12:16
/ 1
В Ужгороді провели громадські слухання з обговорення містобудівної документації
09:49
/ 3
Два фестивалі млинців стартують сьогодні в Ужгороді
09:47
/ 8
В Ужгороді дискутували, чи варто вживати фемінітиви
01:51
/ 6
Найпопулярнішим рейсом Укрзалізниці в 2019-му був поїзд Ужгород - Лисичанськ
18:09
З понеділка у закладах освіти Мукачева відновлюється навчання
16:49
В Ужгороді за 11,5 млн грн відремонтують фасад СБУ та сквер Героїв Майдану
16:38
Ще на тиждень продовжили карантин у школах Чопа
16:04
/ 6
В Ужгороді ізолювали громадянина Китаю, що самостійно звернувся до інфекційної лікарні
15:53
/ 1
В Ужгороді перевіряли, як водії реагують на спецсигнали поліцейських та "Швидкої"
15:38
У ЦНАПі Мукачева вже надають понад 300 адмінпослуг
15:10
Ужгородські школярі ще тиждень перебуватимуть на карантині
12:57
/ 8
У напрямку Закарпаття курсуватимуть два нових поїзди: Херсон-Ужгород та Миколаїв-Рахів
12:48
Із 17 лютого у Берегові відновлюється навчальний процес у школах
12:45
/ 3
На Закарпатті, попри епідемію туберкульозу, збираються закривати тубдиспансери
12:35
Понад 10,6 млн грн податку на нерухомість сплачено до місцевих бюджетів Закарпаття
» Всі новини